Ex Libris Essentia

Obrázek uživatele Menhir

Poslední kniha

Drabble: 

"Jsou příběhy psány podle našich životů nebo životy jsou řízeny napsanými příběhy? Jsem autorem nebo jeho postavou? Pokud je naše cesta vedena osudem pera, je náš osud už zapečeťen nebo dokáži přepsat poslední řádky? Jestliže jsem postavou, mohu potkat autora, toho, kdo mě stvořil? Jsou příběhy skutečné nebo jen zrcadlem něčí fantazie? Kdo jsem? Poznám to? Hrdina, vedlejší postava, záporák nebo autor?" obrys tučňáka v zamyšlení se odrážel od hladiny čírého jezírka pod hvězdnou oblohou. V dáli skočila ryba.
"Já..." začala tajemná postava.
"Najdi správnou knihu. Poslední knihu, která ti dá odpoveď. Poslední vlak domů. Pospěš, abys navždy nezůstala tučňákem."

Obrázek uživatele Menhir

Ó, velký knihovníku

Drabble: 

"Ó, velký knihovníku, přivádím návštěvu." oznámil pan Kamínek s nečekanou proměnou v hlase.
"Ohoho, pojď dál, můj starý příteli, jak je to dlouho, co jsme spolu hodovali na přízračné rybě?"
"Už si ani nevzpomínám," zakroutil hlavou tučňák. "Události minulých životů mi ve vzpomínkách splývají. Mohou to být dva nebo i deset životů!"
"Jistě, už je to dávno. Přesto tě stále nazývám svým druhem, mým přítelem a bratrem. Tehdy jsi získal mé srdce... srdce, které stále třímáš ve svých křídlech."
"A mé srdce putuje v křídlech tvých."
Dva tučňáci k sobě přiťapkali a černými křídly obepnuli jeden druhého. Nepustili se dlouho.

Obrázek uživatele Menhir

Kdo má rybu?

Drabble: 

"Tvým úkolem je uhodnout, kdo má rybu." zakvíkal se smutným pohledem pan Kamínek. Zvol moudře. Odhalíš-li toho, kdo má rybu, jedině pak můžeš vstoupit."

"Prosím," začal pirát. "To já tu rybu chytil. Já ji mám!"

"Přestaň lhát," řekl poslíček. "Pirát rybu nemá, mám ji já."

"Co to blábolíte za hlouposti," smál se stařec. "Poslíček je lstivá lasička, rybu u sebe nemá, všichni dobře ví, že rybu mám schovanou u sebe."

"Pouze jedna z postav má u sebe rybu, ostatní lžou. Ten, kdo má rybu, tak vždycky říká pravdu. Ti, co rybu nemají, samozřejmě neříkají pravdu. Kdo u sebe má rybu?"

Závěrečná poznámka: 

Velmi jsem se inspiroval jednou hádankou, se kterou jsem se setkal ve videohře Nier: Gestalt z roku 2010. Přihazuji odkaz na reddit, kde se můžete podívat na originální hádanku i s jejím řešením: https://www.reddit.com/r/nier/comments/zsaq1d/alpha_beta_gamma_puzzle_lo...

Obrázek uživatele Menhir

Obraz

Drabble: 

Aby loď zůstala na místě a neodplula do vzdálených koutů lstivého moře, na jeho dno se pouští kotva. Tu lze spustit různými způsoby, ale mezi nejběžnější řešení patří hmotnost samotné kotvy a jejího řetězu. Loď je pak ponechána napospas závaží, které ji nechce pustit a brání ji, aby pokračovala ve své plavbě. Zabraňuje lodi brázdit nekonečné kraje vodních ploch, po čemž tolik touží.

Tajemná postava měla z obrazu lodi husí kůži. Měla pocit, že to vyobrazuje tučňáky knihovníky podobně. Slepičárna byla jejich kotvou, oni zase lodí. Lodí, která má svůj nejasný účel. Kdo však spustil kotvu, loď nebo někdo jiný?

