Děti z Bullerbynu

Obrázek uživatele Skřítě

Vydali se hledat štěstí a dostali leda pěstí

Úvodní poznámka: 

Nesoutěžní, nebodík.

Opět se omlouvám všem se vztahem k této knize :-)

Drabble: 

"Nejsem dítě", zařval Olle, "nebudu si hrát!"
Lasse s Bossem už ho začli neskutečně štvát.
Do světa se každý vydal,
Lasse krávám mrvu kydal.
Bosse si založil firmičku s chlastem,
bohužel podlehl finančním pastem.
Těžko říct zda bručí nyní v C-dur nebo moll,
soudili ho kdesi v Čechách v kauza Metanol.
Olle ty dva teplé bratry neviděl už věky,
má váženou klientelu a odsává špeky.
Liposukci potřebuje taky Britta s Annou,
Lisa dělá uklizečku a je starou pannou.
Anna vede jistý podnik,
dřív šlapala před ním chodník.
Neklaďte to osudu za hřích nebo vinu,
prostě štěstí neměly děti z Bullerbynu.

Závěrečná poznámka: 

Dodatek aneb co se do povídky nevešlo:

Britta učí ve škole místní malé zmetky,
už má syndrom vyhoření, rozdává jen pětky.

Ulrik

Drabble: 

Lasse řekl, abychom se šli podívat na ostrov v norgårdenském jezeře. Tam žije Ulrik, norgårdenský zlý beran. Lasse říká, že s ním má od minula nevyřízené účty. Nemůže Ulrikovi zapomenout, jak ho tenkrát prohnal. A že prý ho teď za to potrestá. Olle a Bosse mu přizvukovali a nabádali ho, ať berana jako pomstu shodí z kopce do vody.
Připluli jsme k ostrovu. Ulrik se pásl, klidně se na nás díval a jen trochu hrabal nohou. My se dívali na něj a čekali, co Lasse udělá. Ale on najednou řekl, že ubližovat zvířatům se nemá, a šli jsme zase domů.

Navážíme, zabalíme, klaníme se, to by bylo...

Fandom: 
Drabble: 

"Přišla Lisa a Anna! Jak se Vám daří? Vy už se budete jistě brzy vdávat, co?"
"To tedy určitě nebudeme."
"A co ráčí dámy dnes nakupovat?"
"Kartónek jehel, rybí konzervu,..."
"Hned to bude. Nedáte si bonbony?"

Za 15 minut.
Ajéje. "Dámy, copak potřebujete tentokrát?"
"My jsme zapomněly kvasnice."
"Tak tady to máte. Dáte si ještě bonbon?"

Za 15 minut.
Co zapomněly teď?!
"Tady máte to kafrové mazání. Dáte si ještě bonbony?"

Za dalších 15 minut.
Už jsou tady zase! Budu muset objednat další bonbóny...

Za 75 minut.
"A ještě falunské uzenky."
Teď abych běžel do skladu pro novou krabici bonbonů!

Neviditelný fandom: 

Velikonoce

Drabble: 

Už stačí jen posypat zvrchu a můžeme dát mazanec péct.
,,Až bude hotový provoní celý dům."
Maminka mi dala tuhle skvělou radu, abych mazanec nepřipekla.
,,Uvidíš, jak najednou ve světnici začnou tatínek s bráškou čmuchat."
,, Hihii, jako hladoví psi."
,,Tak to radši dávej pozor, aby tě nesežrali."
Ach, já mám tak ráda Velikonoce.

,,Mamiii, podívej, co jsem nakreslil. To je malé kuřátko!"
Bráška se přiřítil do kuchyně tak rychle, že vrazil do stoličky, upadl a zvrhl moji sklenici s mlékem.
,,No tys teda chytil zajíce. Není ti nic?"
,,Nee, ale polil jsem si kuřátko. Teď to není kuřátko, ale mazanice."

