DMD č. 28. pro 28. 4. 2021. Téma: Dům kde se zatmívá rozum

Obrázek uživatele Karin Schecter

A Family Matter

Drabble: 

It was a long luxurious dinner at Emily's parents' house. Relatives of both Emily and Victor were invited. It seemed to Victor like everybody lost any sense of reason in that house. Every single conversation revolved around him and Emily having children. The sooner the better. Like wind up toys on repeat. Thankfully, Emily wasn't having it either. She decided though to stay there overnight.
He excused himself early because of work. But instead of going home, he wandered around the dark London alleys until he reached his destination. The house where he never had to think or reason either.

Obrázek uživatele Elrond

Peklo v interiérech

Drabble: 

Ivan se probudil na koberci v trochu zmuchalaném saku. Nejdříve potřeboval ibáč. Naštěstí jej měl ve filmovce v kapse saka.
Rozhlížel se kolem a uvažoval, kde je. Fialový chlupatý koberec, sedačka s přehozem z plyše oranžové barvy.
V kuchyni zkusmo otevřel dvířka polepené tapetou se zvířecím vzorem. Našel jen instatní jihlavanku a chuť na kafe jej přešla.
Na záchodě málem dostal závrať, když shlížel do hlubokého kaňonu.
Při čištinění zubů (Kartáček raději měl vždy s sebou. Protože nikdy nevíš, kde se probereš.) zíral na malbu koupajících se slonú na stropě.
Při úprku ze dveří si všiml jmenovky na dveřích - Mníškovi.

Obrázek uživatele Tlegy

Místo zla.

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Pokračujeme v příběhu. Předchozí díl byl tady:Poslední odvážlivci

Drabble: 

„Počkej, Geralte! Co ten stan?“ Zeptala se Elzee.
„Co je s ním?“
„Když má zlo místo, kde může působit, rádo se vrací. Pod hezkou střechou se rychleji zatmívá rozum. A i z ubohého vykuka se stává velké kápo.“

Geralta dlouhý proslov Elzee překvapil. Co ty o tom víš, pomyslel si.
„Dost, Geralte, dost. Spalme ho.“

Použili pochodně ze stojanů před stanem. Stanové plátno rychle vzplálo. Oheň propadl také na dřevěný nábytek, šířil se. Zraněné postavy spěšně opouštěly místo zkázy. Čaroděj se belhal opřený o velitele. Na Geralta ani nepohlédl.

„A teď Marigold. Rychle pro něj, než mu nějaký zmetek ublíží.“

Obrázek uživatele Bilkis

Pozdě pláčete, pozdě

Úvodní poznámka: 
Drabble: 

"Deprese, úzkost, záchvaty vzteku. A přitom měl všechno do puntíku promyšlené. Nebýt toho, že jsme si na zaměstnance začali dávat větší pozor, bylo by mu to prošlo." Významný pohled na Veroniku.
"Neuvědomil jsem si, co dělá, dokud mi to neřekli. Všichni ti mrtví..." Krátkého parťák složí hlavu do dlaní. Za poslední rok zestárl o deset.
"Nemyslím si, že by to byla úplně jeho vina." Pronese Karl do nastalého ticha. Všichni se na něj otočí.
"Vnímáte magii pěkně špatně, když jste si nevšimli, že ten dům je prokletý." Naváže Česťa.
"Cože?!"
"Prokletý. Zřejmě matkou, když umírala. Usmažilo mu to mozek, myslím."

Obrázek uživatele Saphira

Balzám na nervy

Fandom: 
Úvodní poznámka: 
Drabble: 

Aby přišli na způsob zrušení kletby, navštívili Nenneke v Ellanderu.
„Yennefer vám nepomůže?“ ušklíbla se kněžka.
„Yennefer o tom neví,“ přiznal zaklínač.
„To jsem si mohla myslet. Inu, co s vámi. Pomůžu vám. Donesete mi třezalku natrhanou na Kozím vrchu, přesně třikrát tři květy.“
„To bude stačit?“ ptal se podezřívavě Marigold.
„Už jsi někdy slyšel, že by třezalka rušila kletby, básníku?“ opáčila Nenneke. „To je na nervy.“
„A jak tu kletbu tedy zrušíme?“
Nenneke se na básníka shovívavě zahleděla.
„Povíme to Yennefer.“
Geralt si povzdychl. Kdyby věděl, že i v chrámu Melitelé kněžky přicházejí o rozum, ušetřil by si cestu.