Obrázek uživatele Menhir

Koridor temných zítřků

Drabble: 

"Držte se za mnou, prosím," odkvíkl si netrpělivě tučňák. "Na prohlídku budete mít čas později." Tajemná postava se přestala rozjímat nad pestrobarevnou paletou tučňáků, kteří okolo řadili knížky, utírali prach, zametali podlahu nebo si jen četli.
"Za normálních okolností bychom prošli těmito dveřmi..." pokračoval vedoucí tučňák. "Nicméně Koridor temných zítřků je momentálně využíván k jiným účelům. Jinými slovy, musíme to obejít. Následujte mne."
"Co se děje v Koridoru temných zítřků?"
"Většinou nic, urychluje pouze cestu odtud tam."
"Tak proč je zavřená?"
"Protože po velkém flámu Splašené ryby tam náš národ tradičně zahání následky svého běsnění. Opravdu toho nechcete být svědkem."

Obrázek uživatele Menhir

Pan Kamínek

Drabble: 

"...tady to máme," oprášil černými křídly pan Kamínek zaprášenou knihu. Tučňák nevypadal, že je na své jméno obzváště hrdý, nicméně mu tak říkali všichni. Problém moderní doby ve Slepičárně byl v tom, že se rapidně zvyšoval počet nových přírustků až stonásobně za jednu "liščí stopu". Na začátku tučňáci knihovníci zápasili o čas, aby zvládli zařadit každou nově příchozí knihu, nicméně nejistota z neúspěchu postupně opadala a neúnavné úsilí se stalo rutinou. Přesto se však obávali, že přijde den, kdy se něco pokazí, podobě jako kdysi. Tučňáci si přestali říkat pravými jmény a přezdívali se podle prvního slova, které dokázali přečíst.

Závěrečná poznámka: 

Liščí stopa - míra, která odpovídá přibližně osmi pozemským týdnům

Obrázek uživatele Menhir

Na druhé straně

Drabble: 

Na hřbety starých knih dopadala záře slunečních paprsků. Z dálky byly slyšet kapky vody, které venku zanechal ranní déšť. Prach z polic se vzedmul, když kolem prošla tajemná postava zahalená v černé kápi. Její prsty jemně přejížděly po dokonale seřazených knihách. Zastavila se u knihy, kterou hledala. Pomalu ji začala vytahovat z police, když za sebou ucítila něčí přítomnost.
„Pokud dovolíte, váš čas na tomto místě ještě není u konce. Vraťte, prosím, knihu na své místo,“ ozval se hlas s knihovnickou profesionalitou. "Děkuji. Vítejte ve Slepičárně, na místě posledního odpočinku všech knih. A teď mě, prosím, následujte," oznámil tučňák prostě.

Obrázek uživatele Menhir

Čtyři pečetě

Drabble: 

Ve tmě nehnutě existovaly čtyři kamenné dveře obrostlé mechem. Za nimi byly skryty čtyři prosté předměty - bronzová mince, zlatý brk, měděný klíč a stříbrná kniha. Ležely tam prostě. Nevykazovaly známky žádné činnosti. Nevydaly žádný zvuk. Uloženy v kryptě. Odděleny od sebe. Zamčeny a uvězněny. Jako by nebyly.

Společně s kouzelnými předměty zde byli zapečetěni jejich držitelé, kteří byli tímto odsouzeni nekonečné temnotě.
***
Uběhlo bezmála tisíc let, během nichž byly brány zavřené.
***
Pak temnotu prořízlo stříbrné světlo, pečeť byla zlomena a v prachu stál stín.
Budu tou první a poslední, co zhasne světlo jeho očí. Vyřkla ve svých myšlenkách slečna Verisová.

