DMD č. 1. pro 1. 4. 2021. Téma: ...ještě tam budem.

Obrázek uživatele Faob

Deumbraizér

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Na město padá déšť, / déšť a temnota." Filip Topol

Drabble: 

„Od rána tu sedí a pozoruje mě,“ snaží se netřást, šminky rozmazané.
Ukáže na prázdnou židli.
Mám-li sejmout, musím věřit.
„Jak vypadá?“
„To ho nevidíš?!“
„Popiš mi ho!“
„Červený oči, zadírají se mi pod kůži!“
„Chlap, ženská, strašidlo?“
„Po spánku mu teče krev, úsměv roztržený do šklebu. Podobá se tomu… Tomovi…“
„Tomášovi H., oběti autonehody?“
„Ale já za to tenkrát nemohla!“
Vybavím si nešťastníka, nadechnu se a stáhnu na sebe.

„Budeš tam mít ještě další kamarády, neboj se, zapadneš!“
Klepe se, když na něj zpoza dveří vyhlédne vychrtlý Jákob a do uhlova osmahlý Tibi.
„Nebo se seber a vypadni. Navěky!“

Závěrečná poznámka: 

Umbra – stín, duch mrtvého (lat.)

Obrázek uživatele TheFallingLeaves

Revoluce

Fandom: 
Drabble: 

Zbavte se hlavy. Popravte nás co odhalíte. V řadách lidu ještě tam budem. Revoluce žije. Revoluce zpívá.
Jsme jedna mysl, jsme tichý šepot. Zbavte se hlasu, zbavte se lidu, revoluce však zůstane. Revoluce jest tichým králem.
Utište jednu stranu a z druhé strany pak přijde náš šepotavý křik. Bojujte, ale vězte, že oddalujete čistě jen vaší smrt. Revoluce neprohraje, revoluce neumírá.
Slyšte náš křik, slyšte naše ticho, ať pochyba ve vás žije. Usekněte drakovi krk, jen abyste zjistili, že naše revoluce jest květina, jež useknutím své hlavy roznáší svá semena.
Udělejte cokoliv ještě tam budem. Revoluce ta jen tak neumírá.

Obrázek uživatele Annie

Hra začíná

Úvodní poznámka: 

Ahoj, tak první téma a já začínám trošku zprudka.. přiznám se, že ještě nevím jak to bude pokračovat, tak to bude zajímavé. :D

Drabble: 

Otevřel jsem oči, a všude kolem byla tma. Nebylo před chvílí ráno? Však jsem byl na cestě do školy a…

Rozsvítily se reflektory.

Jsem na pódiu? Ve vzduchu byl cítit alkohol, avšak kolem mě ani noha. Vzhlédl jsem nahoru, jen abych viděl kameru, která mě snímá.
Z reproduktorů, které byly asi umístěné na pokraji pomyslných zdí se ozvalo: „Vážení a milí hráči, přeji vám hodně štěstí k tomu, abyste se dostali ven. Ale myslím, že tu ještě chvilku pobudete.“ Neznámý muž, se uchechtl a pak ztlumil mikrofon.

Přepadl mě strach. Svezl jsem se dolů na zem a začal usilovně přemýšlet.

Obrázek uživatele Zuzka

Logistika infiltrace

Drabble: 

Gwen vykoukla zpoza rohu svého milého domečku.
"Duben, zase tam budem?" šklebila se.
"Budem. Nasedej," Zuzka jí držela dveře modrého Fíkuse jako správný lokaj.
"Bereme s sebou... jé, ahoj Marku!"
"Brrrrrrm brrrrrm. Beve," oznámilo dítě.
"Ne k babičce nejedem."
"Duben, ještě tam buben. Moment. Už nemám buben," chechtala se na zadním sedadle dobře naložená vydra. "Budou tam moji mužové?"
"Už jsou. Cábu a tvé muže jsem vezla nejdřív."
"Budem, ještě tam duben," rozvíjela téma Gwen, zatímco se řidička snažila nesmát při couvání do silnice.
"Máj, vyženeme kozy v háj."
"Nedělej si legraci, Lydia v květnu odjede do Brightonu."
"No však."