Závěrečná poznámka: 

Mimochodem, ve hře Zaklínač 3 je quest, ve kterém se Geralt snaží získat peníze uložené v bance, kde požadují neexistující formulář a kde pracují úplně stejně ochotné úřednice jako v Asterixovi a Obelixovi :D (a ty peníze se mi získat nepodařilo...)

Obrázek uživatele Marek

Byrokracie je základ státu

Fandom: 
Drabble: 

"Další," ozvalo se.
Vstoupil jsem a posadil se.
"Co chcete?" ozvalo se otráveně.
"Potřeboval bych formulář číslo A341F."
"A máte potvrzení 35X?"
"Bohužel," pronesl jsem zmateně. "Je třeba?"
"Jistě," odfrkla si žena a protočila oči. "Bez potvrzení 35X nemůžete obdržet A341F," dozvěděl jsem se.
"A kde ho mohu získat?"
"Panebože," povzdechla si úřednice. "Sejděte si do prvního patra pro formuláře A5 a G3. S nimi půjdete do třetího parta do kanceláře 310. Tam vám orazí G3. Pak do kanceláře 306, kde odevzdáte formulář A5 a dostanete N98. Dál půjdete do osmého patra. Kancelář 812..." a tak pokračovala dál a dál.

Závěrečná poznámka: 

Sám jsem býval úředník, takže si podobnou nadsázku snad mohu dovolit. Rozhodně ale odmítám tvrzení, že tohle se děje doopravdy :D

Obrázek uživatele nettiex

Útočiště lásky a klidu

Fandom: 
Drabble: 

Přivést na svět nový podnik nebylo jednoduché.
„Ne, růžová jako třešňový kvítek, ne třešňová,“ vysvětlila pracovníkovi. Ach, budou měnit barvu dveří již pošesté, ale bude to stát za to! Odběhla k dalšímu muži, který rozmisťoval židle.
„Ne, ne, ne! Chtěla jsem červené polstrování, nikoliv vínové, a…“ zarazila se, když zahlédla mladíka s náručí plnou…
„Krajkové závěsy,“ zašeptala.
„Ano?“ zeptal se nervózně.
„Krajkové závěsy,“ povzdychla si.
„Jsou krajkové,“ řekl nejistě.
Byly. Ale úplně jiné, než si představovala. Nu, však oni to napraví.

O měsíc později se madam Pacinková potěšeně usmála. Její nová čajovna, útočiště lásky a klidu, byla prostě k zulíbání!

Obrázek uživatele Viktorka

Vykaučukovaný mozek

Fandom: 
Drabble: 

„Abu dabi kama saka,“ předvádí mladší syn krásný soustředěný přednes.
„Abu dabi kama saka,“ opakují hypnoticky dva další.
„Šimbela šaka,“ slova mají magický nádech.
„Šimbela šaka!“ (Spolehlivě zmaří každé soustředění.)
„Co tu zas blbnete,“ ptá se unaveně jedna ze sester.
„Hele, že to po mně nedokážeš zopakovat?“ zkouší to i na ni.
„Co jako?“ ptá(m) se.
„Šambalaka mata,“ kouká na mně zlomyslně.
„Pfff.“
„Ti to zopakuju, jestli si to nepamatuješ.“
Křivák jeden křivácká, zneužívat mojí slabinu!
„Šambalaka mata, není to raketová věda!“
„Abu dabi kama saka.“
„Abu dabi kama saka.“ Už není cesty zpět.
Bože, buď milostiv, měkne mi mozek.

Závěrečná poznámka: 

A nejhorší na tom je, že tohle vůbec nepatří k těm opravdovým retardovinám, které doma provozujeme. XD
(Co se počítání týče, uznávám, že je to trochu hloupé, ale přizvala jsem si bratra a na mezery mezi slovy se ho vyptala, tak snad je to takto správně.)

Obrázek uživatele angie77

Kdo si hraje, nezlobí

Úvodní poznámka: 

Navazuje na Co dál? - http://www.sosaci.net/node/48546

Drabble: 

„Asi si sedím na vedení…“ zamračil se Hawkey.
„Nebo nejsi takový zvrhlík, za jakého jsi běžně považován,“ ušklíbla se na něj Margaret.
„Greg má ale pravdu,“ přerušil své nezvykle dlouhé mlčení Doktor. „Pokud jsem byl zakletý, zajímá mě víc, jak z toho ven, než co k tomu vedlo…“
„Ty fakt nejsi zvědavý?“ vykulila oči Hermiona.

