DMD č. 6. pro 6. 4. 2021. Téma: Jeden den hrdinou

Obrázek uživatele Elluška

Příroda není dětská knížka

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Elladan a Elrohir se s otcem vsadili, že přečtou třicet knih za třicet dnů, ale zatím se jim jen podařilo rozhádat se a během trucování narazit na něco nečekaného...

<< Předchozí

Drabble: 

Jaro přišlo příliš rychle. Hraničáři posmutněle položili poslední balvan utržený sesuvem půdy a skryli tak nehybnou zabahněnou tlapu. Na vrch mohyly přidali smrkovou větvičku.
Elrohir vykoukl z podrostu, zachumlaný do pláště.
"Jsi hodný, mladý pane, žes ho tu nenechal jen tak ležet," oslovil ho jeden elf dobrosrdečně.
"Nech ho," zašeptal druhý. "Chudák oplakává každé zvířátko."
Vskutku. Elrohir táhle zakňoural. A jak se ujistil, že mají hotovo, pustil se svahem k čekajícím koním.

Na Hnědoočku se mu nasedalo špatně, klopila uši a uhýbala.
Tišil ji, vysvětloval. Srdce mu bušilo. Brečel? Trošku. Však není hrdina jako Elladan. Ale dneska? Dneska zachránil život!

Závěrečná poznámka: 

Hraničáři nejspíš VĚDÍ, kdo zakňoural, ale v Imladris platí jiný pravidla výchovy. Asi jsou zvědaví, co bude hoch teď dělat. Já ostatně taky. Ale nějak se to už holt stalo :))

Další >>

Obrázek uživatele winterpool

Dáma v nesnázích, tramvaj č. 17

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Bez nároku na body, ď!
Taková blbinka, co se mi jednou stala :)

Drabble: 

Sedmnáctka tramvaj. Hezká holka naproti se tváří jak pondělní ráno (takže nic).
Před nosem mi přistane placka.
“Kontrola jízdních dokladů.”
To si děláš...
Nade mnou se tyčí Hagrid s přehazovačkou. Revizor.
Holka viditelně znervózní.
“Kontrola dokladů,” zopakuje Hagrid.
“Hmmmm,” řeknu. “Moment...”
Blížíme se k Trojskýmu mostu. Holka se sune ke dveřím.
Hagrid přešlapuje, já hraju idiota a noruju v batohu.
"Trochu bordel, sorry."
Ještě chvíli...
Přejíždíme most.
Trojská!
Dveře se otevřou, holka vystartuje.
Utíkej, fešando bez papírů!
Podávám Hagridovi lítačku. Než jí zkontroluje, kouknu z okna. Holka stojí na refýži a culí se jak sluníčko.
Nakonec to nebude špatný pondělí.

Závěrečná poznámka: 

.. aneb takový to když chce člověk být za hrdinu a zachraňovat svět každej den a vesmír každej lichej tejden, a nakonec skončí tím, že vysírá hagridy v tramvaji :D Snad aspoň ta holka vrazila ušetřenou pokutu do něčeho dobrýho.

Obrázek uživatele Bilkis

Těžký osud hrdinů

Úvodní poznámka: 

Navazuje na: http://sosaci.net/node/45253

Vrátíme se na chvíli k Veronice.

Drabble: 

Hutný namodralý dým, přeplněný popelník, oranžové světlo za okny spolu se zvukem nočních tramvají, dvě sklenky od vína, dvě těla v objetí.
Veronika nespí. Musí stále přemýšlet o tom, co zjistila. A o tom, co to znamená. Vstane z postele, jak ji pánbůh stvořil, a zapálí si další cigaretu. Starým oknem protahuje, naskočí jí husina. Nebo je to možná tím rozhodnutím, které se chystá udělat.
Obejme ji zezadu, tvář zaboří do vlasů.
"Já..." neodpoví, přeruší ji.
"...budu jeden den hrdina. Přicválám v zářivé zbroji a zachráním je. Nehledě na následky."
"Zachránili mi život..."
"Já vím. Mohla bys ale jednou nebýt?"

Obrázek uživatele Faob

Kdo se vyděluje, podráží kolektiv

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Jednou to přijít muselo: BJB, jsa nějaký vyhaslý...