Obrázek uživatele Patita

V kostýmu koně

Drabble: 

,,Myslíš, že jít na karneval v tomhle kostýmu je dobrý nápad?´´ zeptala jsem se mého muže, který přikývl.
,,Já ti nevím, ještě tam budem... no víš za trapáky.´´
,,Neměj strach ženo má, je to dobrý nápad. Sousedi jdou za Pata a Mata.´´ Souhlasně jsem přikývla a nasadila si zadní část koně na hlavu.
,,Nemohla bych být aspoň ten předek?´´ zeptala jsem se.
,,V žádném případě, hlava rodiny jsem tady já!´´ vykřikl nahlas a nasadil si hlavu bílého koně. Já se ho chytla a jako kůň jsme naklusali do velkého sálu normálně oblečených lidí. ,,Já ti to říkala, jsme za trapáky.´´

Obrázek uživatele Urrsari

Časy rýchle a pomalé

Fandom: 
Drabble: 

Ešte sa v tieni stromov roztápali posledné srieňovité kvety, a spod zeme sa za spevu pinky k slnku drali ďalšie.
Pod koreňmi storočnej jedle sa k životu prebralo aj niečo iné.
Stará medvedica zamrmlala, ponaťahovala si stuhnutý chrbát, a konečne zažmurkala do šera, aby z očí vyhnala posledné zbytky dlhého, predlhého spánku. Opatrne sa prevalila na brucho, preč od mláďat, a vytiahla sa na šafranom zakvitnutú stráň.
Prekvapene zamrmlala. Po marcovom snehu sa prebudila prineskoro, dávno mala byť hlboko v horách! A predsa...
Dlho trpezlivo načúvala tichu a vetrila, než si uvedomila: Ešte neprišli. Jej rodinka môže nerušene odpočívať ďalej.

Závěrečná poznámka: 

Ako ok, akurát do Tatier sa na*** polka republiky, ale neberte mi moje sny xD

Obrázek uživatele Dia

Dřív nadaný dítě, teď nepoužitelnej dospělák

Úvodní poznámka: 

Psaní je tak krásná aktivita, která mi hodně jde.

Drabble: 

ben. Sakra. Zase od prostředku slova.

du ben. Nenápadně připíšu začátek, jako kdyby nic.

jěste. Ne! Háček má bejt nad s a až nad tím druhým e!

jěště. Tak, toho prvního háčku si nikdo nevšime.

tudem. Oukej. Myslíš na to další slovo, takže to spojíš. Oukej. Supr.

__________amb
du ben jěště t_udem.

To vůbec nevypadá jako že neumím psát.
Nebo, že se můj mozek zarazil v první třídě a pořád tam vegetí.
Ne, tohle je v cajku.

DO PRDELE TO JE HNUSNÝ!

Oukej, je to škaredý, jdu to přepsat!

„Tak už jdeš? Co tam tak dlouho píšeš?“

„Ještě chvíli, jo?“

Závěrečná poznámka: 

Ahoj, ahoj!

Poslední tři roky jsem tu moc nebyla (minulej rok vlastně vůbec), ale letos to snad napravím (inu, uvidíme). Třeba si mě tu ještě někdo pamatuje.

Těším se na trochu nevšednosti :)

Obrázek uživatele KattyV

To nám toho zůstalo…

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Jen tak pro jistotu připomínám, že letos si celý duben budu povídat s Karlem IV., který se jakousi záhadnou cestou ocitl u mě na pohovce. A dost se diví, jak to kolem vypadá.

Drabble: 

Seděli jsme nad mapou a Karel s nelibostí přejížděl prstem po hranicích Česka.
„Moc toho tedy není. Taková mrňavá zemička zbyla z mé říše.“
Trochu jsem se urazila.
„Už tvůj synek se moc nevyznamenal. A pak přišli jiní.“
Smutně se pousmál: „Braniborsko, Dolní Lužice, Horní Falc… všechno je pryč.“
„Mě tedy více mrzí italské državy. Vím, že patřily spíše k Lucembursku, ale stejně, Lucca je krásná dodnes.“
Pokrčil rameny. „V Itálii to bylo složité. Ale tady, kolem srdce mé země, toho mohlo zůstat více. Dokonce ani Slezsko!“
„Ze Slezska nám kousek zůstal,“ bránila jsem se. „Tam snad ještě chvilku pobudem.“

Obrázek uživatele winterpool

Prší a venku se setmělo

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

... tato noc nebude krátká.
Bez nároku na bod, jenom tak.

