DMD č. 28. pro 28. 4. 2021. Téma: Dům kde se zatmívá rozum

Obrázek uživatele winterpool

Ta jedna jediná věc

Úvodní poznámka: 

Bez nároku na bod

Drabble: 

Dějepisářka pobaveně hledí.
“Tohle jsme brali!”
Jasně, brali jsme to. Vybavuju si přesně, kde to mám napsané v sešitě. I tu mojí kresbu Vetřelce vedle.
Jenže přečíst to mi už paměť nedovolí.
“Když vy se dycky zeptáte na jednu jedinou věc, co zrovinka nevim,” řeknu v posledním tažení sebeobrany.
Dějepisářka se usměje ještě víc.
“Dobře, zeptám se tě na něco jiného. Ať je to fér.”
A zeptá se.
Chvíle ticha.
Jasně, zase nic.
“Když vy se vždycky zeptáte na jediný dvě věci, co zrovinka nevim,” pokusím se uhrát to na humor. Jenže kule v indexu už nepřipadá legrační ani mně.

Závěrečná poznámka: 

True story.
Tahle dějepisářka vždycky dokonale vyhmátla tu jednu jedinou blbinku, kterou člověk zapomněl, případně se jí nikdy nenamáhal naučit. Tahle historka mě poučila, že to radši nemám dál rozmazávat.
Jinak doufám, že z drabblíku je patrné, že ten dům zatmělého rozumu je škola, konkrétně gympl. Což je taky true story. Řekněme, že to nebylo právě sluníčkový období.

Do nebíčka

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Omlouvám se za denní dávku negativity.

Drabble: 

Venku zněla střelba. Sklo okenních tabulí se sporadicky tříštilo o zem. S každou další kulkou, která prolétla dovnitř skrze rám, nabývala podlaha o něco zasněženějšího dojmu.
„My tady umřeme, viď, tati?“ zašeptala copatá holčička směrem ke krví zbrocené postavě, která těžce oddechovala.
„Půjdeme za maminkou, ano?“ zněla chraplavá odpověď.
„Do nebíčka?“
„Do nebíčka,“ přisvědčil muž, z nějž postupně vyprchávaly i poslední zbytky života.
„Ale co když nebíčko není?“
Neodpověděl. Uvědomoval si, že je snadnější zemřít s vidinou světla na konci. Tolik rozumu a síly ještě měl.
Na rozstřílenou linku dopadl odjištěný granát.
„Půjdeme za maminkou,“ vydechl svíraje drobnou dívčí ručku.

Obrázek uživatele Patita

Místo zubů černé kuličky

Fandom: 
Drabble: 

Držela se zuby nehty, do ordinace nechtěla za žádnou cenu vkročit.
,,Marie děláš tady akorát scény! Jdi dovnitř!" zakřičela jsem přes celou čekárnu.

Maruška si poraženě sedla do křesla, ani zubařku nepozdravila.
,,Ahoj Májo, jaké je tvoje nejoblíbenější zvířátko?" zeptala se paní zubařka.

Mlčela a odmítala odpovědět. Hned co vkročila do tohoto domu se zubní ordinací, mozek se jí zatmavil, hrála úplně blbou.

Zubařka se na mě tázavě podívala, kývla jsem a ona spustila: ,,Fajn, pustím tě, ale až budeš mít místo zoubků černé kuličky, tak za mnou nechoď."

Po silné výhružce jedenáctiletá dívka otevřela ústa a mohlo se začít.

Obrázek uživatele Lady Peahen

Americký sen

Fandom: 
Drabble: 

Minul schody, které vedly nahoru... Ne do horních pater. Prostě neustále stoupaly, dokud je nezastavil strop. Dveře, které se otevíraly do zdi. Prosklené okno uprostřed podlahy ohrazené zábradlím. Varhany, které bezpochyby hrály samy od sebe. Dům měl sedm pater a jedinou koupelnu.
Byl přece postaven pro jednu postarší dámu... A všechny její mrtvé.
Dřevěné stěny pod výmalbou sténaly jako zatracení v pekle.
"Tady už jsem byl!"
Zastavil se. Před ním se šklebily dveře vedoucí do prázdna. Otevřel je a s úlevou vdechoval čerstvý vzduch.
V tom domě nestraší nepokojné duše zastřelených mužů a žen, ale něco horšího. Duch amerického kapitalismu...

