DMD č. 7. pro 7. 4. 2020. Téma: Kopr

Obrázek uživatele mila_jj

Dusík, koprovka a...

Úvodní poznámka: 

Jó, to jsme ještě jezdili mezi lidi. Dva fyzici, Dewarova nádoba tekutého dusíku a spousta drobností na pokusy. Mimo jiné široký sortiment ovoce a zeleniny.

Varování: poněkud drastické, ale jen slovně, mírný útok na žaludek. :D

Drabble: 

"Máme všechno? Jogurt, banán,... co to je?"
"Kopr, petržel neměli."
"Taky poslouží. Zmrazíme ho a nasekáme holou rukou, po karatisticku..."
"Uděláme to po jogurtové zmrzlině a zatloukání hřebíku banánem... jenže, jak kopr uvedeme?"
"To nech, holka, na mně. Budou čubrnět."
Kolega si před šou kupodivu navlékl gumové rukavice.
"Vy nevěříte, že tkáň zmrzne tak, že se dá rozdrtit? Tak uvěříte. Vlastní prst do dusíku strčím, kladivo vezmu a udeřím... takhle, takhle, takhle!!!"
Rukavice se protrhla a tkáň létala až do předních řad.
Prozelenalá paní učitelka zvedla ze země kousek rozdrceného prstu.
"Ale to je..."
"Ke koprovce přece patří párek, ne?"

Závěrečná poznámka: 

Samozřejmě, že kolega nemlátil do živého. Do jednoho "prstu" rukavice vsunul párek...

No, protože dusík se pro domácí pokusy špatně shání, přidávám jiná kouzla z kuchyně: https://otik.uk.zcu.cz/bitstream/11025/19794/1/Bakalarska_prace_Koza_201...

Světaznalá slečna

Drabble: 

Prosím smazat, omylem se vložilo podruhé

Obrázek uživatele Aries

Pomezí

Úvodní poznámka: 

Navazuje na Průnik

Drabble: 

Strážce mírně pokynul šedivou hlavou.
„Takže… tohle je Zásvětí?“ Evžen se ohromeně rozhlédl.
Okolí se zase měnilo. Rozehrálo se pableskujícími barvami od temně zelené po měděnkovou. Od místa, kde stáli, se rozbíhaly táhlé praskliny, rozvětvovaly se a dál se na obzoru dělily na drobné zlaté střípky, v nichž se tříštil stínový odraz neznámé Prahy.
„Živá bytost nemůže bez úhony vstoupit do Zásvětí, však víte,“ opravil ho Strážce. „Toto je Pomezí, hranice mezi světy prostupná za výjimečných okolností. Bylo nesmírně obtížné magicky ohnout křivky vnější reality a přivolat vás. Co se týče vašeho úkolu…“
„U Želmíra, počkejte!“ vzplanul Evžen. „Hledám bratrance.“

Závěrečná poznámka: 

Kdyby něco, tak vysvětlení tématu je Tady

Příště: Úkol

Světaznalá slečna

Drabble: 

Fakt strašný!
Vytáhli ji do zapadákova, kde zřejmě žijou samí neandrtálci.
Neandrtálci nemaj páru o módních trendech.
Neandrtálci na sebe pokřikují na ulici, místo aby skajpovali nebo strímovali.
V týhle díře není wifina!
Fakt středověk.
Ta ženská, co jí má říkat „babičko“, je taky úplně marná. Vůbec neví, co je bio, raw nebo veganská strava. Nabízí jakousi hrůzu plnou lepku, „buchty“, prostě děs!
Na zahradě samý divný rostliny. Takový nezná. Ale tohle vypadá dobře. Voní. Možná by si to mohla pěstovat v zimní zahradě.
„Babičko, co je to za exotickou květinu?“
„Kopr, děvenko, normální kopr. To se dává do omáčky.“

Obrázek uživatele Blueberry Lady

V kopru

Fandom: 
Drabble: 

Císař Nero nakrčil nos a s výrazem mírného hnusu civěl do arény. Mladý Attilius stál uprostřed písečného kruhu, kapala z něj krev a zbytky kdovíjakých poražených soupeřů. Oddechoval velmi těžce, ale stál hrdě, štít pevně v ruce.
"Jak... takový nanicovatý tiro!" vydechl Nero nepříjemnou fistulí. "Jak může dítě bez zkušeností porazit našeho favorita."
A skutečně. Ostatky Raecia Felixe začaly mlsně obletovat první mouchy. Šampión šampiónů, dvanáctkrát v řadě neporažený, skončil na špičce meče dítěte z Pompejí. K ničemu nebylo, že si svaly před zápasem poctivě kouzelnými bylinami promazal. Místo síly mu rostlina přinesla jen vynález... no řekněme, že koprové omáčky.