Drabble: 

Ustrašeně ustupují před obrazoborci posvátného.
Každý je nakonec konglomerátem sil spíše přízemních než nadpozemských. Šílená odvaha je výslednicí fanatismu, nepřiznané touhy po eutanazii nebo sníženého prahu sebezáchovy. Vůle k obětem smrdí masochismem. Dennodenní kříž na zádech se dříve nebo později stane nástrojem útlaku porobených.
Ergo světci jsou budižkničemové, až ničemové.
Upřít si je dobré leda pro upíry, řádný našinec abstinuje, nekouří a zdravě i morálně jí pořád. Kdo se postí, svědčí o zhýralosti okolo kolem.
Proud dní nechť plyne jak voda, vlna za vlnou; která se převalí příště a která už odplynula?
Jen neděle se vzpírá, hrdina týdne, den Páně.

Obrázek uživatele Šmelda

Cosplay

Úvodní poznámka: 

Tentokrát bez Aianta

Drabble: 

"Opravdu můžu?" zeptal se zad ležících na posteli.
"Hmmm."
Zdálo se, že to Achilla pořád nepřešlo. Samozřejmě nebyl takhle zabalený pořád. Prvními výjimkami byly chvíle, kdy plival jed, kterého měl pro Agamemnóna zřejmě stále dost. Druhými okamžiky byly ty, kdy si všímal muže po svém boku.
Pancíř si musel hodně utáhnout, aby mu držel na těle.
"Aby to zabralo, nesmí tě nikdo poznat," ozvala se záda z postele, "ale chci, aby tě Agamemnón poznal."
"Bez obav," řekl a zaváhal, jestli naštvaná záda vychladla natolik, aby se k nim směl přiblížit, "všechno dobře dopadne."
Nasadil si přilbu a vyšel ze stanu.

Závěrečná poznámka: 

Inspirací byl zaburritovaný Achilles na této fotce, i když se výjev na váze odehrává až po drabblu
Drabble se odehrává v ráno dne, kdy Patrokles, Achilleův přítel/milenec/spolubojovník whatever, v Achillově zbroji vyráží do bitvy, aby povzbudil Řeky bojující proti Trójánům. Achilles sám se bojů stranil, protože mu král Agamemnón sebral zajatkyni.
Zdánlivá Achillova přítomnost na bojišti pozvedla řeckou morálku, ale pro Patrokla moc dobře nedopadla...

Obrázek uživatele wandrika

Dilema hrdinu-začiatočníka

Drabble: 

Bielovlasý Cephalocereus sedel sám na parapete. Alžbetka išla do škôlky, čo znamenalo deň bez otravného česania. Namiesto sponiek mu včera nechala v kvetináči legový meč a porozprávala mu rozprávku o Herkulovi.
Kaktus síce meč nepotreboval, mal tŕne, no zatúžil sa tiež stať hrdinom.
„Rozsekám ťa!“ vykríkol, keď na okno vyliezol pavúk.
Pavúk ho ignoroval a začal si robiť sieť vedľa kvetináča. Lákali ho mušky, čo sa nedávno naliahli v hline.
Kaktus uvažoval, či nevytlačiť koreňmi meč a nezhodiť ho na pavúka. Hrdinovia predsa robili také veci, nie?
No hej, lenže... čo si potom sám počne s muškami?!
Nakoniec pavúka omilostil.

Obrázek uživatele Lady Peahen

A líto mi je, že se stavějí pomníky z mramoru...

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Člověk může zemřít jako hrdina, nebo žít dost dlouho na to, aby se stal padouchem... Nebo naopak.

Drabble: 

Jednou mu postaví pomník.
Za to, že byl tvrdý a krutý. Proto bojoval na místech, kde se ostatní báli nepřiměřených ztrát, a místo k ústupu velel útok...
Červenokabátník, který zemřel v modrém kabátě. Kufr s uniformou se mu zatoulal na prašných belgických cestách.

Jednou mu postaví pomník.
Protože přišla nová doba. Špinavé uličky plné starých křivých domků nahradí moderní široké bulváry, náměstí, parky... A všechny potřebují nová jména nových hrdinů. A nové pomníky.

Jednou ten pomník strhnou...
Za to, že byl tvrdý a krutý. Byl voják. Nechápal, že v míru se válečné právo praktikovat nesmí. Ani na konci světa ne.