Obrázek uživatele Menhir

V čase mezitím

Úvodní poznámka: 

Nahrazuje téma č. 24 - Omyly moderní drezury

Drabble: 

Slečna Verisová lokalizovala zdroj, odkud se neslo její jméno. Na předloktí jemně pulsoval symbol. Dotkla se ho. V tu chvíli se objevila stříbrná kniha a vtáhla Primm do sebe.
"No konečně," začala dívka. "Už jsem myslela, že mě budeš ignorovat věčnost."
"Proč?"
"Proč až teď?"
"Ano."
"Protože mě strážce meče k tobě nepustil. Zablokoval jakoukoliv komunikaci mezi tebou a mnou."
"Hmm... co se se mnou stalo? Jsem mrtvá?"
"Ne, hlupáčku. Žiješ. Nevím, jak dlouho bys přežila tam venku, ale tady jsi chráněna před tokem času. Mezitím můžeš cvičit... tady, připravila jsem ti návod."
"Omyly moderní drezury?"
"Lepší název mě nenapadl."

Obrázek uživatele Menhir

Zoufalství

Drabble: 

Nevěděla, kolik uběhlo času. Mohly to být hodiny, dny, týdny a klidně by tipovala i měsíc. Zjistila, na jakém místě občas dopadla kapka vody. Po čase tam vznikla louže, ze které se mohla napít. Už začala bláznit. Domnívala se, že ve tmě vidí stíny. Cítila, jak se jí vysmívají… ne vysmívají, jak ji chtějí obejmout. Pozřít.
„Pojďte ke mě. Pojďte. Obejměte mě. DRŽTE MĚ!“ zařvala. „Jsem jen vaše!“ dala se do pláče. Temnota ji sevřela ještě víc. Našla v ní útěchu. Stejně už je konec. Proč se neoddat temnotě. Zavřela oči. V tichu se rozléhal zvuk jejího jména. "Primm, Primm!"

Obrázek uživatele Menhir

Zapečetěná

Drabble: 

Slečna Verisová se cítila zrazena. Ve tmě se potácela a po hmatu hledala jakoukoliv spáru, ze které by proudil vánek vzduchu. Všechno přišlo na zmar. Nebylo úniku. Seděla a doufala, že se kamenná brána otevře a ukáže se, že je to jen nedorozumění. Stačil jemný zvuk tření kamene po podlaze. Hlasy. Šepot. Cokoliv. Místo toho neslyšela nic. Absolutní ticho. Jen tlukot svého srdce a šumění v uších. Byla opuštěná. V temnotě. Slyšela pouze hluk ticha.
Ani neví, jak se to všechno stalo. Vždyť byla v knihovně. Normální život plný knížek a nejapných lidí. A teď byla zapomenuta uvnitř temné krypty.

Obrázek uživatele Menhir

Nic než pradávný stín

Drabble: 

Manir položil modrý krystal na podstavec. Mág zamumlal něco pod vousy, napřáhl ruku, usrkl z polévky a na krystal hodil oblak prášku. Slečna Verisová měla prostřednictvím stříbrné knihy nasměrovat modré světlo krystalu směrem ke dveřím. Bylo to náročné koncentrovat fotony na jedno jediné místo, ale povedlo se. Dveře se ve své těžkosti začaly otevírat. Vzduchem se linuly známky ztrouchnivělého dřeva. Čekala něco velkolepého a starodávného. Místo toho spatřila rozpadlé a zarostlé obydlí, v jehož středu byla položena plyšová hračka.
"To je... PLYŠOVÝ TUČŇÁK!!!" Knihovnice se k němu rozběhla a zdvihla. Nepostřehla však, že Manir zůstal stát a brána se zavřela.

Závěrečná poznámka: 

Punk anglický prý odkazuje ke ztrouchnivělému dřevu, tak ho i v tomto kontextu využívám.