Závěrečná poznámka: 

Pokud neznáte, řeč je o Winchester Mystery House. Nejděsivější je na něm, aspoň podle mě, opravdu přebytek peněz a nedostatek vkusu...
Ale kuchyň má nádhernou... Můžete na služebnictvo koukat doslova z patra;) Ano, to nahoře ve světlíku jsou dveře...

Obrázek uživatele tif.eret

Starý dům

Fandom: 
Drabble: 

Dům se mi zalíbil na první pohled.
V obrovské vstupní hale visely na zdech staré olejomalby, portréty dávných majitelů domu. Dnes vím, proč měly jejich tváře tak podivné výrazy. Prohlížely si mě, ty bytosti z pláten.
V zahradě se mi někdy zdálo, že za okny domu vidím tváře z portrétů, jak na mě hledí a sledují každý můj pohyb. Nenáviděly mě, ale to jsem tehdy netušil.
Proč mi dneska každý tvrdí, že ty podobizny mě nechtěly zabít, že na mě spadly jen náhodou? Potají si všichni šeptají, že jsem se v tom domě zbláznil ze samoty.
Ale já vím svoje.

Obrázek uživatele Esti Vera

Z deníčku zmatené stážistky

Úvodní poznámka: 

Aneb Pythonem to nekončí...

Drabble: 
  • Když se mluví o masech, nemyslí se tím hovězí. Jsou to miliampérsekundy.
  • Plastový model dítěte se nechová stejně jako dítě. Chová se stejně při ozáření, ale nikdy neřve a zásadně sebou necuká. Můžu si ho vzít domů?
  • Kerma není karma. Je to něco jako dávka. Teda vlastně ne. Ale má to podobně dlouhou definici a občas se to číselně rovná. Což mi prý pomůže to všechno spočítat.
  • Ty malé bíle placičky vypadají všechny stejně a nemají čísla. Nikdy je nesmíš prohodit. A nepouštěj je na tu bílou podlahu.
    Jo, pozdě.

Z ústavu pokaždé odcházím zmatená. Ale snad o trochu chytřejší.

Závěrečná poznámka: 

Domem, kde se zatmívá rozum, je samozřejmě myšlena budova vědeckého ústavu, snad takto postačí.

A pro zájemce fyzikální / odkazové okénko:

  • mAs („masy“) jsou opravdu miliampérsekundy. Jedná se o vedlejší jednotku soustavy SI, která udává elektrický náboj. Častější označení je coulomb (C). Jeden coulomb je náboj přenesený proudem 1 ampéru během 1 sekundy.
  • Plastovým modelem je myšlen antropomorfní fantom, který může vypadat třeba takhle. Materiál, ze kterého je vyroben, reaguje na záření podobně jako lidské tkáně. Dovnitř je možné umístit dozimetry a provádět tak různá měření.
  • Dávka i kerma jsou veličiny používané v radioterapii. Popisují interakci přímo, resp. nepřímo ionizujícího záření s tkání. Pro zájemce odborněji zde.
  • Malé bílé placičky jsou právě ty zmiňované dozimetry, které je možné vkládat do fantomu. Vypadají asi takhle.
Obrázek uživatele Chrudoš Brkoslav Štýřický

S cizí ženou, nikoliv však v cizím pokoji

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Navazuje na drabble http://sosaci.net/node/48741
K dotvoření atmosféry:
https://www.youtube.com/watch?v=JIOUKwiFOTU

Pozor, přitvrzuji!

Přístupnost raději 15+

Drabble: 

Dívka náhle shazuje oba díly bikin komentujíc to slovy:
"Neberte to jako výzvu; jak říkáme my naturisté, jen textilák má nahotu spojenou se sexem."
"Jistě. Já si však, s dovolením, své plavecké šortky ponechám."
"Samozřejmě, textiláky respektuji. Ostatně, nejsme na naturistickém území."
"Co vaše sandály? V nich nejste naturistka, ale prachobyčejná exhibicionistka!" rozparádím se.
"OK, vy mi ovšem vezmete batůžek."
"Beze všeho, ať jste tedy opravdu beze všeho."
A tak pochoduji divočinou v bouřce spolu s nahatou a bosou dámou, které "galantně" nesu zavazadlo. Napadá mne, zda pod tou potemnělou oblohou nejsem jako v domě, v němž se zatmívá rozum.