Drabble: 

Únor 1970

Toho dne přišel táta z práce dřív.
“Tak, je to tady,” řekl, položil aktovku, posadil se ke stolu a dal si hlavu do dlaní.
Maminka mlčela. Venku se zvedal vítr, začínala další z nekonečných zimních vánic.
“Kluky z vývojovýho povyhážou všechny,” pokračoval táta. “V pondělí začnou kádrovat u nás.”
“Třeba to dobře skončí?” řekl jsem nesměle. Hloupý čtrnáctiletý kluk.
“Tatínek se znal s Dubčekem,” poznamenala maminka jako by to byl rozsudek.
“Vždyť to byl náš soused,” vyhrkl jsem. Oba rodiče se na mě podívali, otec lítostivě a maminka se zvláštním, něžným výrazem.
“Běž do svého pokoje,” řekla mi.

Závěrečná poznámka: 

A takhle jsme si tady žili.

Souvislost s tématem dneška je poněkud volnější, snad lze uznat, že Čechoslováci v roce 1970 měli před sebou velmi dlouhé "ještě tam budem."

Obrázek uživatele gleti

Po obědě

Fandom: 
Drabble: 

Přestože práce na oboru Zneužívání mudlovských artefaktů nepatřila k nejnebezpečnějším, vyžadovala plné nasazení. To jí Arthur Weasley věnoval, vždyť mu umožňovala rozšířit jeho sbírku mudlovského náčiní, a tak byl v práci pečený vařený.

Tím více si užíval nedělní siestu. Molly byla vynikající kuchařka i obyčejné jídlo, jako je jehněčí na česneku, dokázala proměnit v manu nebeskou. Ani rozhovor, který vedla krbem s pratetou Muriel, nerušil jeho pohodu, dokud neuslyšel:
„Ano tetičko, v létě letíme do Egypta za Billem. Myslím, že se vracíme koncem července...“
„to tam ještě budem“ vskočil jí do řeči manžel. I kdybych si měl vzít neplacené volno.

Obrázek uživatele Bilkis

Tři měsíce

Úvodní poznámka: 

Zdravíčko, jako obvykle píši na mobilu, ale letos mám půjčený, jelikož můj je v opravě. Mohou se vyskytovat překlepy, a to ve zvýšené míře. Pokud je uvidíte, dejte mi prosím vědět. Taky občas nezmáčknu mezerník, což je v DMD docela naprd a nechci přidělávat hodnotícím práci...

Navazuje v podstatě na loňský konec: http://sosaci.net/node/44357

Drabble: 

"Už bude duben." povzdychne si Veronika a založí spis do správného regálu, správné přihrádky a pod správné písmeno.
"A my tu ještě dlouho budem, jestli si nepohneš." podotkne Matěj a udělá totéž s jiným spisem. Na tom je datum z roku 1769.
"Stejně tu budem dlouho, pamatuješ? Co na tom, jestli jich dneska roztřídíme 300 nebo 500?"
"Tři měsíce, Verčo, to už vydržíš."
Povzdech. Ví, že z toho ještě vyšli lacino. Hlavně proto, že si šéf nemohl dovolit nechtěnou publicitu, politik jeden. Ale rok v archivu se táhne jako žvýkačka. Hoří touhou sáhnout si zase na pořádnou práci.
Tři měsíce.

Obrázek uživatele Tora

Vzdušná znamení (1630)

Úvodní poznámka: 

BEZ NÁROKU NA BOD! NESOUTĚŽNÍ!

Budeme se pohybovat v letech 1618 - 1648, kdy probíhala třicetiletá válka. Kam nás příběh zavede, to uvidíme.