Obrázek uživatele Menhir

Konec je blízko

Drabble: 

"Cítíš to?" zeptala se slečna Verisová.
"Ano, poznávám tu vůni čerstvě nařezaných kočiček... Pojď, už tam skoro jsme." Chytil ji letmo za ruku a vyrazil dopředu.
"Co jsou kočičky?"
"Ahh, jedná se o odrostlé pupeny stromů, které využívají zdejší mágové."
"K čemu?"
"K jídlu. Jejich filozofie je založena na vegetariánství."
"Čekala jsem něco... honostnějšího."
Zahnul za roh a stanuly před bránou. Mág už tam na ně čekal.
"Vítejte, nebudeme to prodlužovat, což? Chcete zemřít pomalou a bolestivou smrtí, prosím, tady vstupte..." Prostorem se ozvalo srkání bílé hmoty. "...ke svému konci."
"Taky tě rád vidím, Gemiru."
"Ale já tebe ne, Manire.

Obrázek uživatele Menhir

Jeden z jejího druhu

Drabble: 

"Takže pokud tomu rozumím... říkáš, že jsi mě tehdy v knihovně chtěl zachránit, ano?"
Muž přikývl.
"Dále tvrdíš, že jsi jeden ze čtyř strážců Podstaty knih... ty jsi držitel meče a já držitelka stříbrné knihy, správně?"
Muž opět přikývl.
"Hmm... A také je tu to, že další dva strážci jsou mrtví a jejich relikvie jsou ztraceny..."
"Ne, nejsou ztraceny."
"Já vím, já vím, padly do rukou toho, kterého nemáme rádi..."
"Neřekl bych přímo, že..."
"Já nevěděla, že jsi takový bručoun," usmála se pro sebe. "Ať či tak či onak, zatáhni za tu svou kouzelnou páku, ať odsud můžeme rychle zmizet."

Obrázek uživatele Menhir

Nesmělý muž

Drabble: 

Muž v kápi povolil sevření a nechal ji o pár kroků ustoupit.
Slečna Verisová křičela otázky jednu za druhou a občas přihodila nějakou nadávku. Muž ji však nevnímal a bez zájmu pozoroval dění dole v údolí. Knihovnice se brzy uklidnila a zahleděla se stejným směrem. Z východu se ozvalo troubení, které doplnily mužské výkřiky: "Hrr na ně!" Pak muž jemně pootočil zápěstím a celá bitevní scéna se zastavila. Uprostřed vřavy zářil modrý předmět.
"Pojď se mnou." Přikázal potichu. A nechal ji, až si předmět prohlédne zblízka. Pak ji nesměle položil ruku na rameno. "Promiň, že jsem tě nestihl zachránit včas."

Obrázek uživatele Menhir

Hrozba

Drabble: 

Slečna Verisová tvrdě narazila na zem. Zvedla se, oprášila špínu a rozhlédla se po okolí. Neměla vůbec tušení, kde se ocitla. Stála paralyzovaná, protože se nemohla rozhodnout, kudy se vydat a tak jen stála. Krajíčkem oka zahlédla stín za borovicí. V ten moment ucítila, jak vzduch těžkne. Polilo ji horko a nohy měla jako z kamene. Muž v kápi se otíral o její rameno a jeho rty u jejího ucha zašeptaly: "Čekal jsem, že tě zde najdu živou a zdravou, strážkyně stříbrné knihy. Pojď se mnou!" Muž si ji přitáhl k sobě, pozvedl svůj meč a zmizeli v modré záři.

Obrázek uživatele Menhir

Volání lesa

Drabble: 

"Dámy a pánové, dětičky i babičky, jistě už víte, co se mi stalo, když byl Měsíc v jináči. To si takhle ládujete lesem, pak při měsíčku za keřem vykonáte potřebu, na všechno krásně vidíte... no, a když se potřebujete očistit jako kočičky, Měsíc přejde do jináče a zhasne vám jediné světlo, které máte k dispozici." (nádech) "Určitě si dovedete představit, že hlína zůstala celá a navíc rozpatlaná všude možně." (smích) "A jak jsem se snažil vyhrabat z hlíny, tak hle, Měsíc se dostal z jináče a z oblohy spadl anděl. A já tam sedím celý od hlíny ve vlastním záchodě.