Závěrečná poznámka: 

Následuje drabble http://sosaci.net/node/48982

Obrázek uživatele wandrika

Nenápadne zákerná

Fandom: 
Drabble: 

Zvonku vyzerala budova nevinne.
No dobre, možno nie celkom nevinne, so všetkými tými rôznofarebnými nápismi na streche a blýskavým sklom namiesto stien. Ale aspoň bezpečne.
Keď do nej vstúpil prvýkrát, nezanechalo to na ňom žiadne stopy. Myslel si, že je v pohode. Zmeny sa na neho lepili postupne. Možno bol na vine vzduch z dávno nevyčistenej klimatizácie. Možno predávkovanie kofeínom z obrovského kávovaru. Možno bolo niečo v miestnej vode...
„Komitol som všetky svoje tásky,“ rozliehal sa budovou jeho hlas sotva o mesiac neskôr. „Čekautnite si to a spravte mi rivjú. Ten rilís nám dnes musí prejsť, inak ten dedlajn nestihneme!“

Závěrečná poznámka: 

... a takto nejako vyzerajú zhubné dôsledky pobytu v korporátnom oupenspejse.

Sem už znovu ne, prosím

Úvodní poznámka: 

Tak jsem se tomu deprimujícímu námětu nakonec neubránila. Brát s rezervou, prosím.

Drabble: 

Když ten dům někdy míjela, vždycky jí zatrnulo.
Kdysi tam musela chodit. Momentálně hrozilo, že se bude opakovat stejná situace.
Tehdy věřila, že jí tam pomůžou. Než poznala, že na takové jako ona nejsou zvědaví tam ani jinde. Že představuje jenom položku na seznamu k odškrtnutí.
Jenže ona tu byla. Nijak výjimečná, nijak skvělá, ale snad proboha taky ne úplně k ničemu. A musela žít. Chtěla práci, chtěla se uživit, jenže taky někdo musel chtít ji.
Zoufale doufala, že její obor tu krizi ustojí. Protože prostě neměla sílu na to, začít skoro od nuly. Zpátky na úřad práce opravdu nechtěla.

Závěrečná poznámka: 

Myslím, že taková situace a takové myšlenky téma dostatečně naplňují.
Ode mě asi největší deprese v historii DMD.

Obrázek uživatele Skřítě

Crossover co v Americe způsobil, že nikdy více...

Drabble: 

V ztemnělém pokoji střešního bytu
námořník odepjal umělou kýtu.

Je to dům kde rozum zvolna se zatmívá,
chlapík se usadí a křeslo rozkývá.

To křeslo houpací vrže si písničku:
"Byl jeden námořník, dobrou měl fyzičku."

Zamlada byl milovníkem, „co pro ženy žil"
a v každičkém přístavišti „z číše lásky pil.“

Ženy mu nosily domácí ovárek,
teď, chudák, zakousne jedině suchárek.

Kletbu na něj uvalila Japonečka malá
Oliva ho opustila, co proto mu dala.

V desetinné čárce chyba, tabulky, co lhaly,
špenát chudý na železo, dílo dokonaly.

Potvrzena alergie na špenát i lepek,
od té doby se mu říká slaboduchý Pepek.

Neviditelný fandom: 
Obrázek uživatele Jackie Decker

Nerozum

Úvodní poznámka: 

Nakonec toho zatím LXC a A-Yao moc nenamluvili, ale i tak došlo k pozrozumění...

Drabble: 

„Můžeme si promluvit?“ zeptali se jednohlasně. XiChen se pousmál a A-Yao cítil nastupující ruměnec.
XiChen mu předal dopis, který nalezli v chlapcově pokoji.
A-Yao mu na oplátku podal vysvětlující dopis, který našel v Li HuiYinově rukávu.
Jejich oči se znovu setkaly, když vůdce sekty dočetl. V těch XiChenových byla nevyřčená, ale čitelná otázka.
A-Yao mu jemně vtiskl do třesoucí se dlaně Nefritového motýla.
V XiChenových očích se zaleskly slzy.

„ZeWu-June!“
XiChen vstal a vyšel na chodbu, než Wei WuXian mohl vrazit dovnitř.
„Myslím, že už to není Li HuiYin!“
„Jste opilý, mistře Weii,“ hájil muže uvnitř. Oběma se zatemnil rozum.