Drabble navazuje na Dozvuky

Drabble: 

Již dvanáct let se napříč Evropou valí obludná válka. Bouře emocí naráží na tenkou slupku rozhraní, na niž se z druhé strany tlačí lačné bytosti z jiných světů. Chtivě polykají strach, hrůzu, nenávist a nechávají za sebou mrtvá těla těch, co přežili lidské běsnění.
Jdeme armádám v patách a potíráme tyto tvory, seč můžeme. Nestačí to.
Teď navíc lidé hovoří o vzdušných znameních – oblohou táhly mohutné armády, jinde v oblacích zápasil obrovský lev s orlem.
Jakmile stvoření z jiných světů začnou vidět lidé, je zle.
Jak dlouho ještě udržíme rozhraní alespoň částečně fungující?
Co bude pak, až se rozsype úplně?

Závěrečná poznámka: 
Obrázek uživatele Šmelda

Bude horko

Drabble: 

"Vítej mezi jezdectvem."
Chytil se svalnaté paže, jež se k němu seshora natáhla a pomohla mu po houpajícím se provazovém žebříku.
Obklopila ho tma.
"Au!"
"Malakas!"
"Dávej pozor s tím kopím, Kréťane."
Ne-tak-velký-Aiás-jako-velký-Aiás-ale-větší-než-malý-Aiás Aiás se s šeptanými omluvami nasoukal mezi ostatní válečníky.
V koni bylo horko a kvůli přítomnosti mnoha statných reků navíc ještě těsno a smrádno.
Ne-tak-velký-Aiás-jako-velký-Aiás-ale-větší-než-malý-Aiás Aiás začal klimbat a neprobudilo ho ani ráno, které s sebou přineslo Trójany uvádějící koně do pohybu.
Ne-tak-velkého-Aianta-jako-velkého-Aianta-ale-většího-než-malého-Aianta Aianta probudil až devět let očekávaný zvuk padajících trojských hradeb.
"Hele, tenhle náš mezek má být oběť Athéně, ne? A obětiny se pálej, ne?"

Závěrečná poznámka: 

Ne-tak-velký-Aiás-jako-velký-Aiás-ale-větší-než-malý-Aiás
beru shodně s počítadlem jako jedno slovo.
Pokud jeho jméno skloňuju špatně, tak se moc omlouvám a budu rád za doporučení opravy :)

Obrázek uživatele Saphira

Následky neuskutečněného konce světa

Fandom: 
Drabble: 

Kdyby svět byl normální, učili by se v sedmém ročníku na OVCE a nemuseli si lámat hlavu s ničím složitějším. Hermiona by je peskovala, organizovala by systém učení, zkoušela by je.
Místo toho prošli zkušeností, která je zasáhla víc než zkoušky ve škole.
Museli dospět mnohem dřív. A přišli přitom o čas, během kterého by přirozeně dozráli a našli směr v životě.
Místo toho se semkli, jak nejvíce dokázali, aniž by jim život dal příležitost rozhlédnout se po světě.
Deset let po pádu Voldemorta byli stále spolu. Ale jejich vnitřní integrita se rozpadala a jejich osobnosti potřebovaly svůj čas zpátky.

Závěrečná poznámka: 

Nevím, kam to přesně bude směřovat, ale mám chuť a potřebu se zase vrátit do světa HP, tak ten nápad nechám volně plynout a uvidíme, kam trio témata zavedou :)

Obrázek uživatele Blueberry Lady

Jak lvové bijem o mříže

Fandom: 
Drabble: 

Emilka s očima navrch hlavy a s pootevřenou pusinkou naslouchala slovům slavné básně. Od té doby se toužila dotknout hvězd, a když se jí někdo ptal, čím chce být, až bude velká, odpovídala, že bude dobyvatelkou vesmíru. Nutila tatínka, aby ji naučil číst a nakoupil knihy o nebeských tělesech. Cestu do nebe přeťal učitel Jandák v první třídě. Vysmál se jejímu snu a vnucoval přesvědčení o místě ženy u plotny.
"Bude rok 1900," pípla Emilka, ale už ve svých šesti letech pochopila, že postavení žen nový letopočet jen tak nezmění.
K hvězdám nikdy neletěla. Stala se hvězdou sama.
Ema Destinnová.

Obrázek uživatele ef77

Delirium

Úvodní poznámka: 

Jak já se těšila!