Přístav Bullerbyn

Drabble: 

Lasse řekl, že námořníci pláčou rum, Bosse opáčil, že ne, a tak Lasse svolal všechny do stodoly, že to dokáže. „Pokud chcete hojivé námořnické slzy okusit,“ kázal Lasse, „musíte začít u sebe.“
Myslela jsem na končící léto, na Lasseho, který brzy odjede na internát a opustí Bullerbyn… V krku se mi sevřelo.
„Nestírej je,“ šeptl Lasse a zamíchal do mých slz několik kapek rumu. Chutnalo to trochu slaně a trochu hořce. Potom Lasse řekl, abychom si lehli na záda. Všechno se jemně pohupovalo a kolébalo. Lasse slíbil, že Bullerbyn vždycky bude naším přístavem a já se budoucnosti najednou tolik nebála.

Po dvaceti letech

Drabble: 

Nakonec jsme ze zdejších dětí zůstali v Bullerbynu jen já s Ollem. Kromě našich tu jiné děti nejsou, tak jich aspoň máme hodně, aby si mohly spolu hrát. Stejně si ale myslíme, že oproti nám jsou ty naše děti chudinky. Jiná doba, jak se říká. Tohleto je nebezpečný, tamhleto se nesmí. Zrovna nedávno nám říkala učitelka, že bychom je neměli nechávat chodit do školy samotné, dlouhá cesta přírodou a ve Storbynu pak spousta aut... Prý bychom si měli taky pořídit auto a vozit je.
Letos v srpnu je chceme vzít k Nockenu. Snad aspoň ti raci tam ještě nějací zbyli.

Obrázek uživatele Envy

Usnadnění práce

Úvodní poznámka: 

Nahrazované téma: Udělátko

Drabble: 

Když jsme byly starší, a s námi byli starší i i maminka, tatínek, maminka a tatínek Britty a Anny, i ti Olleho, a také Agda a Oskar, přišel Lasse s takovým udělátkem, které by prý mohlo všem usadnit práci.

Mělo pomoc hlavně při sklizni, že dokáže sklidit všechno ovoce a zeleninu.

Všichni v Bullerbynu jsme se shromáždili pod hrušní stojící na našem statku, Mellangårdnu, aby nám Lasse mohl prvně předvést, jak funguje. Zmáčkl nějaká tlačítka na onom stroji, stojícím po hrušní, a už to jelo.

Stroj prudce strhal ze stromu hrušky i listí, a úrodu celou pomačkal.

Lasse pořádně dostal.

Závěrečná poznámka: 

Tohle pozdní psaní začíná být o nervy.

Obrázek uživatele Ebženka

Jak jsme trhali lopuchy

Úvodní poznámka: 
"Bylo léto, horké léto, tak jak léto má být.,.."
Drabble: 

Lasse řekl, že jestli bude ještě jen o půl stupně tepleji, uškvaří se mu mozek v hlavě, a že se musí jít aspoň namočit ke studánce. Taky nám bylo hrozně horko, a tak jsme nakonec šli všichni. U pramene jsme si pořádně namočili vlasy ve studené vodě, až jsme byli skoro celí mokří - protože z vlasů nám přece voda tekla za krk a na ramena. Bylo to v tom horku ale moc příjemné.
Brita pak navrhla, že si uděláme klobouky z velkých lopuchových listů. No a nejspíš díky té vodě a lopuchům se ten den nikomu z nás mozek neuškvařil.

Obrázek uživatele ef77

Apríl, apríl máme dnes!

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Blbůstka, BEZ NÁROKU NA BOD.