Obrázek uživatele Menhir

Díra prázdnoty

Drabble: 

"Pamatuješ si mě?" zeptala se Kájinka, když servírovala banánovou polévku.
Slečna Verisová si dívku zmateně prohlížela.
"Ach, pamatuješ na malou holčičku, které jsi nakreslila celý svět? Tak to jsem já. Prožívám svůj příběh. Prakticky jsi mě stvořila." usmála se Kájinka.
"Já... jak jsem se sem dostala?"
"Přes ten samý obrázek. Zdá se, že máš schopnost přemístit se do příběhu."
"Poslouchej," začala Kájinka vážně. "Vděčím ti za svůj život, a proto ti svůj dluh splatím. Malůvka mého světa brzy shoří. Já budu v pořádku, jen ty zde můžeš zůstat uvězněná. Běž a skoč do díry prázdnoty. Udělej si výlet do prázdna."

Obrázek uživatele Menhir

Banánová polévka

Drabble: 

Venku svítilo slunce. Nedaleko byl slyšet projíždějící vlak. A domem se rozléhala vůně banánů. Světlovlasá dívka stála u plotny a v hrnci míchala žlutou hmotu. Usmála se, když uviděla svého milého z okna, jak nese banán z nedalekého banánovníku.
Uslyšela zaskřípání dveří, kroky linoucí se po dřevěné podlaze a poté hřejívé teplo obepínající její záda. Mokrý polibek zvlažil její rty. Laskavě se na něj usmála: "Hoď ho do hrnce." Muž oloupal banán od slupky, nakrájel ho na malá kolečka a ty z prkýnka vysypal do hrnce. "Tak," začala Kájinka. "Teď už bychom měli mít dost polévky i pro našeho hosta."

Obrázek uživatele Menhir

Hra je u konce

Varování: 

Násilí na knihách

Drabble: 

Šach mat!

Tak si připadala.

Hra je u konce. A ona nic nezmůže.

Sledovala hořící knihy. Plameny byly všude kolem ní. Nebylo úniku.

Slza se vypařila dříve, než se dotkla podlahy.

Tajemný muž stál v žáru ohně k ní otočený zády. Zvedl meč, modrý záblesk pohnul prostorem, a zmizel se stříbrnou knihou kdoví kde.

Neví, co se stalo... objevil se zničeho nic a během okamžiku byla knihovna zničena. Nepostřehla absolutně nic. Na konci jen jeho pošklebek. Ten ji štval ze všeho nejvíc. Teď už je to ale jedno. Nemá smysl nad tím přemýšlet. Pokud ji nedostanou plameny, pak kouř určitě.

Obrázek uživatele Menhir

Uvnitř knihy

Drabble: 

Slečna Verisová si vychutnávala každý doušek čerstvého vzduchu a jemný vánek, který jí v odlesku slunce čechral vlasy. Našla si místo na pařezu starého dubu. Přivolala knihu a pustila se do čtení. Prosluněný les zmizel a ona se ocitla…. uvnitř knihy?
„Haló, tady jsem,“ ozval se hlas malé holky. „Přímo za tebou!“
„Kde to jsem?“
„V mém vězení,“ povzdechla si dívka. „Nemáme moc času, tady…“ Chytila slečnu Verisovou za ruku. „Tohle je poznávací znamení. Stačí, když se ho dotkneš. Ah, musíš jít. Sbohem.“
Slečna Verisová celá polámaná vstala a zjistila, že je hluboká noc. Na paží ji zlatě zářil symbol.