Závěrečná poznámka: 

Gladiátoři si mazali svaly koprem, ale jestli to mělo nějaký účinek, těžko říct.

Obrázek uživatele neviathiel

Zeleň

Úvodní poznámka: 
Drabble: 

Tabitha se přidala k jediné dobrovolnické pátrací četě, jejíž vedoucí uměl anglicky. Park, který šli prohledat, se jmenoval Folimanka. Tabitha vyfasovala píšťalku a černobílou kopii fotografie. Na třetí pokus zvládla přeslabikovat zdrobnělinu chlapcova jména.
Zavolá asi pětkrát.
Když nemá nikoho v dohledu, vytáhne křídu a zrcátko, aby mohla kolem fotky načrtnout zpětné čáry. Zrcadlené kouzlo mága zrcadlícího živlu. Mnohonásobné zesílení.
Stříbrné linky se rozběhnou do všech stran, bezradně zatočí a zmizí do ztracena.
Co si myslela?
Vyšehradští už to určitě zkoušeli.
Zahlédne paličku kopru.
Pylem popráší fotku dítěte. Magická ochrana.
Víc udělat nemůže.
Pak vstane a hledá a volá dál.

Závěrečná poznámka: 
Obrázek uživatele Jeřabina

Na neshledání

Úvodní poznámka: 

Byl věštecký ten divný sen či nebyl?
Mars zářil uprostřed nebeských hvězd,
jiskřivě, rudě, zlověstně plál v nebi -
já ve snách viděla tě přijíždět.

Drabble: 

Stříbrný nůž, koš, plášť a kápě.
Deset let jsem hromadila moc. Vzpomínky na tebe dusila, lenošku zaskládala knihami.

Byliny mají o dušičkové noci zvláštní moc.
Sama přistihuji svoje lži. Nebojím se. Nepočítám dny a roky. A dnes, deset let od posledního pohledu tvých černých očí, na rozcestí sbírám byliny.

Kostival léčí. Kopřiva zahání rarachy. Kopr nachází ztracené... ale teď neroste.
Halas, řinčení zbrojí. Utahané tváře, ošlehané divočinou. Kde odešel chlapec, vrací se mladík s pohyby dravce.

Nevykročím. Stojím pyšně, léty nezměněná.
Stižená pochybami. Nezapomněls na mě?
Přicházíš.
Poklekáš.
„Má paní, dědic tvrze se navrátil.“ K tobě, Marianno říkají černé oči.

Závěrečná poznámka: 

Předcházející drabble najdete tady. Mariannina lenoška je tady.

Jen, je-li dosti pikantní

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Podfandom Já a kloni. Asi tak rok po Rozkazu 66. Tak nějak. Okolo. Všeobecně.

Drabble: 

Všechno se zdálo být na dobré cestě. Farma prosperovala, skromný dům se měnil v panské sídlo a nájemní lovci a Inkvizitoři byli natolik pitomí, aby zabrali maximálně nedělní odpoledne.
Mládenci měli sice vlastní rodiny, ale co by neudělali pro svého generála a Mistra, že. Gwen byla moc ráda, že je zase má, ale tahle radost se střetávala se starostí.
Frustrace nad neschopností vymyslet něco nového k večeři zmizela, když na blízké louce při procházce objevila výrazně vonící bylinu a nadšením porazila Thona, který jí dělal doprovod.
"Takže k večeři bude?" sbíral se klon ze země a oprašoval si šaty.
"Koprovka!"

Závěrečná poznámka: 

Krácení je hrozná věc a já bych jí zakázala...