George se chystal je znovu usměrnit, ale Lisa mu položila ruku na rameno a zarazila ho.

„Jsou jak malé děti, nech je, ať si vyhrají…“
„Momentálně mi spíš připadají jako chudí duchem,“ zabručel.
„Že by měla TARDIS kromě překládacího programu i nějaký hloupnoucí?“ nadhodil Ray.

Obrázek uživatele Iantouch

Rodný dům

Drabble: 

"Kdo si dá pivo?" zeptal se Ivanův otčím.
"Já!" vyhrkl Ivan a dodal: "Řídí Líza."
Ivanova matka postavila na stůl mísu s řízky. Až doposud se situace jevila jako ideální.

"Já se ti divím, Lízinko, že vydržíš s člověkem, jako je Ivan," spustila paní Mádlová při kávě. V televizi běžela Rosamunda Pilcherová. "Vždyť jen chlastá a nemá žádný kamarády. A všichni jeho kamarádi jsou magoři. Ivane? Vezmi si montérky a běž na zahradu smontovat tu lavičku z Lidlu!"

"Až zas budu mít nápad jet na návštěvu k matce..." začal Ivan v autě.
"Tak řídíš zpátky. Já tvoji matku střízlivá nedám."

Obrázek uživatele Angiera

Okénko do minulosti 5 (procházka nočními Helsinkami)

Úvodní poznámka: 

Toto drabble souvisí s padesátkovou povídkou Harry Potter a ranec plný překvapení (http://www.sosaci.net/taxonomy/term/3464).
Navazuje na Okénko do minulosti 4 (http://www.sosaci.net/node/48647).

Drabble: 

„Takže vy neposíláte vaše zločince do Azkabanu?“ zajímal se Remus, když jim Anika ukazovala kouzelnickou část Helsinek, včetně budovy soudu a věznice.
„Neposíláme. Tohle je sice jen vazební věznice, ale existuje ještě místo za polárním kruhem, kde je vězeňská kolonie společná pro celou Skandinávii, Finsko, Island a Pobaltí. Internovaní mají šanci se tam napravit. Mozkomory a Azkaban považujeme za nehumánní.“
„S tím by se dalo souhlasit,“ přikývl Remus.
„Ale k čemu takové vězení je?“ tázal se Sirius.
„A k čemu je vězení, jehož jediným cílem je, aby tam dotyčný zešílel?“ odpověděla otázkou.
„Jedna nula pro Aniku, Siriusi,“ usmál se Remus.

Obrázek uživatele Profesor

Okouzlený rozum

Úvodní poznámka: 

NESOUTĚŽNÍ

Víte, ve kterém domě se zatmívá rozum? Přece v porodnici!:-D Tady se i z doktorů a profesorů zepředu i zezadu obložených tituly stávají žvatlající rozteklé loužičky.

Drabble: 

Můj milý
Je to tady
Nejmilejší
Nejkrásnější

Můj milý
Milovaný
Milující
Je to tak

Můj milý víš
Který je to dům
Co lidem rozum
Vždycky ubírá

Můj milý znáš
Největší záhadu
Její tajemství
Poznal jsi jej

Můj milovaný milý
Slova ztrať nebudeš
Víc je potřebovat
Jsou vskutku zbytečná

Můj milý beze slov
Postůj před zázrakem
Hlavu skloň a stůj
Ruku opatrně natáhni

Můj milý zapiš slova
Která nedokážeš z úst
Uzamčených dojetím a
Láskou bezeslovnou

Můj milý rozum nech
Rozum nech na chodbě
Pěkně v koutku stát
Tady není nezbytný

Můj milý jen
Milovat se smí
Když dítě se
Narodí

Závěrečná poznámka: 

PS: Ne, nemám dítě. Ale jedno se narodilo.