Obrázek uživatele Menhir

Reklamní kampaň

Drabble: 

"Kde se vidíte za 5 let?" Ptala se reklamní cedule před knihovnou. Slečna Verisová už to nevydržela a rozhodla se, že s touto propagandou něco udělá. Přivolala stříbrnou knihu, zašeptala pár slov a kouzelným pulzem změnila nápis cedule na: "Napříč fantazií v knihovně" a menším dodala: "Pro všechny, kdož neví, co kde se vidí teď ani v budoucnu." Tak a je to! Mnohem lepší než shazovač sebevědomí zaměřené na introverty, kteří by nad touto otázkou nemohli dlouho usnout. Já nevím, co budu dělat zítra, natož abych věděla, co budu dělat za pět let. Teď už je to jedno. Jsem spokojená.

Obrázek uživatele Menhir

Nová technologie

Drabble: 

Slečna Verisová sledovala, jak se technik pokouší nainstalovat nový sowtfare, který by pomohl čtenářům snáze vyhledávat jejich vysněné knihy. Nainstaloval program, párkrát na něco klikl, přesvědčil se, že program běží, rozloučil se a odešel. Ne, že by slečně Verisové poskytl jakýkoli manuál. Co se dá dělat, povzdechla si knihovnice vyčerpaně. Vzala do ruky zařízení a snažila se myslet na specifický knižní titul. Během okamžiku na obrazovce vyskočilo několik titulů - "Jak ugrilovat svého technika", "Budiž ti přáno" a "Nashle, nikdy". Slečna Verisová se dala do smíchu: "Tak přece máme další generátor náhodných slov a já prostě hledala pohádku 'O perníkové chaloupce.'"

Obrázek uživatele Menhir

Ve středu zoufalství

Drabble: 

Od doby, co získala stříbrnou magickou knihy, se zdá slečně Verisové jeden a ten samý sen.

Stojí na prosluněné louce. Vánek příjemně nadnáší její hnědé vlasy a zpěv ptáků se rozléhá okolím. Na konci louky roste statný dub, který majestátně vyzdvihuje korunu k nebesům. Cítí se šťastně. Poté však oblohu rozdělí blesk, obloha potemní a začne pršet. Pokaždé vzhlédne k obloze. Najednou je sama, opuštěná uprostřed bujarých strkanic okolního davu, který se z ničeho nic objevil. Tolik zvuků, tolik zmatku, tolik bytostí a jí si nikdo nevšimne. A pak, když uslyší ozvěny zvonů, přestane existovat a stane se součástí davu.

Obrázek uživatele Menhir

Dětská slohovka

Drabble: 

Slečna Verisová vyhrabala ze šuplíku starou slohovku, kterou napsala:

Učitelka na poslední hodině zmyňovala něco o tom, že na ramenou obrů může být něco jako stát. Já však nechápu, jak takový stát na ramenou obrú může držet? Vždyť bohatě stačí, kdyš jeden z nich zakopne a cela zemně skončí v kopru na polévku. A co teprve, kdybi se obři rozhodly jít plavat? To bi se stát celý utopyl? Celá tato představa nedává smysl. Zvlášť když si uvjedomím, že by se celá země pořád třásla. Místo toho navrhuju, aby stát byl postaven v Zemi tučňáků - hodně moc daleko od smrdutých obrú.

Závěrečná poznámka: 

Mimochodem polemika je od slečny Verisové, když jí bylo pět let.

Obrázek uživatele Menhir

Prapodivný sport

Drabble: 

"Je to tady, přátelé," hlásal moderátor. "Vítejte na 161. ročníku knihovnické soutěže o ježka v peci. Pravidla jsou jednoduchá. Váš ježek musí dorazit do cíle co nejrychleji a neskončit přitom v peci. Tak... všichni na start. 3 - 2 - 1 - TEĎ!"
Slečna Verisová nechápala, proč tuto pitomou akci knihovna pořádá. Je to jen plno starostí a kvůli čemu? Jen aby se banda na krátko ostříhaných hlav plazila po zemi a snažila se vyhnout všem knihám, které v titulu obsahují slovo pec?
"Zelený a modrý ježek se už blíží k cíli...!"
Slečna Verisová mávla rukou, aby se trochu zabavila.
"Ježek v peci!!!!"