Drabble: 

Se soumrakem přichází chlad.
Přitáhne si pléd, zapálí cigaretu, nalije koňak a čeká na ty, které se vyplíží ze stínů. Vzpomínky, na pitky, děvky, hýření. Zprvu byly nesmělé, přicházely nahodile a nezůstávaly dlouho. Nyní ho opouští až s ránem, a někdy ani to ne.
„Ještě neodejdeme“, šeptají, „ještě tu budeme, protože my jsme ty. Vzpomínej! Na ten hon, kdy jste místo zvěře štvali ji, na zrychlený dech, trnutí v slabinách. Na divý běh a šílený pád. Na zkrvavené tělo na dně rokle, hluboké a temné, jako duše, jako smrt, jako ty.“
Koňak chutná jako ocet, papirosa dohořela, zbyl jen popel.

Obrázek uživatele Rebelka

Špatný směr

Úvodní poznámka: 

Zdravím všechny! Teda hlavně Keneu, Skříťu a další obyvatele Adamova a okolí. ;)

Drabble: 

Odhrne si z tváře vlasy slepené potem. Sípavě se nadechne. Potom se znovu napřáhne, naběračka zasviští vzduchem a odlomí kus kamene.
Kdysi měl krumpáč. Ten ale zničil už dávno. Kdyby tušil, že stavebniny budou zavřené dvacet let, udělá si zásobu. Může být aspoň rád za ten malý obchůdek s domácími potřebami, kterému se podařilo obejít nařízení.
Odštípne další kámen a mžourá do světla. Na vrásčité tváři se objeví úsměv. Dvacet let kopal tunel do vedlejšího okresu! Prý tam mají psa na dvojce a otevřená kadeřnictví.
Vystrčí hlavu ven z díry a zakleje.
„Cože? Okres Blansko?“
To radši zůstane, kde byl.

Rozhodnutí Rady

Fandom: 
Drabble: 

"Rada ještě stále jedná, pane. Budete muset zůstat zde."

Obi-Wan čekal. Už to trvalo příliš dlouho. Pokusil se uklidnit meditací, ale příliš se mu to nedařilo. Po dlouhé době se otevřely dveře a vycupital z nich Anakin.

"Ptali se mě na spoustu věcí. Všechno jsem věděl, ale oni se tvářili nějak divně."

Mistr Yoda zcela určitě, pomyslel si Obi-Wan.

"Co bude teď?" zeptal se Anakin.

"Slíbil jsem, že z tebe bude Jedi, Anakine. Svůj slib dodržím."

***

"Jak Rada rozhodla? Bude chlapec vycvičen?"

Mace Windu si povzdechl. "Bude, Obi-Wane. I když už není vhodného věku. Ale o jeho mistrovi teprve rozhodneme."

Závěrečná poznámka: 

Nevím, jestli si neukusuji příliš velké sousto, ale vždycky mi připadlo, že si Obi-Wan jako mistr Anakina velké sousto ukousl.

Zatím ještě nevím, uvidíme, co se z toho vyvine...

Obrázek uživatele Esti Vera

Okamžik

Fandom: 
Drabble: 

Noc je teplá, vzduch po dešti voní. Prohlíží si nebe poseté hvězdami a připadá si malinká.
„Jednou zmizí,“ ozve se za ní. Tiše, laskavě.
Překvapeně s sebou trhne, ale neotočí se. Pomalu přikývne.
„Všechno jednou zmizí.“

Je toho tolik, o čem by mohla vyprávět. Jak kdysi věřila, že svět je věčný. Že život nikdy neskončí. Že každý z nás je milovaný a že za to stojí. Ale proč o tom mluvit?

Pomalu se otočí, potmě vyhledá její dlaň, v zoufalé touze nebýt sama. Nechá se přitáhnout do objetí a zhluboka se nadechne.
Na malou chvilku je svět zase v pořádku.