Obrázek uživatele Nathanel

Stanice dvě

Drabble: 

„Stanice dvě,“ zahlásí znuděný automatický hlas ve výtahu. Skleněné dveře se tiše rozevřou. Představuji si zpruzelou puberťačku na brigádě, jak si prohlíží své čerstvě nalakované nehty. Marně se snaží předstírat činnost. Má na sobě vytahanou mikinu, líně převaluje na patře žvýkačku. Na obličeji má tlustou vrstvu make-upu, který ráno tajně ukradla matce z nočního stolku. Z kapsy na zadku vykukuje zmuchlaná krabička od cigaret, které přece nekouří, jinak by ji matka zabila.
Vyjedu i s kočárem z výtahu a říkám si, co mi ten nový svět, který právě objevuji, ještě chystá za překvapení. Svatostánek konzumu mi asi dočista zatemnil rozum.

Obrázek uživatele Lee

Dům automatických dávkovačů

Fandom: 
Drabble: 

Překvapeně mrkám na automatický dávkovač na stěně kostelíka. Ah, tak pokrok dorazil i sem. Napřahuji ruce k dávkovači a pak si je freneticky třu o sebe. Místní babička na mě kouká jako na blázna. Co jsem zase provedla? Obezřetně vejrám na ostatní návštěvníky, kteří při zachování bezpečných rozestupů přistupují k dávkovači a vzorově se křižují. Docvakává mi to.
„Vy tam dáváte svěcenou vodu?“ ptám se znejistěle babičky (jiné, před tou první mám už respekt).
„To vy v Praze nemáte?“ upřímně se diví. (Pragocentrik ve mně úpí, ale katolická osobnost se raduje.)
Pchá, a pak že je církev tmářská a zpátečnická.

Závěrečná poznámka: 

Se mi nějak nechtělo psát tíživou stoslůvku. :)

Obrázek uživatele Profesor

Sbírky profesora von Draka 77.

Úvodní poznámka: 

Malé BOZP a brouk. Rýhovec pralesní

Drabble: 

Dobrý den, vážení studenti. Vidím, že někteří z vás jsou v mém depozitáři poprvé. Dovolím si tedy krátkou instruktáž
Zaprvé. Pohybujte se pouze v mé blízkosti.
Za druhé. Buďte potichu. Dotazy omezte na nezbytné minimum.
Za třetí. Noste ochranné pomůcky, když vás jimi vybavím.
Za čtvrté. Volat o pomoc je povoleno, ba dokonce doporučeno.
Za páté. V žádném případě nechoďte do uličky devět. V té vám nepomůže ani anděl strážný.
Někteří návštěvníci školního depozitáře říkají, že dlouhodobý pobyt v něm zakaluje rozum. Vězte, že při dodržení pravidel tomu tak není.
A nyní vám ukáži vzácný exponát, rýhovce pralesního, rhysodes sulcatus.

Obrázek uživatele Tenny

Dědictví

Fandom: 
Drabble: 

Tiše si balil věci. Bude muset jít nalehko, neviděn skrze divočinu, aby se vyhnul hlídkám.
Do stanu mu vtrhnul jeho bratr.
"Doufám, že neděláš, co si myslím, že děláš," zavrčel.
Pokrčil rameny. Nechtěl lhát, a proto mlčel.
"Pro ně? Pro ty blázny z Feanorova domu, kteří nám přinesli jen trápení a smrt? Kolik nás zemřelo na ledu? Říkám, zaslouží si všechno utrpení, které jim Morgoth přinese!"
"Pokud si myslíš, že ho nechám trpět v zajetí Nepřítele, blázen si tady ty."
"Je to bláhovost a sebevražda."
"Tak se můžeme shodnout, že naše rodina je bláznů plná. Nech mně jít," řekl Fingon.

Závěrečná poznámka: 

Pro neznalé fandomu, zjednodušené vysvětlení: Feanor a jeho synové složili přísahu zabít Morgotha (aka šéfa Saurona) a získat similarily, kameny, které Feanor stvořil a které Morgoth ukradl. Zabili hodně elfů, aby získali lodě, pak lodě spálili, aby je nikdo nemohl následovat, včetně jejich příbuzných.

Fingon byl synovec Feanora a velký přítel (kašli) Maedrose, Feanorova nejstaršího syna. On a jeho rodina se vydali po krutém ledu do Středozemně, jediný způsob jak se tam dostat, když nemáte lodě. Hodně elfů na cestě zemřelo, včetně manželky jeho bratra - Turgona, se kterým v tomto drabbleti vede rozhovor. Když konečně dorazili, zjistili, že Feanor je mrtvý (zabili ho balrogové) a Maedhros je v zajetí.