Závěrečná poznámka: 

Generál Sir Thomas Picton byl za svou brutalitu na pozici guvernéra Trinidadu již za svého života odsouzen společensky na titulních stránkách novin, a následně i shledán vinným před soudem. Jenomže měl peníze a známé. V mezidobí, než ho stihli zavřít, odešel bojovat na Kontinent a nakonec stál se svými muži pevně a statečně u silnice na Nivelles během bitvy u Waterloo, dokud nedostal kulku do hlavy. Bezdůvodné mučení se náhle stalo tou méně podstatnou etapou v jeho životopise.

Obrázek uživatele Tora

Hrdinů jsou plné hřbitovy

Úvodní poznámka: 

NESOUTĚŽNÍ! BEZ NÁROKU NA BOD!

Ocitáme se na Divokém západě v rozmezí let tak cca 1830 - 1890. Tehdejší osadníci měli opravdu zvláštní smysl pro poezii, zvlášť tu hřbitovní.

Drabble: 

Kde najdeme nejvíc hrdinů? Správně, na hřbitovech. Pomníky to jasně dokládají.

Tady jsme pohřbili
Butchovu mrtvolu
střílel rychle
tasil moc pomalu

Bezzubá Nell,
zabita roku 1876 při rvačce v tančírně.
Její poslední slova: „Osud to tak chtěl.“

Tom Smith životu navždy sbohem dal
nikdo se nesmál ani neplakal
kam jeho duše šla a co tam dělá,
nevíme a lhostejni jsme zcela.

Izraelité chtěli chléb
a Pán jim seslal manu.
Úředník Walace ženu chtěl,
ďábel mu seslal Annu.

Zde leží
Ezekial Aikle
stár 102 let
dobří lidé
umírají mladí

Odešel, ale nebylo mu odpuštěno.

Slzy mi ji nevrátí, proto mohu plakat.

Závěrečná poznámka: 

Pramen: Jak odejít na věčnost, Michael Largo

Obrázek uživatele LeVirgo

Měl jsem být americkým prezidentem!

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Leden 1989, Florida
...brzy ráno

Drabble: 

Pořád jsem si jistý, že jsem nic zlého nevykonal. Ano, tak možná jich bylo třicet, ale nikdy to nebyl nekalý úmysl vedený z mé strany. Vždyť já ani nevím, co jsem tehdy dělal...
Tohle je tak nespravedlivé! Odsoudili mě nespravedlivě, ty jejich důkazy...
Tak pochybné.
Já vím, že to nebylo schválně, ale takhle skončit. Sakra!

Měl jsem být americkým prezidentem, hrdinou v očích každého Američana.
A teď?

No teď jsem hrdinou, na jehož smrt se dívá celý americký kontinent.
Mám svou chvilku slávy.

Mé jméno bude všude známé!
Má smrt bude oslavována, ale pravdu si vezmu s sebou do pekla.

Závěrečná poznámka: 

Teda Bundyho je možné řadit mezi největší sériové vrahy v dějinách lidstva. Doznal se k vraždám 30ti žen, nicméně odhaduje se, že obětí bylo mnohem více.
Jednalo se o egoistu s poměrně rozvinutou bipolární poruchou, která byla hlavní příčinou páchání násilných vražd.
Bundy byl velice atraktivním mužem, který na první dojem vůbec nepůsobil dojmem násilníka.
Toužil být dobrým právníkem (mimochodem - obhajoval se sám při soudních procesech) a následně i prezidentem USA. O svých dokonalých schopnostech byl takřka přesvědčen.
Nicméně jeho celková psychická slabost se projevila 24.1.1989, kdy v 7:04 byl popraven na elektrickém křesle.

Byl také znám tím, že neprojevil žádnou lítost nad činy, které spáchal. Paradoxně tento muž vystudoval psychologii a nějaký ten čas působil jako telefonista na lince bezpečí.

Obrázek uživatele KattyV

Hrdina všedního dne

Fandom: 
Drabble: 

„A jak se u vás člověk může stát hrdinou? Na hrdinské skutky jsem tak nějak zvyklý,“ zeptal se Karel. Asi se začal nudit.
„Jednoduché to dneska není,“ připustila jsem. „Můžeš zachránit někoho, kdo se topí, postavit se násilníkům, kteří chtějí zmlátit bezmocného dědu…“
Pak mě osvítila myšlenka: „Nebo můžeš být obyčejným, všedním hrdinou, který pomáhá ženě v nesnázích.“
Poslední ho zaujalo nejvíc.
„A co bych jako…“
„Potřebovala bych vyžehlit, je to vážně nesnáz,“ podotkla jsem.
Statečně se pustil do akce. Skončilo to silně popálenými prsty a mírně propáleným kobercem.
„Už o žádné hrdinství nestojím,“ bručel. „Leda… netopí se někdo někde?“

Závěrečná poznámka: 

Vážně nerada žehlím. Tak se nedivte, že jsem to zkusila. Ale jak to vypadá, nezbavím se toho.