Obrázek uživatele Čarodějnice

Když vůně bolí

Úvodní poznámka: 

Dnes se setkáme s Alex. Původně přijela jen na otočku, navštívit spolužačku Darju. Její život se tehdy zrovna octl na slepé koleji a Darja, jako správná kamarádka, jí nabídla azyl. A tak tu Alex žije na statku už půl roku...

Drabble: 

„Víš, tehdy to bylo fajn.“ Alex utrhla snítku a přivoněla. „Všechno jsme dělali spolu, všechno.“ Usmála se, smutně. „Víš, situace mívám spojeny s různými vůněmi.“ Vzdychla. „Vidím to jako dnes. Modrá vanička, plná okurek. Myslela jsem, že mě trefí, když jsem ji našla doma. ‚Chtěl jsem ti udělat radost,‘ řekl. Radost! Neměla jsem nejmenší chuť zavařovat okurky! Pochopil. Umyl je, nakrájel mrkev, přinesl kopr… večer pak voněl octem a mrkví a…“
Polkla, zahodila kopr, pohladila psí hlavu a vstala.
„Kdy jen se to, sakra, pokazilo?“
Punti štěkl a položil jí pod nohy kus klacku.
„Díky, ty náš jedinej chlape. Chytej!“

Závěrečná poznámka: 

... a neříkejte jí Sašo, to nesnáší.

Obrázek uživatele P.M.d.A.

Hlavně nenápadně

Fandom: 
Drabble: 

„… takže teď už jenom stačí vyzvednout si u paní Hudsonové ten pytlíček s vlasem, který nám tak nenápadně pomohla vynést z místa činu, mimochodem nechápu jak jsi věděl, že nás bude Lestrade šacovat, zaběhneme s tím k Molly do laborky a máme pachatele dřív, než Anderson sbalí místo činu. Paní Hudsonová, jsme doma, kde to máte?“
„Chlapci, já se moc omlouvám, položila jsem to tady na okno a najednou fííí a je to v kopru.“
„Proboha, bylo to jediné vodítko k pachateli, určitě nás sledoval a ukradl to!“
„Ale ne, jen to průvan shodil do záhonu s koprem pod oknem...“

Obrázek uživatele Lomeril

Cesta do pekla je dlážděna...

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

NESOUTĚŽNÍ
Ryko Niman je zpět, tentokrát i jeho manželka a také Viola Antares, matka jeho nejlepšího kamaráda Samuela, kterou po Samuelově smrti tak trochu adoptovali.

Drabble: 

Ryko Niman se zarazil, když ze dveří před ním vycouvala Viola Antares a rychlým pohybem za sebou zabouchla. Ze sklenice, kterou držela v ruce, vyšplíchla na podlahu ohavně páchnoucí tekutina.
„Co to je?“ zeptal se.
„Chtěla jsem jen pomoct,“ pokrčila rameny.
Ryko si povzdechl. „Co provedla? Omlouvám se za ni, je nevyspalá a podrážděná.“
„Dovedu si představit, jaký nápor je pro ni kojení dvojčat. Bylinkářka říkala, že tohle pomůže, aby měla víc mléka… Myslela jsem to dobře,“ povzdechla si s ublíženým podtónem.
Ryko přičichl ke sklenici.
„A zapomněla jsi, že Irena na světě nesnáší dvě věci – nevyžádanou pomoc a kopr.“

Cestování

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Hmm, tak zítřek nastal rychle. Nápad jsem radši sepsala, protože se bojím, že na bonusu se zaseknu.

Drabble: 

„Nikdy jsem nepotkal holku jako jsi ty,“ pronesl Brent ve chvíli, kdy se mu Risa svěřila s úmyslem odjet, aby poznala i jinou zemi než je Aldorma.
„Každá se chce hned vdávat a mít děti.“
„Nechápu, co na tom vidí. Já chci vidět svět. Kdybych byla chlap, tak mi vůbec nikdo nebrání, abych jela třeba tam, kde ses narodil,“ povzdechla si Risa.
„Rád tě představím své rodině. Ale plout samotná je pro ženu velmi nebezpečné. Proto mi prosím dovol, abych tě mohl doprovázet. Můžeme cestou obchodovat s koprem a kořením , a tím si vydělat na celé naše cestování,“ navrhl Brent.