Fingon se ho sám vydal zachránit - nakonec uspěl s pomocí Valar. Ale další špatné události to stejně neodvrátilo, protože Silmarillion je "elfové se maj fakt špatně a taky hodně vražděj" kniha.

Obrázek uživatele Evangelista biolog

Střední škola? Kéž by...

Úvodní poznámka: 

Co jiného na tohle téma napsat? Nemohla jsem si pomoct.

Drabble: 

Jaký to radostný pohled!

Poloprázdné lavice. Taková zoufalá docházka nebývá ani na přednáškách v pátek odpoledne.

Sem tam si někdo zdřímne, sem tam si někdo přihne, do mobilu se kouká pravidelně.

Jakmile někdo předstoupí před ostatní, padají perly, které hravě strčí do kapsy kdejaký stand-up. (Což na druhou stranu není zas až tak těžké, že…)
Obzvlášť povedené hlášky bývají odměněny nadšeným jásotem a potleskem sympatizantů.

Jsou tu samí odvážní lidé.*

Poslední dobou jako by se vliv tohoto magického místa na inteligenční kvocient populace, která se uvnitř něj zdržuje, ještě zintenzivnil. Jak jinak si vysvětlit iniciaci řeckořímského zápasu přímo uprostřed místnosti?

Závěrečná poznámka: 

*S chutí se totiž vyjádří k čemukoli („Já bych rád reagoval na tu debatu, i když jí vůbec nerozumím...”) a nebojí se řešit konflikty v klidu a konstruktivně („Jesli tady pudeš, dostaneš flákanec! Jasné?").

Troška politické satiry ještě nikoho nezabila. ;) Pokud máte 15 minut a chuť se od srdce zasmát, doporučuji toto video zástupců lidu. Je naprosto skvělé od začátku do konce. :D

Jo a stan-up beru já i počítadlo jako jedno slovo ;).

Obrázek uživatele Peggy Tail

V tom domě

Úvodní poznámka: 

Je to dost depresivní.

Drabble: 

Žili v tom domě
tisíce let
žili v tom domě
jež byl celý svět
pak bylo jich moc
a někteří získali
nestoudnou moc
zakázali tančit a zpívat
zakázali na nebe se dívat
zakázali hlas
a zakázali myšlenky
zakázali názor
a zakázali pomněnky
zakázali lesy
zakázali léčivé směsi
všechno, na co přišli, zakázali
všechno pro odnětí svobody udělali
zakázali rozum, který naslouchá srdci
protože to do vyspělé a bezpečné společnosti nepatří
život jaký byl na Zemi už nikdo nespatří
protože to hnali příliš daleko
ach, ty naše modrá koule, kouzelná planeto
mysleli, že kontrola všechny spasí
zničili Zemi
na všechny časy

Závěrečná poznámka: 

Země je dům, kde se zatmívá rozum.
Pro probuzené.

Obrázek uživatele Zuzka

Are you quite sure?

Drabble: 

"Ty jsi vzhůru?" zavrzala Susan s jedním okem stěží rozlepeným.
"Zvyk ještě z laborky. Touhle dobou bych přestupovala na Smícháči," opáčila zcela probuzená a oblečená Gwen. "Koukej, na dvoře je Darcy. Vypadá nervózně."
"Ach, takže dnes je tohle ráno," klesla Susan zpátky na polštář.
"Ty, nebylo to v knížce jinak?"
"Zjevně jsme v adaptaci. Vzbuď mě, až uslyšíš matičku Bennetovou radostně vykřikovat."
"Chudák pan Bennet."
"Mhhhm. Patrně si právě myslí, že Longbourn je posedlý nějakou speciální kletbou, která nepřipustí pod touto střechou žádné rozumné stvoření ženského rodu. A že právě postihla i Lizzie, která jí jako zázrakem od narození unikala."

Obrázek uživatele Rya

Úplňkové uzdravení

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

NESOUTĚŽNÍ

Drabble: 

Slečna Inkognita milovala pana Grenadina něžnou a silnou láskou. Téměř ho ztratila, a k veliké lásce se přidružila úzkost. Grenadin už byl ale doma zavřený příliš dlouho.
„Musím ven,“ řekl kočce Míně. „Nebo přijdu o rozum.“
Mína otevřela tlamičku plnou ostrých zubů.
„Vím, že mě jenom škádlíš,“ zasmál se malý ptáček smíchem pana Grenadina a vyletěl oknem.
Večer sebrala slečna Inkognita z koberce modravé pírko.
„Blázínku,“ pokárala pana Grenadina. „Co kdyby tě Mína snědla!“
Mína a Grenadin na sebe mrkli.
Pak vyšli do tmy pozdravit úplněk, který byl na oslavu uzdravení pana Grenadina obrovský jako balón a růžový jako plameňák.