Závěrečná poznámka: 

Wei WuXianův rozum zatemnil alkohol, ačkolivv jeho příapadě spíše projasnil, jenže jak to působí na okolí? Minimálně to dává Lan XiChenovi výmluvu, proč jeho slova nepřijmout, i když ví, že jsou pravdivá. A Lan XiChenovi zatemnily mysl silné emoce, které potřebuje nejprve zpracovat, než se nějak rozhodne. Ale do té doby nechce nic vysvětlovat WangJimu, ani jeho partnerovi... A protože se to celé odehrává v hostinci, tak je tam i ten dům :D

Zavřená

Fandom: 
Drabble: 

Dívám se okolo, i když toho zatím moc nevidím. Zkouším křičet, ale nikdo neodpovídá. Vím, že tu okolo jsou, slyším je. Zoufalstvím si vykřičím hlasivky, ale k ničemu to nevede. Nepřijdou, dokud nebude určený čas na jídlo.
Zkusím hladovku. Když začnu plivat jídlo, budou se o mě zajímat. Zabírá to, ale jen na chvíli. Jakmile je hlad příliš velký a najím se, zase odejdou.
Později se zkusím smát. Na kohokoliv, kdo se přiblíží, ať se směje, nebo mračí. Když nezabírá vztek ani pláč, musí to jít jinak. Hodné miminko občas zabere. Na pár minut, než odejdou. Tohle je ten život?!

Závěrečná poznámka: 

Kojenecké ústavy vypadají jako bezva místo, kde je možné přijít o rozum, ještě než ho vůbec nabydete. Tohle drabble je sice hlavně o citové deprivaci, přesto doufám, že bude uznáno :).

Obrázek uživatele Hippopotamie

Jak udělali zázrak

Drabble: 

To takhle jednou Macha napadlo, že sjede zábradlí, ale ouha, někdo tam mezitím přidělal čudliky, tak sešel spořádaně schody, zazvonil a zůstal klidně stát. Člověče, Machu, fuj to jsem se lekla, řekla Šebestová, ty jsi nějakej jinej, ne tak placatej jako na monitoru, a nemáš náhubek, a ten plnovous jsi taky neměl, ale je super. Člověče, Šebestová, von to nebyl tak dobrej nápad, zrušit školu, mně už to tady leze na mozek, měli bychom s tim něco udělat, jinak z tebe je taky docela kočka, kde máme to sluchátko, myslim takový to bez displeje, jak se na něm nedá pařit.

Obrázek uživatele beneslenka

Na mandlu

Drabble: 

“Vozábalová s Petráškovou se poštěkaly na mandlu.” Kája se škodolibě culí.

“Nejdřív Vozábalová Petráškovou sjela, že na mandlu ve středu nemá co dělat, když má podle rozpisu pátky, a taky, že zase nedali devátýho do voken vlaječky! Petrášková na Vozábalovou řvala, že se snad ještě v tomhle zasraným (hele, fakt to řekla!) baráku má právo jednou vyměnit na rozpise s Kloučkovou, anžto ta dneska nemůže, a že s vlaječkama jí Vozábalová s domovníkem taky můžou políbit záda, protože v šestým patře se ty blbý vlaječky vyvěšujou leda pro vrabce. ....No a pak mandlovaly.”

Adam protočí oči. “Tenhle barák je cvokhaus.”

Závěrečná poznámka: 

Nevím, jestli byl mandl v domě standard, asi ne, ale pamatuju si, jak jsem s babičkou a mámou jako malá párkrát "mandlovat" šla. Ale moc konkrétního si nevybavuju - sklep, světlo jen ze stropních žárovek, několik dalších sousedek, vedro a vůně čerstvě vyžehlenýho, ještě horkýho prádla.

Dobré ráno :)

Obrázek uživatele Terda

Na hraně možností

Fandom: 
Drabble: 

Mlha rozpitá ve zmatené obrazy. Kde je? Snad v rodném domku na pobřeží. Cítí moře. A ještě něco. Štípe. Pálí. Co ten hluk? Příboj. Praskání krbu. Bouřka. Jak příjemné by bylo usnout. Nechat mysl rozplynout v chlácholivé tmě. Matčiny konejšivé ruce. Proč s ní tak třesou?

“Madam!”
Výkřik. Prásknutí bičem. Okamžik zmatení se roztříštil ve střepy přítomnosti. Bitva! Pokusila se postavit.
“Měli by vás odvést k do…”
“K čertu s doktorem! Pomozte mi vstát!”
Netroufl si odporovat.
Stačil pohled. Protivník slavil triumf. Ale nebyl to konec. Skřivánek měl pořád křídla. A zuby. Ještě mohou nepřítele ochromit.
“Palte pod čáru ponoru!”