Obrázek uživatele Mary

Zatracený záhon růží

Drabble: 

Za chvilku mě Medovník zatlačil do kouta úplně, jeho oči planuly vztekem a já se bálo. Ještě chvíli jsem čekalo jestli nevykřikne "apríl" a pak to vzdalo. Začalo jsem mávat křidélky v pošetilé naději, že vzlétnu, po chvíli jsem ale viselo tak pět centimetrů nad zemí. Medovník už odešel, ne že by se mě snad bál, ale proto že přivezli krmení.
Chtělo jsem se také jít najíst, ale nějak jsem nemohlo přestat mávat křídly, mávalo jsem a mávalo až jsem se domávalo na úroveň plotu, který nás dělil od zahrady lidí, přelétlo ho a po hlavě spadlo do šípkových růží.

Obrázek uživatele P.M.d.A.

(Ne)pochopitelný omyl

Fandom: 
Drabble: 

Muž, ležící na zemi v krvi a nad ním druhý, opakovaně zvedající ruku a bodající čímsi blyštivým znovu a znovu…
John Watson v duchu zajásal, ocitl se v pravý čas na pravém místě. Dneska Sherlockovi ukáže, jak se skutečně lapají zločinci.
Před namířenými kamerami mobilů plavným skokem sundal útočníka a vychutnával si jásot davů i rozsáhlou zprávu ve vysílání BBC.
Ráno ho v kuchyni před odchodem odchytil Sherlock.
„Být tebou, dneska z domu nechodím. Ukázalo se, že jsi hrdinně zpacifikoval lékaře, který se pokoušel oběti zločinu nastartovat srdce.“
„Ale blýskal se tam nůž…“
„To byl stříbrný náramek. Příště líp pozoruj.“

Obrázek uživatele Nathanel

Nejdelší noc

Drabble: 

Dva temně modré drahokamy na mě hledí z nekonečné dálky. Jsem to já, kdo si připadá jako dítě. Pohled mého syna se do mě vpíjí s nadějí. Jsou to oči bytosti, která ví mnohem víc než já, ale než se naučí mluvit, vše zapomene.
Drobný hrudníček se chvěje prvními nádechy. Do noci se ozývá pláč. Tichý hlas doktorky konejšivě promlouvá opodál. Připadám si, jako bych se na sebe díval zpovzdálí. Z digitálního displeje svítí tři čtyřicet. To se mi vryje do paměti.
Pohlédnu s obdivem a pýchou na svoji ženu, která vyčerpáním usnula.
„Jen odpočívej, moje milá. Ledňáček už přiletěl.“

Obrázek uživatele Raina

I čarodějnice může být dobrá

Úvodní poznámka: 

Minulý rok jsem napsala tři drabble, tak snad to letos dotáhnu alespoň na čtyři.

Drabble: 

Agáta byla Sofiinou nemesis a zároveň pravou láskou.
Agáta se vetřela do Sofiiny pohádky a do Sofiiny školy.
Agáta jí ukradla prince.
Agáta ji od jejího prince chtěla odtrhnout.
Ale Agáta měla Sofii ráda takovou, jaká byla.
Agáta jí i potom, co ji Sofie chtěla zavřít v mučírně s mrtvou Bestií, zachránila život.
Agáta ji milovala i jako čarodejnici.
Agáta jí pomáhala za cenu vlastní cti a riskovala pro ni život. Několikrát.
Agáta byla její první opravdová kamarádka.
Když Sofie před Agátu skočila a Fabulář jí probodl srdce, věděla, že jedná správně.
Alespoň jednou byla hrdinkou. Ale jen pro Agátu.

Závěrečná poznámka: 

Nechápejte to špatně - Sofie a Agáta vážně nejsou lesby.

Obrázek uživatele Scully

Přes hory, přes doly

Úvodní poznámka: 

Nesoutěžní identita, bez nároku na bodík.