Obrázek uživatele Lomeril

Rovnost před Bohem (a před pípou)

Drabble: 

Gabriel ohrnoval nos, když mu otec tvrdil, že z místní zlaté mládeže vyrostou důležití podnikatelé a politici, ale když vstoupil do Ferminovy hospody, musel uznat, že intelektuální elita národa nevypadá o mnoho nadějněji.
Studenti různých fakult se nemísili. Teď, na konci zkouškového období, se nejdivočejší zábava rozjížděla u stolů mediků, kteří vyrazili do hospody poprvé po dvou měsících. Studenti pedagogické fakulty o něčem diskutovali a z právnického rohu na něj mávala silně podnapilá dívka, která tvrdila, že se chce stát soudkyní.
Rozdíly mezi chytrými a hloupými se díky Ferminově pípě stíraly. A Gabriel by v tu chvíli nebyl nikde raději.

Závěrečná poznámka: 

Věnováno všem, kdo se účastnili večerů v Mrtvé rybě.

Obrázek uživatele Tom_Peterson

My si rozum zachováme!

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Dnes je v Přibyslavi pršlavo.
Proto tomu musíme přizpůsobit náš program.
Půjdeme do domu, kde se údajně zatmívá rozum.

Drabble: 

"Andulky, dnes prší, proto budeme mít vnitřní aktivitu. Objednal jsem nám výlet do domu, kde se zatmívá rozum."
"To myslíš jako legraci?" píply andulky.

"Vítejte," řekla paní v obleku čarodějnice. "Představení začíná!"
Všude něco šeptalo: "Vyndej andulkám zrcátka z klecí, způsobují jím noční
můůůryyy..."
Andulky zase slyšely: "Nepapej sippy zrníčka, bude ti špatně..."
Maminka křikla: "A dost! Tohle je fakt nesmysl. Zrcátka nezpůsobují noční můry, nebude jim ze sippy zrníček špatně."
"Nevař dortíky pro andulky, budou obézní..."
"Ty máš asi zatmění rozumu! Domácí výroba a nezdravá..."

Karlík začal pípat: "Pojďme pryč, tady je to fakt hrozné!"

Šli jsme tedy domů.

Závěrečná poznámka: 

Tak tady vidíte, co zažíváme.
Odpoledne se dozvíte novinu.
Těší se na vás
Tom_Peterson

Obrázek uživatele Mary

Za dveřmi stála recepční

Drabble: 

Bylo jsem smutné, copak mě nikdo nemá rád?
Lehlo jsem si pod rozkvetlou sakuru a přemýšlelo nad tím, jak je všechno smutné, nikdo se se mnou nechce bavit, všichni přede mnou prchají a maminka mi ještě neposlala jídlo ani odpověď…
Nechtělo jsem tam jít, smrdělo to tam po kravském hnoji a pudru, ale šlo jsem tam. Za dveřmi stála recepční, na sobě rudé plavky a v ruce kachničku do vany, kousek opodál tam seděl starý muž, spokojeně si cumlal prst u nohy a zpíval ukolébavku. Copak se všichni zbláznili? Ulízlo jsem si peří na krku a ladně začalo tancovat balet.

Obrázek uživatele Alešandr_Veliký

Poslední přípravy

Úvodní poznámka: 
Drabble: 

"Tak takhle vypadá!" nakukoval opatrně do pevnosti z kopce dalekohledem Jenda. "Jacek se vyzná. Pevný plot s bránou, za ní bunkr. Samozřejmě má střílny jen naproti bráně, od Němců nemůžete čekat nějaké myslitelské výkony. Hele, anténa. Tu jim sestřelíme jako první, aby si nezavolali posily. Támhle je opravdu sklad munice. A úplně vzadu v lomu je ten dům, kde mu zatmívají rozum!"
"Myslíš tam, kde ho drží?" zeptal se Gřeš.
"Jo, a nejspíš ho vyslýchají. Tam musíme vlítnout, popadnout ho a rychle vypadnout." odpověděl Jenda.
"Dobře, myslím že naše taktika vyjde." řekl Gustlík. "Všichni na svá místa, jdeme na to."