Závěrečná poznámka: 

Volné pokračování: Okamžik II, Okamžik III, Okamžik IV

Obrázek uživatele Skřítě

Za humna ni krok - Covidový rok

Úvodní poznámka: 

Upozornění, povídka obsahuje nejméně dva mírně vulgární výrazy :-)

Drabble: 

Když začínal první březen, do Česka byl Covid vezen.
Vláda na to (7. duben) „v lockdownu teď ještě budem“.
Optimismus vlil nám květen, rouškou nosil jenom kretén.
Červen tečku měl udělat za plošnými zákazy,
červencové techtle mechtle část Pražanů dorazí.
V srpnu příkaz náhubkový Babiš Vojtěchovi ruší,
trapas s Chytrou karanténu, hygiena průser tuší.
V září selže trasování, eRouška to nespasí,
ministři jsou v karanténě, alespoň nic nezprasí.
V říjnu Babiš vyhrál volby, v listopadu rostou čísla,
Blatný si PSA pořizuje, v prosinci nás nemoc zkřísla.
Leden, únor - aféry a taky vládní krize,
březen, duben jen v okresech „zakamnové“ vize.

Obrázek uživatele Eillen

Úhlavní nepřítel správců

Úvodní poznámka: 

Vítejte na blíže nespecifikovaném územním pracovišti Finančního úřadu. V dubnu se vám poštěstí (pokud se tomu tak dá říkat), nahlédnout pod ruce jedné "bábě z finančáku". Fandom zatím nezakládám, protože netuším jestli se mi podaří psát na každé téma (byť v to doufám). Případně se to zpětně zařadí :-)

Drabble: 

"Já ten Adis nesnáším!" bouchla jsem pěstí do stolu. "Nefunguje mi zarovnávání do bloku. A zrovna dneska dělám odůvodnění na plaťák na čtyři stránky. To bude super, dělat zarovnávání mezerníkem u každého řádku."

Kolegyně odchází a po pár minutách přináší oběma čerstvou kávu.

"Dík," pípnu a dávám se do práce. Po třech hodinách mám hotovo a předávám vedoucí ke kontrole. Následnou úpravu podle pokynů už dělám na autopilota.

"Tak, konečně hotovo," oddychnu si.

"Chvátáš domů?" ozve se vedoucí od dveří. "Petře se to nezdá a ještě tam budem něco dopisovat a měnit pořadí odstavců."

"Další kávu nebo panáka?" navrhne kolegyně.

Závěrečná poznámka: 

Adis je program, který vážně testuje trpělivost pracovníků na úřadu. Ta editace je něco neskonalého. Danou funkci musíte zapínat u každého nového platebního výměru (zde plaťák) a můžete se jen modlit, aby fungovala. Když má Adis dobrý den, tak to zarovná do bloku. Když ne, tak vám třeba půl stránkový odstavec dá jako jednu dlouhou řádku. Ale když už se rozhodne spolupracovat, nemáte vyhráno. Při překopírování se totiž často stává, že vynechá tu písmeno, tu slovo, někdy těch slov je třeba i deset... A pak máte sice krásný odstavec, ale stejně na ho.no, protože ho musíte doplnit a tím pádem se celé formátování opět rozpadne.

Takže psaní veškerých dlouhých odůvodnění plaťáků, odvolání a dalších chuťovek, je prostě někdy na pěst. Ano, dá se to předpřipravit ve wordu a většinou to tak s vedoucí děláme. Ale jsou typy dokumentů, co je schvaluje i někdo nad vedoucí a daná osoba pracuje výhradně v Adisu, takže se to tam stejně musí ládovat a upravovat (nejlépe každý text upravit tak 10x).

Kdyby někoho zajímalo, tak Adis vypadá takto: https://img.ihned.cz/attachment.php/430/73833430/n0K6C1SQew5ErhJoGycUmvf... Tedy, pokud zjistíte, jak si nastavit barevné pozadí, které je jinak standardně hnusně modré s nečitelným šedým textem.

Obrázek uživatele Bezzubka

Americký sen

Drabble: 

Věděl, že ho to nemine. Věděl, že se bude muset vrátit do té upjaté Evropy, kde ho svazovaly povinnosti, kterým se nemohl vyhnout. Ne že by po tom netoužil, ba naopak, jenže v jeho rodině se na osobní touhy nepohlíželo jako na něco dobrého, pokud se to neslučovalo s nalajnovaným čistokrevným životem.
„Ještě chvíli,“ zaprosil, pod peřinou ovinul ruku kolem pasu druhému mladíkovi a přitiskl ho k sobě. V jeho přítomnosti bylo snadné zapomenout na to, že se venku nachází život, který i bez nich pokračuje dál. Ale schovaní pod dekou mohli ještě chvíli předstírat, že bude všechno v pořádku.