Drabble: 

Byl to jen obyčejný šestnáctiletý kluk a chtěl se podívat do minulosti na rytířský turnaj.
Jenže cesta časem nabrala nečekaný zvrat.
Rok 1212.
Cesta z Německa přes Alpy do Itálie.
Neznal jejich svět a vlastně ani pořádně jazyk. Ale v očích těch zubožených dětských tváří byl hrdinou, protože znal věci, které si ony nedokázaly představit. Ale ony měly cíl, měly vizi, spojovala je naděje na zázrak.
Dovedl je k široké hladině moře, která se před nimi měla rozestoupit.
Když se vrátil zpátky, nepřestal myslet na děti, které cestu nepřežily.
Na zbytečnost svého dočasného hrdinství, protože cesta do Jeruzaléma se neotevřela.

Závěrečná poznámka: 

Inspirováno knihou Křižák v džínách od They Beckman. V ní se šestnáctiletý Dolf ocitne v roce 1212, přímo uprostřed dětské křížové výpravy do Jeruzaléma, která měla za cíl nepřemoct muslimy silou, ale konverzí.
Více o dětských křížových výpravách zde.

Obrázek uživatele Esti Vera

Znovu a znovu

Fandom: 
Drabble: 

Sedí na zemi, svíraná touhou, ještě jednou… jednou jedinkrát… opravdu naposled. Mozek má chuť se rozskočit, bojuje sama proti sobě, jak silnou máš vůli? Zvítězíš? Přemůže duše a svědomí tělo? V hlavě zoufale opakuje všechny důvody, nechce být závislá, nechce být ovládaná, ať už to prosím skončí! Křížky v kalendáři se jí vysmívají - minule týden a pak relaps, jak dlouho vydržíš teď? Nestačí rozhodnout se jednou, každou minutu každého dne si znovu říká - ještě alespoň chvíli vydržet, ještě na chvíli se přemoct, ještě jeden jediný den tichého hrdinství. Relaps střídá relaps, abstinence bolí, naděje v nedohlednu. Ještě jeden den… prosím.

Obrázek uživatele Kitsune&#039;s Sun

Zachránce

Fandom: 
Drabble: 

Uznalé poplácávání po rameni, to už musel nějakou chvíli snášet. Sedl si venku na obrubník. Modrá světla sirén se táhla po barácích jako přelétavé mátohy.

Byl stále v šoku, ale ulevilo se mu.

Otevření dveří. Člověk, kterého nečekal. Pohled na bezvládné tělo paní.

Je štěstí, že vyvázl. Zpropadené náhody.

Šperky sevřené v černé rukavici. Výměna vzájemného překvapení.

To, jak se mu srdce sevřelo, když uviděl toho druhého. Zničehonic tam stál… Hrůza.

Šermování rukama. Dupot čtyř nohou stepujících po pokoji. Ocelový záblesk ostří následované mokrou červení.

Jsem teď zachránce. Odkrouhl jsem vraha…

Kdoví, zamyslel se, jaké to je zabít někoho třetího.

Obrázek uživatele Patita

Co je na učitelkách hrdinského?

Drabble: 

,,Kterým hrdinou bys rozhodně nechtěl být?´´ zeptal se Štěpán a ukázal na plakát Avengers.

,,Učitelka,´´ řekl jsem bez rozmýšlení. Štěpán se pobaveně ušklíbl.

,,Co je na učitelkách hrdinského? Nikdo je nemá rád!´´ vykřikl.

,,No právě! Ony se snaží něco naučit, některým na nás záleží. Chtějí, aby z nás něco bylo. A i přes to si z nich děláme srandu, vyrušujeme a děláme všechno pro jejich odchod. Nemáme je rádi, a to nic špatného nedělají!´´
,,Chodí do práce a vědí že je málo studentů má rádo. A přesně kvůli tomu jsou ony pravé hrdinky. Nedokázal bych nimi být ani jeden den.´´

Obrázek uživatele Vinpike

Otrávené studny

Drabble: 

Jakub Nýra hrdinou Soumraku, padouchem Úsvitu půl roku, Sváťa Somr jediný den. Předseda až po volbách poražené formace na obranu památky zesnulých snědl na protest živou ropuchu, otrávil se a zhynul, ale toho si nevšiml vůbec nikdo (krom náhradníka v Poslanecké sněmovně), ba – už očkován – ani statisticky nezaznamenán. Veřejný prostor pohltil sykot rozpálené jehly, která na ministerstvu místního rozvoje šila zákon o právu na digitální hrob, a halas arabských tržišť, v něž se proměnily obce a města: starostové se rozhodli nečekat na znárodnění a podle svého svědomí a výše nabídky prodávali hřbitovy tu církvím a filantropům, tu spekulantům či developerům.