Závěrečná poznámka: 

Pokračování příště.
Blitzkrieg po polsku

Obrázek uživatele Šmelda

Na prahu šílenství

Fandom: 
Drabble: 

Dva mladí Římané procházeli městem s plášti přetaženými přes hlavu, i když už nějakou chvíli nepršelo.
"Neviděl nás někdo?" zeptal se přiškrceným hlasem Aulus.
"Kdo by teď chodil venku," odpověděl druhý.
Pak se oba nápadně rychle otočili ke dveřím, když kolem prošel ožrala.
"Není to jeden z těch kultů, že ne?"
"Je! Teda není. Hele, v klidu, bude tam víno, ženský... zpěv," řekl Quintus a pozvedl ruku ke klice.
"Já jen... Bakchus není zrovna hodný bůh, že ne? Víš co, šílenství je sranda, ale toho Penthea roztrhali zaživa."
"Je to večírek. Místo, kde si vyčistíme hlavu."
Vešli dovnitř a uviděli

Závěrečná poznámka: 

... co konkrétně uviděli vám povědět nemůžu, protože Bakchův kult byl převážně mysterijní, což znamenalo přesně to, co naznačuje název. Že je to prostě záhada. Nevíme, co se na setkáních uctívačů dělo. Máme jen dohady a zprávy jejich nepřátel, převážně Tita Livia, který označuje bakchanálie za záminky k pořádání orgií a dokonce lidských obětí.
Zdá se že, některé mýty o Dionýsovi/Bakchovi by tomu nasvědčovaly, ale jiné zase ukazují Bakcha jako v podstatě benigního boha vína a šílenství.
Háček je v tom, že Bakchus má své kořeny hluboko, hlouběji než mnoho dalších řeckých a římských bohů, takže procházel mnoha proměnami, pravděpodobně od předřeckého boha smrti až po tu nejznámější permanentně opilou party podobu.

Obrázek uživatele Dede

Chtěla by žít

Úvodní poznámka: 

Zatímco se Alžběta s Artušem cvičí v magii a události z Království k nim doléhají jen vzdáleně, v královském Paláci je život stále těžší. Zdá se, že král je už zcela v rukách čarodějnice Caliny, protože ani neprotestoval, když jeho dceru přestěhovali z jejích komnat do staré hradní věže. Princezna nemá zastání, protože z celé rozvětvené královské rodiny zbyla už jen ona a její otec. Tak ráda by nějak bojovala… jenže nepřítel je mocný a jí zbyl jenom Arkan.

Drabble: 

Princezna stála na ochozu věže, srdce ji pálilo vztekem a ponížením.
Nikdo ji neposlouchá! Ona v žádné věži bydlet nechce!
Jenže co se Paláce a krále zmocnila ta hnusná čarodějnice, nic není jako dřív.
Táta je duchem nepřítomný a říká jen to, co mu ona dovolí. Většina spolehlivých služebných zmizela, ty zbylé baba mučí, takže ji radši poslouchají na slovo. Mágové i šlechtici utekli. V tomhle Paláci hrůzy zůstala nejspíš jediná, kdo ještě dokáže samostatně myslet.
Ne… Arkan ji neopustil. Bojuje. Ale je sám.
Nenávist jí pomáhá proti strachu.
Ona se ale nechce bát!
Je jí šestnáct… chtěla by žít.

Konec dětství

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Jednotlivé drabblíky z Cimburku se odehrávají v delším časovém úseku. Dnes popsaná událost se odehrála přibližně před 25 lety.

Drabble: 

"Maminko, nenechávej mě tam," prosí už poněkolikáté malý Vašík.
Matka hlasem plným slz odpovídá: "Neboj se, Vašíčku, budeš se učit, číst, psát, latinsky..."
Přicházejí k nevelkému domu poblíž kostela.
"Mnich Silvestr chlapce bije," skoro pláče Vašík.
"Vašíčku, otec... otec biskup rozhodl, nesmíme odporovat."
Matka ví, že musí poslechnout. Kam by šla, neprovdaná služka, znovu těhotná. Nedokázala se vzepřít biskupovi tehdy, nedokáže ani teď.
Vcházejí do velké světnice. U stolu sedí zamračený muž a tři chlapci stejného stáří jako Vašík. Na stole leží velký svazek vrbových prutů.
"Vedeš ho konečně?" říká stroze mnich. "Bernarde, tak se teď jmenuješ, začneme:
Dominus vobiscum..."