Obrázek uživatele Regi

Ve vlastních stopách

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Hagridova cesta TAM… ale jak zpátky?
Předchozí kapitola: Není to tak jednoduché

Drabble: 

Hagrid si v Evelínině obrazu hrál s jejím psíkem Princem, když se na chodbu ve čtvrtém patře, kde plátno viselo, přihnal profesor Kratiknot.
„Už to mám! Do podrobností zabíhat nebudu, ale k návratu zpět je potřeba kráčet přesně ve vlastních stopách. Rubeusi, musíš se kouzlo naprosto bezchybně naučit. Všechno jsem popsal a zakreslil.“
Kratiknot rozvinul před obrazem velký pergamen.
Hagrid strnul. Měl dojem, že na něj zdi Evelínina namalovaného domu padají a jeho rozum ve strachu někam utekl. Vyděsila ho už složitě se vinoucí dráha hůlky označená řadou šipek shora dolů. Nejhorší ale bylo zaklínadlo: Jetansař itiř jeksmíř od oilpmanoisiv.

Závěrečná poznámka: 

Omlouvám se, tento týden nestíhám vůbec nic číst. Ale všechno doženu ve čtvrtek a v pátek. Ani nevíte, jak se na to těším! :-)

Následující kapitola: Na motýlí louce

Obrázek uživatele Alexandra

Znám jeden bar na rohu Stínu

Úvodní poznámka: 

Dnešek byl jasně o baru u kočky Šklíby. Během psaní se z toho trochu stal stylový crossover na Lidi s kocovinou :D

Drabble: 

U kočky Šklíby se toho večera sešla vybraná společnost omladiny ze Dvorů. Dým v lokále utěšeně houstnul a štamgasti věděli, že dnešek bude vyžadovat lepší matroš.

„Polož to, vole, šaršounování je za čtyřicet babek, to radši propiju-“
„A vědí tu, kdo já jsem?!?“
„Šaršounování je zpoplatněno, chlapečku, i kdybys byl nakrásně král Chaosu, což nejsi.“ Zatím. Řekla od stropu kočka Šklíba.
„Nemelte a pojďte si potáhnout s housenkou!“

---

„Mám se snažit vzpomenout, co se dělo potom, co jsem vypil tu láhev s oranžovou rotující žábou?“
Sborové kroucení disponibilními výrůstky.
„Ale vysvětlí mi někdo, proč je pod stolem ten ohnivej anděl?!?“

Závěrečná poznámka: 

A jako na zavolanou ten den vyšla zpráva o objevení nového druhu žluto-oranžové pralesní žáby, co pod UVčkem svítí zeleně. (Při psaní drabble nebylo ublíženo žádné žábě, ale určitě si o nich přečtěte, protože jsou cool.)

Pramini

Fandom: 
Drabble: 

Upíral oči na obrovskou bílou budovu tvaru pyramidy tyčící se do výše tří set metrů.
Kromě tří tisíc místností nad zemí jich prý měla stejný počet i pod zemí.
Některá oddělení produkovala časopisy, učebnice, romány.
Tým filologů pracoval na dalším vydání slovníku novořeči. Redukce slovní zásoby sloužila k omezení vyjadřování a myšlení.
Jeho práce byla většinou jednoduchá. Vyhledat stará čísla novin, změnit údaje, které byly v rozporu s tvrzením současným, odeslat. Stará čísla byla znovu vytištěna pro archiv, původní zlikvidována.
Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou.
Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost: kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.

Neviditelný fandom: 
Obrázek uživatele Aries

Pod podlahou

Úvodní poznámka: 

Čas se krátí, téma je jak na zavolanou, tak ještě jedno NESOUTĚŽNÍ.
Navazuje na Z posledních sil

Drabble: 

Evžen rozzuřeně mávne rukou.
Ladu zabrní celé tělo, těžko říct, jestli chtěl poslat povzbuzení nebo štulec.
Vzchopí se, vřítí se do Milanova bytu.
Kuchyně. Podlaha.
Rychle!
Chvatně vysype bedničku s nářadím, popadne dláto.
Nemilosrdně páčí dlážky, rozrývá tvrdou maltu, dloube v cihlách, roztlouká spečený štěrk. Pomáhá si kouzly, netrpělivě mění ztupený nástroj za jiný, hrabe do krve rozedřenýma rukama.
Nedbá palčivého potu v očích.
Úzkostí téměř nedýchá.
Selže a všichni tu umřou.
Démon vyrazí z prokletého domu rozsévat smrt do ulic.
Roztřesená ruka nahmatá úlomek šedavé kůstky.
Sálá magií jak žhavý uhlík.
Klid! Soustředit se!
Rituální čáry.
Zažehnout očistný oheň.