Drabble: 

Neznámý X obarvil v ovčíně polovinu ovcí na modro. Majitelka jen protočila oči.
Kdosi, nazvěme jej pan Y, přemluvil celou malotřídku, aby si do lavic sedla v plavkách, s ploutvemi a šnorchly. Slečna učitelka z toho měla psotník.
Jakýsi dareba (třeba Z?) poslal do nemocnice bezdomovce s odepínací zakrvavenou umělou nohou. Novou ošetřovatelku museli křísit tři doktoři.
V pět ráno zvedl mladý farmář oči vyčítavě ke stropu. Na půdě zvonilo padesát budíků. Který...? T?
Mechanika nahá dáma v traktoru šokovala. Kolegy v garážích nadchla. Kdo to byl? Pan U?
Lisa, Anna, Britta, Bosse a Olle mají jasno. Lasse se vrací.

Neviditelný fandom: 
Obrázek uživatele Wee-wees

Noc, která voní

Drabble: 

„Byl obrovskej!“
„Ale nebyl!“
„Byl! Měl tááákovýhle klepeta!“
„Kecáš, Bosse, byl to docela obyčejnej rak a jenom tě trochu štípnul.“
„Jo, Bosse hned ječel jak holka!“
Kluci běhali po břehu a vyváděli. My holky jsme s tatínkem uklízeli boudu.
Letos to na Nockenu bylo ještě lepší než obvykle. Chvojí, na kterém jsme leželi, vonělo smůlou a obloha byla plná hvězdiček.
Ráno jsme pak vytahali sítě a moje byla ze všech nejplnější. To budou v Bullerbynu hody. A vůbec nejlepčejší klepítka dostanu já, že jsem toho nalovila nejvíc.
Musím to mamince všecko vyprávět, o racích a chvojí.
A jak voní noc.

Obrázek uživatele Justinka

Cesta domů

Úvodní poznámka: 

Omlouvám se, ale na drama moc nejsem, pokud nepočítáte rvaní vlasů na pokusy něco napsat.:-)

Drabble: 

Paní učitelka nás s ustaranou tváří pustila ze školy dřív. Máme si pospíšit, abychom se my děti z Bullerbynu dostaly v pořádku domů. Obloha se černala, schylovalo se k pořádné bouřce.
Zvedl se veliký vítr. Nemohli jsme běžet, ani jít vzpřímeně. Chytili jsme se pevně za ruce. Přísahám, že bych uletěla, kdyby mě z jedné strany nedržela Britta a z druhé Bosse. Křičeli jsme do větru, ale vůbec jsme se neslyšeli. Schovali jsme se za kamenný plot, po kterém obvykle chodíváme domů. Začala jsem natahovat. My se snad domů nedostaneme. Ale Lasse zavelel: „Jde se k ševci!“ A šlo se.

Závěrečná poznámka: 

Jelikož ještě pořád nemám představu co s Alfasavcem, chtělo by se mi udělat dovětek:

... protože my děti z Bullerbynu vždycky děláme to, co Lasse řekne, jako všechny naše ovce chodí za beranem, tak my posloucháme Lasse. On je náš alfasavec. :D

Ale zdá se, že tak lehce z toho nevyváznu.:D Jdu přemýšlet dál...

Obrázek uživatele ef77

Lasse vynálezce

Úvodní poznámka: 

To bych tedy nečekala, že mě dostane hned první téma. Začátky jsou krušné.

Drabble: 

Až bude Lasse velký a bude z něj sakumprásk inžinýr, sestrojí spoustu užitečných věcí. Tatínek tvrdí, že je Lasse jenom líný, ale Lasse říká, že bude jezdit po světě, vymýšlet nové vynálezy a bude moc slavný.
Já zůstanu v Bullerbynu. Budu pomáhat mamince a s tatínkem se starat o naše zvířata. Lasse říká, že vymyslí stroj, který všechnu práci ve chlévě zařídí a nikdo už se nebude tahat s jehňaty a telaty. To je ale hloupost. Pontus by nikdy za žádným strojem neutíkal tak, jako za mnou, když si myslí, že jsem jeho maminka.
Lasse mi moje jehňátko prostě závidí.