Obrázek uživatele Aries

Křížem krážem

Úvodní poznámka: 
Drabble: 

Úzká ulice křivě stoupá k čilému dopravnímu ruchu. Ani tady není klid. Vysoké domy, průjezdy a matná skla polykají prach.
Měkké podrážky hladí temena kočičích hlav. Lehké kroky mapují neviditelnou spletitou pavučinu. Amulet na hrudi prudce tepe jak vyděšené srdce. Vražedná temnota protéká spárami v dlažbě, prameny zlovolné síly se stáčejí k jednomu místu.
Schody ke vchodu pod úrovní chodníku chrání zábradlí. Zbrusu nová světlounce zelená fasáda a vyleštěná okna vypadají důstojně, ale to je jen maska.
Omítkou probublává zběsilost jak svíjející se červi.
Evžen zatím netuší, co v tom vězí. Ale nikdo se už nesmí stát hrdinou senzačních zpráv.

Závěrečná poznámka: 
Obrázek uživatele Linkový stykač

Superdriver

Drabble: 

Řidič tramvaje je ten chlapík, co sedí v kabině a vyleze jen, pokud si jde přehodit výhybku nebo vyklopit plošinu.
Odveze vás do cíle, aniž byste si všimli, jak vypadá nebo jak se tváří.
On si ale všímá.
Pečlivě hodnotí, kdy je potřeba brzdit, kdy zrychlit, kdy počkat, kdy na nic nečekat, kdy zasáhnout a kdy je lepší nedělat nic.
Možná pro vás není žádným hrdinou, ale věřte, že když mu do cesty vjede dítě na koloběžce a on zastaví dva centimetry od něj, cítí se jako jeden z Avengerů.
Teda potom, co se mu srovná tep a přestane nadávat.

Obrázek uživatele Eillen

Na jeden den hrdinou

Drabble: 

Pro určité typy daní jsou známé "krizové" měsíce. Daň z nemovitosti to má v lednu - v ten měsíc musí každý, kdo něco koupil nebo prodal podat přiznání.

A právě ten měsíc se "holky z nemovitostí" nezastaví. Za dveřmi má každá frontu minimálně dvaceti lidí. Jedou od rána do večera. A když si chtějí dojít na záchod, skoro aby se lidem omlouvali, že budou čekat o dvě minuty déle...

Problém je i v tom, že se pořádně nestíhají ani najíst. A tak, když jim nakrájíte ovoce, co si ráno donesli do práce a uvaříte kávu, jste pro ně ten den hrdinou.

Obrázek uživatele Jackie Decker

Poslední čin

Úvodní poznámka: 

V minulém drabble se nám obrázková knížka připomněla XiChenovu vzpomínku na to, jak jeho podobizna vznikla. Ale co když majiteli padne oko na tento konkrétní obrázek?

Drabble: 

Byl to jeden ze vzácných okamžiků, kdy Lan XiChen otevřel oči. Pohlédl na obrázek od A-Yaa a jeho srdce probodla nová bolest. Téměř stejně intenzivní jako v ten den…

***

S mečem v Jin GuangYaově hrudi hleděl do jeho očí neschopen slova. Kroutil hlavou. Nešlo to přijmout, nešlo to zvrátit…
O co se snažíš?, nešlo mu pochopit. Dospěli až k rakvi. MingJuova energie zášti se vzedmula.

XiChen slyšel vzdálené volání, ať od něj odstoupí.

Jak bych mohl?