Závěrečná poznámka: 

Příště Po bitvě

Obrázek uživatele Vinpike

A to počítáme i mrtvá léta!

Úvodní poznámka: 

15+

Drabble: 

František Plepota rozumu neoslnivého, nikoli mdlého; matněl až se zlatým mokem. Nikdy dřív, dušoval se později vyšetřovatelům, nálev zásadně po práci! Zhrzená zakázka – Lípněte tam jakýhokoli tlustýho plešouna v grupáči se třemi hnuskami, na víc se starej nezmohl! – se však od dosavadních verifikačních melouchů lišila natolik, že udělal výjimku: v pivnici Na Konečné polkl desatero a zvolil svatou čtveřici, přelezl zeď Ďáblického hřbitova, dal se doleva namísto vpravo a zaměnil oddíly VI a VII.
„Hrozná tma, mobil docházel... Koho by napadlo, že kousek od sebe budou ležet dva týpci stejnýho jména?!“
„Vámi napadený zesnulý byl ale o třicet let starší!“

Závěrečná poznámka: 

Dům, v němž hrdinovi matněl rozum, byla samozřejmě pivnice Na Konečné...

Obrázek uživatele Faob

Vejdi, kdo bez rozumu přicházíš

Fandom: 
Drabble: 

Mistr ležel v Letňanech nebo na Ruzyni, v márnicích zbudovaných z někdejších leteckých hangárů; zatímco soudci nestíhali a transparentně uchovávaných zesnulých přibývalo, letadla, marnivý výdobytek nejválečnějšího století evr, dolétala, neb svět zonlajnověl, zvirtuálněl, zezelenal. Míra jako neVIP zřejmě ve Státním úložišti tělesných ostatků Václava Havla (když už prezidentovi zrušili letiště, pojmenovali po něm aspoň jedno z jeho upotřebení): v katalogu SÚTO VH pak podle nálezu ÚS EU/ČR bylo lze vyhledávat dálkovým přístupem, aby se pozůstalí mohli do času pohřbu vztahovat aspoň k číslu boxu. VR prohlídka dávala bonus v podobě stanutí před příslušnými dvířky s madlem, za nimiž mrzne mrtvola.

Obrázek uživatele Linkový stykač

Kluci z Vokovic

Drabble: 

Jejich revírem je Praha 6.
Jejich tempo je vražedné. (Občas vražedně pomalé, avšak častěji tak rychlé, že se divíte, jak ta tramvaj ještě může držet na kolejích.)
Jsou tu od toho, aby nikým nepozorováni vozili cestující. (Takzvaná jízda „na tankistu“ je jejich doménou – sedadlo na podlaze, sluneční clona spuštěná dolů a v mezeře mezi ní a řídícím panelem lze zahlédnout pouze tmavé brýle.)
Rozhodně tu nejsou od toho, aby mávali na pozdrav.
Nezatěžují se vnímáním provozu a nenechají se rušit dopravními značkami.
Námezník pro ně není zeď.
Jedou dál.
Někdy i přesto, že dál už nevedou koleje.
Kluci z Vokovic.

Závěrečná poznámka: 

V reakci na několik excesů minulých let se pro vozovnu Vokovice (zejména mezi pankráckými řidiči) vžila přezdívka Cvokovice.
Omlouvám se všem "normálním" tramvajákům, kteří jezdí za tuto vozovnu. Věřím, že tam někde existují.

Obrázek uživatele P.M.d.A.

Úplněk

Fandom: 
Drabble: 

Běží tmou, vědom si toho, že dneska to nechal na poslední chvíli, ale musí to stihnout, musí! Rukama se chytá kořenů prorůstajících do tunelu a snaží se je použít k postrčení dopředu, proboha, snad nikdy se to nezdálo tak daleko, tohle by mohlo přijít draho nejen jeho. Za sebou slyší tlapy i kopýtka, ale nezastavuje a utíká, utíká, musí dorazit včas. Poslední metry, poklop, a konečně špinavá podlaha a ošuntělý nábytek, který má nejlepší za sebou. Remus cítí, jak se jeho kosti i nos začínají prodlužovat, a za chvilku už jenom bolestně vyje. Ještěže to do Chroptící chýše stihl včas.