Obrázek uživatele Terda

Na konci

Fandom: 
Drabble: 

Fregata ukrajovala šedou hladinu. Vodící linka pobřeží ztracená v nekonečnu. Dny zmíraly v mlžném oparu. Jeden jako druhý se zemdleně míhaly v kruhu týdnů. Zima na hraně své vlády se nevzdávala trůnu. Mrazivými prsty drtila první příslib předjaří. Ocelový plášť dusil střípky umírajícího slunce.

Lodní zvon hlásil počátek ranní hlídky. Frances vyšla na palubu. Lezavý chlad pronikal do morku kostí. Těžký svrchník si přitáhla ke krku. Střapatý psík jí poposedával u nohou.
“Dobré ráno, madam.”
Odpověděla na pozdrav kývnutím. Očima se snažila proniknout tmou. Mlha ji umocňovala. Ticho sklonku noci rušilo jen skřípění lan. Zdánlivý klid. Ostražité tušení.
Nebyli sami.

Závěrečná poznámka: 

Téma ve mě vyvolává takový ten unavený pocit na konci zimy, kdy člověk už už vyhlíží jaro/změnu/duhové jednorožce a ono je pořád takové to vlezlé nekonečné šedivo. Tak doufám, že to tam vidíte. :)

Obrázek uživatele peva

Legenda o čokoládových bonbónoch

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Éééé..BJB

Drabble: 

Čokoládové bonbóny sú vec veľmi zákerná, nielen z dôvodu, že po požití na seba viažu gravitáciu. Legenda vraví, že jedna žena to riskla, kúpila bonbóny a, domnievajúc sa, že na stole počkajú, šla variť čaj.
Ani voda sa zohriať nestačila, a bonbóny boli fuč!
Záhada sa vzápätí vyriešila. Jednému nezletilému členovi domácnosti sami naskákali do bruška, potvory! A niektoré sa navyše netrafili!
Na druhého nezletilca zaútočili čuchovo, vizuálne, a vlastne aj hmatne, čo si vyžiadalo náležitú reakciu. Nedá sa neveriť nevinným detským očiam!
Hlavu rodiny dostali tak, že sa tvárili smutne, a úpenlivo žiadali zmeniť životné prostredie. Situáciu samozrejme zachránil...

Obrázek uživatele Nathanel

Čekání na Ledňáčka

Drabble: 

Pozdě v noci a brzy nad ránem nastává magický okamžik, kdy se spojí snění se vzpomínkami. A také s předtuchou věcí příštích. Sedím na verandě lesního srubu v tichu noci. Je to poslední noc starého života. Poslední osamělá noc. Zubatá hradba lesa nad rybníkem jemně šumí. Z lesů sálá vlhký chlad nadcházejícího rána. Hladina rybníka se pozvolna barví nachem. Chuchvalce mlhy se drží v rákosí. Dávají tušit, že nastává ta podivná hodina, kdy i neživé věci kolem nás získávají nazpět svoji duši. Bdím společně s němými v melancholické zádumčivosti. Ještě chvíli si podržím v srdci tento okamžik. Než Ledňáček přiletí.

Obrázek uživatele Lady Lestrade

Dlouho a napořád

Úvodní poznámka: 

Juchůůů!
Drabble navazuje na moje loňská drabblata o Múze a jejím mladém spisovateli.

Drabble: 

“Filipe…” řekla Múza dojatě, “ty jsi mi upekl dort?”
Mladý spisovatel přikývl.
“Je to přesně rok, co jsi mi zazvonila u dveří. Rok, co jsme..."
“Ne, zadrž. Neopovažuj se to vypustit z úst. Je to strašné klišé,” pronesla vzdorovitě.
“Za…
“Ne, neříkej to.
“Zamil…
“Filipe, já tě varuju!”
“Zamilovaní až po uši!” vyhrkl těsně před tím, než mu kus dortu přistál na obličeji.