Obrázek uživatele Evangelista biolog

Možnost začít znovu

Úvodní poznámka: 

Nesoutěžní, bez nároku na bod.

Odehrává se nějakou dobu po Zachráněni?.

Varování: sebevražedné myšlenky, nemocnice

Drabble: 

Vzbudil se do bílého světla. Chvíli si myslel, že takhle vypadá nebe. Pak mu došlo, že on by byl ten poslední, kdo by se tam dostal.
Jakmile oči přivykly světlu, poznal důvěrně známý pokoj. Nemocniční pokoj. Po každé straně postele seděl jeden člověk oblečený v tmavé policejní uniformě.
Tohle zjištění jím otřáslo. Neměl se probudit. Nechtěl se probudit.
Pokusil se přemýšlet, ale bylo to jako snažit se utíkat ve snu.
Znovu zavřel oči. Neměl sílu čelit realitě. Ještě ne.

O několik místností dál seděl psychiatr nad jeho složkou. Tohle nebude snadná práce. Ale udělá vše, co bude v jeho silách.

Závěrečná poznámka: 

Začátek série najdete tady.

Obrázek uživatele Wolviecat

Temné dny před O.V.C.Emi

Fandom: 
Drabble: 

Sešli se v hospodě v Prasinkách - chtěli si trochu odpočinout od rozruchu světa.
Tedy, aspoň Ron a Harry si přišli odpočinout. Hermionu našli obloženou zlámanými brky a zmačkanými a počmáranými papíry. Ron jeden opatrně rozložil.
"Vliv domu Hadonoše na přesnost předpovědi? Neříkej, že se s tím zalam..."
Nestihl doříct. Hermiona ho chytila za límec. Oči jí pod rozježenou ofinou svítili jako vlkodlakovi. "Ronalde Weasley," zavrčela: "nebojovala jsem s Voldemortem, abych teď skončila na podělané Astrologii. Takže zmlkni a dones mi ležák." Důrazně vynechala slovo máslový.
Ten večer vliv domu Hadonoše na věštby neurčili. Zato dům laciných panáků měl vliv nepopiratelný

Obrázek uživatele KattyV

Do Vltavy s nimi!

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Tentokrát se Karel moc ke slovu nedostal, ale i ta krátká větička sedí. :)

Drabble: 

Chtěli jsme budovu staré školy přebudovat, překvapivě na školu. Karel nás ráčil doprovodit na jednání s úřady.
„Tady byl internát!“ protestovala úřednice ze stavebního odboru.
„Ale já v téhle třídě maturovala,“ namítala jedna z našich učitelek a ťukala na plánek.
Naše ředitelka namítala: „Kdyby to byl internát, musely by tu být sprchy, vidíte je někde? A místnosti odpovídají velikostem tříd, ne ložnic.“
„Když tady mám napsáno internát, tak je to internát,“ nedala se úřednice.
Kapitulovali jsme a školu, která vždy byla školou, nikdy internátem a všichni místní to vědí, rekolaudujeme na – školu.

„Já bych ji vykoupal ve Vltavě,“ bručel Karel.

Závěrečná poznámka: 

Toto je příhoda ze skutečného života. Sice už tři roky stará, ale to je drobná autorská licence. V sousedním městě jsme zakládali pobočku. Krásnou starou bývalou školu, která byla pár let opuštěná, nám její nový majitel ochotně opravoval podle našich představ. S ním problém opravdu nebyl, ale na úřadech se zatmíval rozum i nám.
Co je to rekolaudace? K té musí dojít v případě, kdy účel užívání stavby se změní do té míry, že je nebezpečí, že by stavba už nemusela novému účelu vyhovět. Vlastně o nic nešlo, nic jsme nemuseli měnit, protože škola byla školou předtím i teď, ale ten byrokratický proces a hory zbytečného papírování! A to zoufalství, když věcné argumenty jsou zcela bezmocné před razítkem. A samozřejmě zdržení.
Ale výsledek je nakonec skvělý, máme krásnou školu!

Stránky

-A A +A