Obrázek uživatele Owes

Fantastické pozadí a jak ho předvést

Drabble: 

Severus zabouchl za pětatřicátým ošetřeným pacientem, mrsknul použitými rukavicemi do koše, zatáhl žaluzie na prosklené výplni dveří, zavřel oči a dopřál si chvilku oddychu na opuštěné vyšetřovně 3.
Když se ozvalo vrznutí pantů, podrážděně zasupěl.
Do místnosti k jeho překvapení nevešla ani sestřička, ani pacient.
„Omlouvám se za vyrušení,“ hlesla Hermiona. „Asi jsem tu ztratila náušnici. Vykašlala bych se na ni, ale je po babičce. Nevšímejte si mě.“
Sehnula se, aby nakoukla pod lehátko.
Severus zjistil, že nevšímat si jednoduše nedokáže.
Cítil, jak mozek vypisuje dovolenku a mizí za horizontem.
Vypařil se tak rychle, že po sobě zanechal zvířený prach.

Závěrečná poznámka: 

Pro sichr: Domem, kde se "jistým lidem" zatmívá rozum, je myšlena nemocnice St. Phoenix, v níž se série odehrává.

Obrázek uživatele Kitsune's Sun

Čekání na výhled

Fandom: 
Drabble: 

Na útesu, kde se v bouřce setkává příval deště a zuřivý příboj tam dole pod ním, se nachází jeden dům.

Zve nádherným výhledem z terasy a rozkvetlou zahradou. Zdání však klame, protože kdokoli do toho domu kdy vešel, toho pohltil.

Slunce se ztratí neznámo kam a tma se na něj sápe z temných zákoutí. Všudypřítomná němá okna ho pronásledují na každém kroku. Balustráda sténajícího schodiště na něj cení své tesáky. Lepkavá černá tekutina strachu kape z lustrů v pokojích.

Každý se snažil procitnout a zachránit.

Pod útesem, kde krev omývá osvobozené, šplouchá moře do rytmu volání racků… a dům čeká.

Obrázek uživatele Aplír

Před popravou

Fandom: 
Drabble: 

Při stěně starý vypelichaný slamník.
Přítmí se snaží zakrýt nepořádek.
Po zemi spousta nedopalků, plastových kelímků, zbytků jídla, injekčních stříkaček, papírů pomačkaných jako rozespalé tváře.
Spousta lahví. Některé už přišly o hrdlo a střepy nebezpečně ční jako zuby krokodýla.
Nábytek dávno vzal za své. Uprostřed holé místnosti jen kartonová krabice. Přes její hranu visí zahnědlá slupka od banánu.
Silný zápach plní funkci zamknutých dveří. Vpustí dovnitř jen otrlé.
Místo oken temné díry. Černají se jako mezery po zkažených zubech feťáků.

Dům na odstřel láká vyvrhele společnosti. Nevyžaduje nájem. Místo něho inkasuje zdraví svých obyvatel. Na oplátku dobromyslně zatemňuje jejich mysl.

Obrázek uživatele Klav

Probírání důkazů

Fandom: 
Drabble: 

Funguje jenom jedna pokladna, ale nakonec se jim podaří zaplatit a opustit obchod bez ztráty zdravého rozumu. Posilněny svačinou vyrazí ke školce a během cesty znovu probírají důkazy.
„Plý má psa!“ oznámí okamžitě Julinka.
Holka přikývne: „Jo, asi jo. Ale možná má na psy alergii a toho plyšáka za oknem vozí jen tak z nostalgie.“
Julinka se zamračí, alelgii by teda fakt neblala.
„Má lád vodu.“
„No, snad.“
Juli se ještě jednou zamyslí a po chvíli s úsměvem vybalí: „Má kluka ve školce, ale není to Kuba, plotože jeho táta je oplavdovej voják!“
Jo, jasně. Kde jsme jen udělaly chybu?