Obrázek uživatele Charlie

Jak jsme založily tajné sesterstvo

Jednou jsme seděly s Annou a Britou v naší skrýši a Anna povídá: „Ty, Liso, nechceš se stát naší pokrevní sestrou? Mohly bychom být tajné sesterstvo a mít svá znamení a jazyk a pozdravy a kluci by nám nerozuměli, když bychom domlouvaly tajné plány,“ řekla Anna. Souhlasily jsme, že je to dobrý nápad. Nevěděly jsme, jak takové sesterství uzavřít, ale Brita říkala, že malinovou šťávou nic nezkazíme. Trochu jsme si jí přinesly a připily si na naše sesterstvo. Netušily jsme, že nás kluci celou dobu sledují a chtějí být podle našeho příkladu pokrevními bratry. A tak začal boj o malinovku.

Obrázek uživatele Justinka

Holčičí starosti

Na maminčině zahrádce zářil jen poslední petrklíč,
než se nadějeme, je tu léto. Seděly jsme s Annou
v podvečer na schůdku od kuchyně a pletly si copánky,
na ně věnečky z prvních pampelišek.
„Ty Anno? Myslíš, že letos v létě budeme spát na seníku?
Uděláme si domeček pro panenky v jeskyni?
Budeme hrát večer obíhanou, honit zubry, hledat jahodiště...
pojedeme na raky k Nockenu a… založíme znovu třešňovou společnost?“ vyjmenovávala jsem naše každoroční zábavy.
„Nejsme na to velké? Přece jen už nám bylo jedenáct!“
Jsme sice už velké slečny, ale rozhodly jsme se, že tohle všechno ještě letos dělat chceme.

Obrázek uživatele Justinka

Bullerbynská slota

Paní učitelka starostivě vyhlédla z okna. Potom rozhodla, že nás šest dětí z Bullerbynu pustí dříve, abychom došli domů za světla.

Nepomohlo to. Zatáhlo se, začalo hustě pršet. Pomalu jsme se táhli do kopce. Nebylo proč pospíchat, ledová voda nám stejně dávno stékala pod brašnami po zádech a čvachtala v botách. Ani utíkat jsme už nemohli.

I když děláme vždycky všechno, co Lasse vymyslí, tentokrát jsem se odmítla jít schovat k ševci. Mám z něj strach.
„Tak to ani za nic, Lasse. Zbláznil ses? Jsem sice mokrá jako myš, ale domů dojdu, i kdybych zmrzla!“ Anna a Brita se ke mně přidaly a tak jsme se plazili dál.

Ještě nikdy jsem neviděla naše útulné stavení raději. Když jsme dorazily domů, maminka nad námi spráskla ruce a rychle nás hnala svlékat.

Ách, jak bylo příjemné zavrtat se pod tlustou peřinu a pít horkou čokoládu, kterou mi Agda donesla do postele!

Jenže pak jsem dostala horečku a také velkou rýmu. Musela jsem ležet v posteli ještě týden, i když ostatní už dávno chodili do školy. Mrzelo mě to. Mám moc ráda naši paní učitelku. Ale holky mi donesly úkoly a Bosse dokonce nové Švédské jaro na čtení, tak to nebylo tak zlé.

Obrázek uživatele Wee-wees

Konec dětství

Olle nacpal do tašky poslední knížky a naposledy se rozhlédl po pokoji. Oči mu padly na starý prak. Usmál se.

Dobře si vzpomínal ten den, kdy si ho přivezl z pouti. Hned první večer mu ho Lasse ukradl. Olle ztropil obrovskou scénu; Lasse dostal pár za ucho a byl donucen mu prak vrátit.
Když potom hráli obíhanou, Bosse Ollemu podrazil nohy. Ne snad, že by schvaloval to, co Lasse udělal, ale bratra musíte bránit vždycky.

Olle vyšel před dům a našel správně velký kamínek. Toho dne vystřelil z praku naposledy. Byl už velký chlap; nejvyšší čas nechat Bullerbyn za sebou.

Rok: 
2011
-A A +A