Obrázek uživatele Menhir

Prostor mezi světy

Úvodní poznámka: 

Navazuje na předchozí

Drabble: 

S těmi slovy se natáhla a vzala předmět do dlaní. Stříbřité paprsky se jí proplétaly mezi prsty, dokud se nezformovaly do stříbrné formy. Slečna Verisová se postavila. Před ní se vznášela kniha. Cítila se být její součástí. Udělala krok vpřed, krok vzad. Stříbrná kniha kopírovala její pohyby. Zavřela oči a nechala knihu zmizet. Povedlo se! Pak ji zase přivolala. Bylo to tak přirozené. Připadala si jako ČARODĚJKA. Přitáhla si levitující knihu, pošeptala "tichá voda" a vyčarovala portál. Černá ovce zabečela a bílá vrána zakrákala. Hladina tiché vody zůstala netečná. Stvoření byla pryč a slečna Verisová se mohla vrátit zpět domů.

Obrázek uživatele Menhir

Tajemství

Drabble: 

Se zaujetím si prohlížela kuličku, která se objevila mezi bílou vránou a černou ovcí. Vycházelo z ní slabé stříbřité světlo a energetické impulsy se linuly prostorem.
"Co jsi zač? Jsi součást knihovny? Proč ses zjevila zrovna mě?" ptala se spíše sama pro sebe slečna Verisová.
Zkusila k ní natáhnout ruku. Ve chvíli, kdy se dotkla stříbrné energie, pocítila vřelý a přátelský dotyk. A také volání o pomoc. Snažila se pochopit, co je špatně... Kulička vyřazovala nervozitu, jako by ztratila retenční schopnost sladu. Nedokázala udržet souvislý tok energie. Chaos! Byla spoutána chaosem!
"Co pro tebe mohu udělat, maličká?" zeptala se knihovnice.

Závěrečná poznámka: 

Ztratit retenční schopnost sladu je zde využito jako metafora, která se používá v tamní knihovně a znamená to: ztratit schopnost udržet soulad (klid). Autora se, prosím, neptejte, proč tomu tak je, on si to nevymyslel.

Obrázek uživatele Menhir

V prázdnotě

Drabble: 

Slečna Verisová se ocitla v tmavém neznámém prostoru. Po levé straně spatřila bílou vránu a na pravé si sotva všimla černé ovce. Obě stvoření si ji pečlivě prohlížely, netečně a trpělivě. Slečna Verisová zůstala klidná. Tušila, že se jedná o test. Bílá vrána symbolizuje světlo a černá ovce temnotu. Společně tvoří… tvoří… ach, proč jí to nedošlo dříve? Myšlenky jsou složeny z podstaty světla a temnoty! Mísí se a společně utvářejí svět. Pomocí myšlenek mohou bytosti vnímat a pohybovat se ve světě. Bez vrány a ovce by vše zaniklo. V ten moment prázdnotu naplnilo světlo vycházející z nepatrné pulzující koule.

Obrázek uživatele Menhir

Tajuplné dveře

Drabble: 

Slečna Verisová měla zavřeno, a proto se chtěla vrhnout na studium knihy s passiflorou. Jenže vchod do místnosti nebyl tam, kde byl naposled. Místo toho narazila na kamennou bránu, na níž byl vepsán text: „Neotvírat, neslučitelné se životem.“ O těchto dveřích již slyšela, ale dosud na ně nenarazila. Prý všichni, kteří se pokusili vstoupit, se rozplynuli v oblak páry, kterou brána pohltila a již nevydala. Slečna Verisová se otočila k odchodu, ale pak uslyšela jemné cvaknutí a stříbrné světlo si našlo cestu skrz skulinku pootevřených dveří. Nepodívala se. Byla na odchodu. Není to nic pro ni.

Brána ji však stáhla.

Stránky

-A A +A