Dům, kde se hrůza převaluje v oblacích kouře

Obrázek uživatele mila_jj
Úvodní poznámka: 

osmnácté století, Paříž, Vídeň, Petrohrad a nejspíš i jinde

Drabble: 

Hlediště je přeplněné, davy rozechvělých diváků se zajíkají očekáváním. Nesmíme je zklamat.
Zatemňujeme dlouze a okázale. Jakmile utichne šum, objeví se první světelný obraz. Kostlivec, promítnutý na stěnu. Ženy vyjeknou. A vyjeknutí se změní v jekot, když kostra roste. Zahalí ji oblaka kouře a ona se v nich zhmotní a rozletí se proti prvním řadám. Teď už ječí i muži.
Jen jediný si ještě zachoval rozum. "Neblázněte! Je to laterna magika! Jen iluze! Má tu promítačku!"
Běhá po místnosti, hledá lampu, která vysílá obrazy. Nenajde. Je ukryta za zrcadlem. Zpanikaří i on.
Dav útočí na dveře. Nejvyšší čas strhnout závěsy.

Závěrečná poznámka: 

V osmnáctém století již byla Laterna Magica, kouzelná lucerna čili pramáti projektorů, známá věc. Tento vynález Christiana Huygense sloužil původně k bohulibým účelům, jako byla výuka zeměpisu či přírodních věd. Ovšem našla se skupina rebelů, kteří objížděli diváky s představeními plnými fantasmagorie. K jejich cti budiž řečeno, že používali nejmodernější technické fígle - pojezd magiky umožnil zvětšování a zmenšování obrazů, promítání na kouř umocňovalo dojem reálnosti. A vlastní lucerna byla pro větší zmatení často ukryta za polopropustnou skleněnou deskou.

Iluze kostlivce je na této rytině, více o fantasmagorických představeních se dočtete zde a zde.

A ještě něco pro radost. Když jsem probírala archívy desek do laterny magiky, narazila jsem na tohle roztomilé zvířátko (škoda, že nezíve :D). Kdopak ví, co to je?

Komentáře

Obrázek uživatele Tora

Naprosto úžasné. Nedivím se, že se lidé děsili. Divím se, že se neušlapali, v té hrůze.

Obrázek uživatele mila_jj

To právě nevím, jak to končívalo, doufám, že tím, že když strhli závěsy a do místnosti vtrhlo denní světlo, tak se lidi probrali. No, promítání do mlhy mě děsí pořád, je takové neuchopitelné.

Obrázek uživatele Apatyka

Já vím, ale nevím, jak se jmenuje. Vakovlk? Tasmánský tygr se mu myslím říkalo :D A drabble kouzelné, hned bych na nějakou laternu magiku zašla!

Obrázek uživatele mila_jj

Myslím, že je to on. Poslední pár zašel tuším v londýnské zoologické zahradě a samice byla ještě za života vyfocena.
Jo, já taky. Ale spíš na projekci přírodopisných nebo zeměpisných snímků, na strašení nemám nervy. :D

Obrázek uživatele Aries

To se mi moc líbí. A rozumím, jupí

Obrázek uživatele mila_jj

Tak to potěší ze všeho nejvíc. :D

Obrázek uživatele Tora

Tipuji vakovlka.

Obrázek uživatele mila_jj

Já taky. :D

Obrázek uživatele kytka

Není to tasmánský tygr?

Moc zajímavé, o tom jsem opět netušila. I když tedy představení nic pro mě, já jsem hrozný strašpytel. Zažila jsem promítání na kouř - říká se to tak?- a to bylo fakt působivé. Takže vyděšeným lidičkům se nedivím :)

Obrázek uživatele mila_jj

No, to je on, tedy myslím. Mám to stejně. V Šumperku jsem dokonce odmítla vyrazit do muzea, ani vědecký zájem nepřevážil. :(

Obrázek uživatele Chrudoš Brkoslav Štýřický

Zajímavé. Netušil jsem, že Laterna Magica je tak stará.

Obrázek uživatele mila_jj

Možná ještě starší, mluví se i o Rogerovi Baconovi.

Taky jsem si myslel, že Laterna Magika je mnohem mladší.

A vakovlk tasmánský...

Obrázek uživatele mila_jj

Vida, tohle zvířátko poznají snad všichni.

Obrázek uživatele Aplír

Opět zajímavé a pěkně napsané. Taky myslím, že vakovlk tasmánský.

Obrázek uživatele mila_jj

Díky. Jo jo vakovlk. :D

Obrázek uživatele Faob

Báječné zpracování, geniálně ukazuješ, že historie a výsledky lidského bádání jsou tak neuvěřitelně tematicky bohaté, že je na ně sebeabsurdnější zadání krátké!

Obrázek uživatele KattyV

A to ještě nevíš, že na nás JJ večer útočí: "Tak o čem chcete dneska drabble?"
Odpovídá jí naprosté mlčení a pak nesmělý hlásek: "Něco na výběr by nebylo?"
Hluboký povzdech nad obecnou tupostí a pak už vychrlí: "Tak například... nebo... nebo..."
Od boku střelíme některé z témat, protože stejně naprosto netušíme, o čem JJ mluví, ale nějak se nám nejvíc líbí použitá slovíčka. Pak JJ vystřelí drabble, s povzdechem ho přizpůsobí naší nechápavosti, opatří dokonalou poznámkou, kterou i my konečně pochopíme a je to. :D

Obrázek uživatele Dede

Holky, vy jste prostě neobyčejně skvělej tým :D

Obrázek uživatele mila_jj

Katty silně přehání. Na výběr tedy dávám, ale ten povzdech je Co na to mám proboha vymyslet, na takové téma? A jsem moc ráda, že mi to holky roztrhají a zcelí, protože jinak by to nejspíš ke čtení nebylo. Ještěže je mám.

Obrázek uživatele KattyV

No ale jinak musím říct, že tentokrát jsem pochopila na první dobrou. Připadám si inteligentní, dokonce i Tasmánského tygra jsem poznala. ;)

Obrázek uživatele Regi

Já taky! Já taky! Mám takovou radost!!! :-)

Obrázek uživatele mila_jj

Já taky! Taky jsme mohli skončit u Newtona v hrobce. :)

Obrázek uživatele Alešandr_Veliký

Výborné

Obrázek uživatele mila_jj

Díky ti.

Obrázek uživatele Dede

Tak já bych nevěděla, o čem píšeš, kdybych nečetla Hraničářova učně. :) Ale protože jsem ho četla a bylo tam vysvětlení (to se ví, literatura pro mládež:)), nezaváhala jsem!
Zvíře jsem poznala, včetně regionu, odkud pochází, ale název mi nenaskočil - až v komentářích.
Moc se mi to líbilo a asi bych na strašení nešla :P

Obrázek uživatele mila_jj

Buďme rádi za literaturu pro mládež. :) Taky mi to přijde moc strašidelné, když se podívám na ty rytiny, to už je příliš.

Obrázek uživatele kytka

Nemůžu uvěřit, že jsem si na Hraničářova učně vůbec nevzpomněla! Momentálně je to u nás hit č.1 :)

Obrázek uživatele Killman

vakovlka jsem poznal, ale že takováto promítání se konala již tak daleko v minulosti jsem nevěděl.

Obrázek uživatele mila_jj

Taky jsem si myslela, že je to novější záležitost. No, ale každý den se dovídáme něco nového. :)

Obrázek uživatele neviathiel

Tohle bych chtěla vidět!

Obrázek uživatele mila_jj

Skoro jsem napsala: já taky, ale nějak nevím, možná by toho bylo až příliš.

-A A +A