***

Nikdo kromě XiChena neslyšel tichou prosbu, aby zemřel s ním. Mohl to udělat. Chtěl…

Ale nakonec byl odstrčen a A-Yao se "hrdinsky" obětoval sám…

Závěrečná poznámka: 

Já vím, že to mělo do hrdinství daleko :D A taky vím, že to vlastně nepřináší nic nového... :D
Ale vzhledem k tomu, že se snažím držet jakýsi pokus o příběhovou linii, tak mě nic jiného nenapadlo.
Navíc, přiznejme si, XiChenův pohled na A-Yaa byl vždycky trochu mimo realitu :)

Obrázek uživatele Terda

Hrdinové

Fandom: 
Drabble: 

Skřivánek ukrajoval míli za mílí. Posel neurčitých zpráv.
Byl očima flotily. Prodloužená ruka svých těžkopádných sester. Nezbytné kolečko v soukolí války. A přece nahraditelné. Křehká skořápka jistoty v nejistém světě.
Byl domovem i rakví těch, ke kterým se život otočil zády. Posádka sehraná roky společné služby. Zloději. Pytláci. Pouliční rváči. Do spárů moře je nahnala bída i důtky verbířů. Nebyli hrdinové. Nervali se s mořem pro krále ani vznešené cíle. A přece všichni zas a znova čekali, že přijde jejich den. Den kdy stanou tváří v tvář nepříteli. Pro mlhavou vidinu kořisti. Pro druhy ve zbrani. Pro přátelství tvrzené solí.

Obrázek uživatele Owes

Dno, ze kterého se odrazíš

Úvodní poznámka: 

Harry dobře ví, proč začal studovat medicínu, jen na to někdy zapomene.

Drabble: 

Byly dny, kdy se mu chtělo zvracet.
„Pane Fletchere, jak dlouho ta noha takhle hnisá?“
Byly dny, kdy se mu chtělo řvát.
„Nemají lůžko? Vždyť je v terminálním stádiu rakoviny!“
Byly dny, kdy měl chuť všechno zabalit.
„Tohle nedám. Ať to napíchne někdo s rentgenovým zrakem.“
Byly dny, kdy by se nejradši neviděl.
„Měl jsem ho varovat. Nemusel skončit na sále.“
Byly dny, kdy neměl daleko k slzám.
„Čas smrti 7:04. Jdu si promluvit s rodinou.“
A pak přišel den, kdy cítil, že to všechno dává smysl.
„Budete v pořádku, paní Figgová. Přišli jsme na to včas. Uzdravíte se.“

Obrázek uživatele Regi

Zákonitosti jsou dané

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Hagridova cesta TAM… ale jak zpátky?
Předchozí kapitola: No todle?!

Drabble: 

Hagrid zareagoval bleskurychle. Z kapsy vytáhl prázdnou krabičku od šňupacího tabáku a tvorečka do ní zavřel.
„Tebe musim někam vodnýst. Co kdyby na tebe šáhnul nějakej mudla. To byste ani jeden nepřežili.“
„Myslíte?“ ozval se za ním známý hlas. „Předpokládám, že naprosto nechápete, že si tady teď hrajete na hrdinu úplně zbytečně. Toho skvorejše můžete klidně zase pustit.“
„Profesore Snejpe, co vy tady? Dyť ste přeci todle… mrt… ééé… namalovanej… U Merlinovejch podělaných spodků!!! Já sem taky ve vobraze!?
„Jistěže. Přesněji, v magické fotografii. Už druhý den tady chodím zkoumat, jestli se řídí stejnými zákonitostmi, jako bradavické obrazy. Očividně ano.“

Závěrečná poznámka: 

Podle jakých zákonitostí že to bradavické obrazy fungují? JKR nám toho moc neprozradila. Mě to ale hodně zajímalo. A v několika povídkách jsem tenhle fascinující svět tak trošku domyslela. Něco málo se objevilo na začátku 23. kapitoly mé loňské Padesátky.
Podrobněji třeba v delší drabble povídce Život v rámci rámů.

Následující kapitola: Z obrazu do obrazu

Standardní hrdina

Fandom: 
Drabble: 

[Doplňte] se cítil mizerně. Přestože byl dnešek završením jeho celoživotních úspěchů. Přese všechno, co dokázal, se neuměl přinutit k uvědomění vlastní výjimečnosti. Přemítal nad důvody toho dotěrného deprimujícího dojmu. [Doplňte] byl největší hrdina, jakého svět poznal, ale připadal si obyčejný.

Člověk. Muž. Světlé pleti. Válečník. Sirotek, co se vlastní pílí vypracoval. A co vlastně uměl? Ohánět se podlouhlými předměty a vysílat projektily vysokou rychlostí protivníkovým směrem pomocí různě sofistikovaných zbraní.