Obrázek uživatele mila_jj

Dům, kde se hrůza převaluje v oblacích kouře

Úvodní poznámka: 

osmnácté století, Paříž, Vídeň, Petrohrad a nejspíš i jinde

Drabble: 

Hlediště je přeplněné, davy rozechvělých diváků se zajíkají očekáváním. Nesmíme je zklamat.
Zatemňujeme dlouze a okázale. Jakmile utichne šum, objeví se první světelný obraz. Kostlivec, promítnutý na stěnu. Ženy vyjeknou. A vyjeknutí se změní v jekot, když kostra roste. Zahalí ji oblaka kouře a ona se v nich zhmotní a rozletí se proti prvním řadám. Teď už ječí i muži.
Jen jediný si ještě zachoval rozum. "Neblázněte! Je to laterna magika! Jen iluze! Má tu promítačku!"
Běhá po místnosti, hledá lampu, která vysílá obrazy. Nenajde. Je ukryta za zrcadlem. Zpanikaří i on.
Dav útočí na dveře. Nejvyšší čas strhnout závěsy.

Závěrečná poznámka: 

V osmnáctém století již byla Laterna Magica, kouzelná lucerna čili pramáti projektorů, známá věc. Tento vynález Christiana Huygense sloužil původně k bohulibým účelům, jako byla výuka zeměpisu či přírodních věd. Ovšem našla se skupina rebelů, kteří objížděli diváky s představeními plnými fantasmagorie. K jejich cti budiž řečeno, že používali nejmodernější technické fígle - pojezd magiky umožnil zvětšování a zmenšování obrazů, promítání na kouř umocňovalo dojem reálnosti. A vlastní lucerna byla pro větší zmatení často ukryta za polopropustnou skleněnou deskou.

Iluze kostlivce je na této rytině, více o fantasmagorických představeních se dočtete zde a zde.

A ještě něco pro radost. Když jsem probírala archívy desek do laterny magiky, narazila jsem na tohle roztomilé zvířátko (škoda, že nezíve :D). Kdopak ví, co to je?

Obrázek uživatele Birute

Vždy ve střehu

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Tak jsem zhlédla Shadow and Bone.

Drabble: 

Griši se vrhly na občerstvení, diplomaté na své oběti, artisté se činili a vzácné příbory zatím nemizely. Nikdo nikoho ani nic nepodpálil. Žádný pokus o atentát nebo zástavu srdce.
Paška měl přesto pocit, že blázinec teprve začne. Věděl, jak to v paláci chodí. Měla vystoupit světlonoška a generál Kirigan –
„Potřebuji kytici kosatců.“
Paška se strnule otočil. Generál Kirigan stál za ním.
Paška zpanikařil a ztratil přehled o sezónních květinách.
„Modré, ne bílé,“ upřesnil rázně generál. „Okamžitě.“
Paškovi se určitě jen zdálo, že světla kolem zamžikala a stíny se prodloužily.
Netušil, jak se ocitl v zahradě. Ale byl to bleskový přesun.

Závěrečná poznámka: 

V Malém paláci hrozí celkové zatmění asi dost často a zdejší nemagické služebnictvo musí být velmi nervózní společnost.

Generál ovládá tmu a stíny a dokáže přimět lidi kolem sebe, aby plnili jeho rozkazy. (A v seriálu mě hrozně rozesmíval tím, jak vlál v dramatickém větru a proháněl se na dramatickém oři. Samozřejmě dramaticky.)

Obrázek uživatele Borch

Nefritová oblaka

Úvodní poznámka: 

NESOUTĚŽNÍ!

Drabble: 

Praha byla hnízdem neřesti, obscénnosti a jiných ďáblových vynálezů. Dlužno podotknouti, že neřesti a obscénnosti bujely přes noc růstem exponenciálním. Nejnověji tu byl Dům nefritových oblak. Stein nikdy nic takového neviděl, zrovna tak jako téměř nikdo v římské říši. Ale pánové se brzo naučili ocenit exotický přístup personálu i neobvyklé možnosti povyražení.
Kapitán s vrčením vyrazil po schodech nahoru. Rozrazil dveře, zamotal se do závěsů a vyděsil jednu dívenku hrající na nějakou podivnou loutnu.
„Barbariči!“
Matěj se ohlédl. Jeho nepřítomný úsměv se ihned vytratil, zrovna tak jako dvě tanečnice v rozevlátých róbách.
„Vzpamatujte se a jdeme!“
Notář vstal.
„Barbariči! Šaty!“

Závěrečná poznámka: 

Já vím, gejša v rudolfinské Praze je nemožnost. Neboť Rudolf by určitě dal přednost jim před nějakou homunkulou. Ale vzhledem k obchodním cestám by možná byla možná kurtizána z Číny.

Stránky

-A A +A