Obrázek uživatele Apatyka

Podruhé na univerzitě

Úvodní poznámka: 
Drabble: 

Přijel sem v lednu devatenáctého roku. A kdyby měl být upřímný, řekl by, že je tu univerzita, knihovna a hospody.
Jeden z hostinců si obzvlášť zamiloval. Stál na půli cesty mezi knihovnou a jeho bytem a dobře tu vařili. Takže tu sedával, jedl soljanku, popíjel něco, co možná nebyl alkohol, a učil se.
Vydrželo mu to asi dva roky. Potom usoudil, že už má dost soudruhů i nejlevnější polévky široko daleko, a místo učení začal hledat kudy odsud.
Skončilo to emigrací do Polska. Kromě dvou let na univerzitě si z Rostova na Donu odnesl doživotní nenávist k polévkám a kopru.

Závěrečná poznámka: 

Soljanka – velmi hutná polévka s kusy masa nebo ryby se zeleninou. Kyselo-slanou příchuť jí dodávají přísady jako olivy, citron, rajčata, nakládané houby a okurkový nálev. Ani na soljance nechybí zakysaná smetana a kopr.
(https://www.mundo.cz/rusko/kuchyne)

Obrázek uživatele mamut

Domácí opice

Fandom: 
Drabble: 

Já vám povím, to je ale zvláštní doba. Konečně se mi plní sny.
Má sova se probrala a do nocí vymýšlí, co by ještě a jak by to a tamto a pak vesele do deváté vyspává.
Však taky, kdo by vstával před pátou, když máme ten čas domácí opice (rozuměj home office).
Jen, kdyby se o slovo nehlásila taky liška prokrastinace, prý si konečně mohu užívat flákárnu:

K - kultivovaně
O - oduševnělý
P - pracovní
R - režim

Abych se snad tím vším počítačovým vymýšlením a úkolů upravováním a opravováním nezbláznila, půjdu se hrabat v záhoně.
Do mělkého řádku hrstku semínek. Na koprovku.

Obrázek uživatele Aplír

Kořist

Úvodní poznámka: 

Navazuje na http://www.sosaci.net/node/40632 Zkouška trpělivosti.

Drabble: 

Když odchází Tichá, doufá Musilka, že Bětku předběhne. Chce ji odstrčit, ale není kam. Bětka se nedá: „My jsme přišli společně s paní Pokornou, že?“ dovolává se u ní zastání.
„Pravda,“ neochotně přikývne žena v zástěře a šátku.
Musilová za trest šťouchá Bětku do zad, dokud se neotočí. „Já za to nemohu, to lidi se tlačí,“ ječivě se brání sousedka obviněná pouhým pohledem. Na rozhořčené rozhození rukou nemá prostor.

Před polednem konečně přišli na řadu.

Cestou domů Vašek naštvaně supí: „Celé dopoledne v kopru. Byl jsem s tebou úplně zbytečně.“ Zlostně nakopne kámen. „Sůl a kolínka bys klidně unesla sama.“

Obrázek uživatele Eillen

Mistrovský plán

Úvodní poznámka: 

NESOUTĚŽNÍ

Předchozí část: http://sosaci.net/node/40954

Drabble: 

Mirek se vřítil do kanceláře. I kdyby Tomáš s Jirkou nezaslechli třísknutí dveří, z nasupeného pohledu by pochopili, že se něco děje.

„Ještě jednou! Ještě jednou mi ten zmetek řekne, ať zvážím cestu za Orákulem a vyžádání si nového kožoměnce, tak přísahám, že mu uvařím koprovku!“ vyprskl, nalil si panáka vodky a kopl ho do sebe.

„Za prvý, je pracovní doba,“ podotkl Jirka. „Za druhý, vůbec neumíš vařit. A za třetí, říďa je alergickej na kopr.“

„Vždyť říkám. Uvařím toho pár litrů a budu nad ním stát, dokud to všechno nesežere. Bude to dlouhá a nechutná smrt,“ usmál se Mirek.