A všude kolem se hemžili ti ostatní hrdinové. Rohatí, s ocasy nebo křídly. S pestrými barvami pleti, démonskou/andělskou krví a špičatýma ušima, rodinnou kletbou, požehnáním a tak podobně.

On? Standard.

Závěrečná poznámka: 

Našeptávač na mě vybalil kromě "fandomu" Fantasy taky Every fantasy [piece] ever. Jsem rád, že tu nejsem jediný, kdo si rád hraje s žánrovými stereotypy. :)
A ještě než se zeptáte - ano, patřím k těm, kdo v RPGčkách zpravidla za člověka nehrají.

Nečekaný výsledek

Drabble: 

Vždycky si připadal nezajímavý, snad i nedosti hezký. Kterak by mohl doufat, že zaujme dívku svého srdce? A kdyby nakrásně získal její srdéčko, co na to řeknou páni rodičové? Zatím pokazil, co se dalo.
Až mu svitla naděje, když v ochotnickém představení dostal úlohu Břetislava. Pilně roli studoval, do zkoušek svědomitě docházel, rozhodnut zazářit jako hrdina.
Při představení čacký rek zakopával o meč, pletl text, ale statečně vytrval až do konce.
„Něco tak strašného jsem jaktěživo neviděl. Už o vás nemám strach, že byste zběhl z úřadu k divadlu. Můžete se o naši Pepču ucházet,“ řekl mu vlídně budoucí tchán.

Obrázek uživatele Jeřabina

K zištnosti

Úvodní poznámka: 

Když němý hlas už brání
se vyslovit ten cit
na paměť neshledání
chci šípek zasadit

Drabble: 

Sychravo žije jen Hančiným těhotenstvím. „Nebudu čarovat,“ vmetla mi zuřivě.
Já tě nenutila. Markétě to nic neudělalo.
Polykám slova a sevřeně přitakám.
Kdo stojí o tvé čarování neřeknu.

Martin přestal přicházet. Mezi výpravami ho úzkostlivě svírá. Nejsem žárlivá dorostenka – noci plním prací. Věnuji čas Markétě, odstrčené na okraj.
Ale samotě jsem odvykla.

Když přijímá posla, stojím mu po boku. Bál na Růži, vévoda zve sychravské.
Hanka ostře vydechne: „Nemůžu cestovat!“
Dvorská politika je tancem pro dva.
Krumlov je daleko.
„Já mohu,“ nabídnu zdánlivě lehce.
Projednou mi Hanka děkuje upřímně. Překvapení v Martinových očích střídá poznání.
Ten den bude jen náš.

Závěrečná poznámka: 

Doufám, že z toho téma jde nějak rozpoznat.

Předchozí díl
První díl

Jo a kdybyste byli zmatení, k čemu se to referuje v prvním úseku, tak odpověď najdete tady

Obrázek uživatele mila_jj

Vzestup nenápadného hrdiny

Úvodní poznámka: 

Když jsme včera začali s balóny...

červen 1925, Petrohrad

Drabble: 

Do balónu nastoupili dva - pilot Fedosejenko a ředitel fyzikálního institutu, ověšený přístroji - nenápadný muž s brejličkami. Alexandr Fridman.
V výšce šesti tisíc metrů praskla nádrž s kyslíkem, ze které dýchali. Fridman se rozhodl. Pilot je pro přežití potřebnější. Zadržel dech. Pomalu se sesouval na dno gondoly. On si mohl dovolit skončit v bezvědomí, na něm jejich život nezávisel. Probral se až po chvíli - když s ním Fedosejenko třásl a křičel, ať kouká dýchat.
Co ušetřil, stačilo. Vystoupali do rekordní výšky a vrátili se oba živí.
Fridman je slavný díky svým vědeckým výsledkům. Na jeho krátké hrdinství pomalu usedá prach zapomnění.

Závěrečná poznámka: 

Informace o Alexandru Alexandroviči Fridmanovi najdete například ve velmi zajímavé knize Karla Pacnera Hrdinové dvacátého století.

Alexandr Fridman byl fyzik širokého rozpětí zájmů - věnoval se především obecné teorii relativity (Fridmanova rovnice), ale i dynamice proudění, stavbě složitějších atomů anebo meteorologii. Právě jako ředitel První geofyzikální observatoře se účastnil výše popsaného výškového letu, který byl dlouho rekordním výstupem v Sovětském svazu.

Stránky

-A A +A