Závěrečná poznámka: 

Malá připomínka. K Orákulu si chodí jak upíři, tak kožoměnci požádat o svého partnera/ku. O změnu se dá zažádat v minimálním počtu případů. Dlouhodobé kóma je jeden z případů, kdy je požádání možné, ale nikdo nemůže upíra či kožoměnce do toho nutit. Rozhodnutí je vždy jen na nich. A tak se nedá divit, že je Mirek naštvaný. V jeho očích je to, jako by ředitel prohlásil, že Filip je mrtvý.

Další část: http://sosaci.net/node/41391

Obrázek uživatele Lomeril

7. Stará dáma ve člunu (o rybách nemluvě)

Drabble: 

Na tohle jsem už stará, napadlo Gormlaith, když se přístav začal vzdalovat. Myrael ji nechala odplout bez všetečných otázek, koneckonců to nebylo poprvé, co se Gormlaith vydala na Ostrov Tkadlen.
Někdo z námořníků otevřel sklenici nakládaných ryb. Gormlaith nakrčila nos, když ucítila ocet a kopr. Kopr vždycky nesnášela, i jako bylinkářka se mu vyhýbala, kdykoliv mohla. Teď měla nepříjemné podezření, že během několikadenní plavby budou nakládané ryby hlavním položkou na jídelníčku.
Jak se vzdalovali od pobřeží, loď se kymácela čím dál víc. Gormlaith si opřela hlavu o dřevěný bok lodi a povzdechla si. Na tohle jsem vážně už moc stará.

Obrázek uživatele Bídák

Odvar

Úvodní poznámka: 

Na tohle jste nemohli čekat nic normálního.

předchozí část: http://sosaci.net/node/40958

Drabble: 

Kruege byl rád, když nechali kostel za zády a vyrazili cestou k Midsgardu. Jako vždy při pochodu, měl hlad a zaháněl ho jezením syrové cibule. A samozřejmě díky tomu i upuštěním větrů. Po dvou dnech cesty v neustálém smradu to už Maller nevydržel.

„Buď dobrovolně tohle vypiješ, nebo ti to naleju do chřtánu!“ podal mu horký nápoj.

„Co to je?“ zeptal se opatrně Kruege.

„Odvar z kopru. To tě nezabije,“ odpověděl klidně Maller a Kruege se napil.

„Zajímavé je, že pomáhá i tvorbě mléka při kojení,“ dodal Hora.

Kruege znechuceně vše vyprskl. „Seru vám na to. Já nikoho kojit nebudu.“

Závěrečná poznámka: 
Obrázek uživatele Rya

Banánec

Fandom: 
Drabble: 

Kterak sobě připravit zdravou snídani či svačinku, na které si pochutnáte, ale neztloustnete.

Potřebujete:

1 zralý banán
Několik lžic jemných ovesných vloček (můžete je před tím namočit, klidně na noc, ale není to nutné)
1 vejce (varování: ne z klecového chovu! Přečtěte si Lejdynčino drabble!)

Banán rozmačkáte vidličkou s vločkami a vejci na těstíčko. Pak usmažíte na pánvi, buď suché, nebo potřené trochou oleje, nejlépe kokosového.
Vzniknuvší placku ozdobíte čerstvým ovocem, řeckým jogurtem nebo skyrem, mandlemi, kvalitní čokoládou, datlovým sirupem nebo čímkoliv jiným, co máte rádi.
Samozřejmě můžete celé výsledné dílo také hustě posypat koprem.
Ale k žrádlu to nebude!

DMD č. 7. pro 7. 4. 2020. Téma: Kopr

Co by to bylo za DMD, kdyby tu nebyla alespoň jedna kytka, letos obzvláště aromatická.
Milovníci krátkých témat jistě ocení jednoslovné zadání. :-)

Téma pro 7. 4. 2020: Kopr
Toto téma bude uzavřeno 7. 4. 2020 v 23:59.

Bodíky můžete sledovat zde.
Nezapomeňte si přečíst FAQ.
V případě nejasností konzultujte Pravidla.
Metodika počítání slov

Platné do: 
7. 4. 2020 v 23:59

Stránky

-A A +A