O několik minut hýkavého smíchu, dortové bitvy a zcela nesportovního lechtání (Vážně, Marie, kde ses naučila takové podlé praktiky!) později leželi v objetí na podlaze.
“Ale jsme, že?”
“Jsme,” přikývla s útrpným úsměvem. “A ještě dlouho budeme.”

Duben - ještě tam budem

Fandom: 
Drabble: 

Kvalitní spánek je umění. Má-li spánek k něčemu být, má-li přinést skutečnou úlevu od starostí každodenního života a dodat novou energii, je potřeba se na něj řádně připravit.
Spát se musí jít s plným žaludkem, aby jednoho nevzbudil předčasně hlad.
Také hygiena je důležitá. Nikdo nechce, aby ho z hlubokého spánku probudilo svědění.
Než ulehli do měkkého voňavého lože, zkontrolovali, že provedli všechna nezbytná opatření proti jakémukoliv předčasnému vytržení ze snů.
„Půjdeme na tu sousedovu oslavu?“ zeptal se pozorný manžel a začal nastavovat budíka.
„Blázníš? Nastav ho až na květen, v dubnu mě z pelechu nikdo nedostane!“ zabručela paní Medvědová.

Obrázek uživatele nektor

Cesta bez dosažení konce

Drabble: 

"Prší!!"

Pavlův den byl komplikovanější než čekal. Zdržovačky v práci, balení na cestu, studování předpovědi počasí. Ale tenhle cyklovýlet si vysnil a zrealizuje ho i tak.

"Celej den bylo tak hezky!"

Když už vyjel tak se mu jelo pěkně, sluníčko svítilo, hlášené bouřky v nedohlednu. Cesta podél Labe pohodlně ubíhala pod koly.

"Ani signál tu není!"

Jenže pak si trochu zajel, píchlá duše si také vyžadala čas a najednou se mračna už stahovala.

"Kurník šopa, hodina cesty zbejvala!"

Slejvák ho chytl v údolí. Taková sprcha, jen nedobrovolná. Naštěstí narazil na opuštěný sklep, kde nepršelo.

"Tak tady ještě chvíli počkám."

Čeká.

Obrázek uživatele Vinpike

Stihneme ještě hmotný náhrobek?

Drabble: 

Těžko soudit, co si původně pod e-Hřbitovy Jakub Nýra představoval (jeho pozdější výpovědi se měnily jak barva chameleóna pobíhajícího po duze), ba nejpravděpodobněji mu šlo v rozjitřené době První světové epidemie jen o rozfoukání doutnajícího mezigeneračního konfliktu, když svůj nápad obratem spojil s perspektivou impozantní výstavby bytů pro mladé rodiny.
Nikdy nikdo zřejmě nerozklíčuje, zda a jaký byl podíl vyslovené idey na strmém vzrůstu úmrtí naočkovaných seniorů, posbíraná svědectví byla později – když už digitalizace míst posledního odpočinku posbírala politickou a mediální podporu a dostávala jasnější kontury – označena za neprůkazná, subjektivní a kýčovitá.
„Jestli už tam budem, tak nás přece nevyhrabou!“

Obrázek uživatele Killman

Dora Montua

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Pamatujete si ještě jak jsem předloni a předpředloni psal o Maelovi? Tohle je zase o něm.

Drabble: 

Ach jo, zas po škole. Dvě hodiny v prdeli...
Do třídy, čítající čtyři otrávené hochy a tři znuděná děvčata, vešla učitelka Dora Montua.
"Máte hodinu na sloh - téma ´Venkov´," zabořila oči do čtečky.
Chceš odsud vypadnout dřív?
Jo! Nebýt tebe, vůbec tu nejsem!
Tak piš co ti řeknu...

"Tongaki, už jsi hotov?"
"Ano, paní učitelko."
"Tak sem s tím, jestli to nebude alespoň na trojku, napíšeš to celý znovu."
Učitelka přečetla text, pak minuty zírala z okna.
"Víte co, dnes výjimečně můžete všichni jít."

"Hele, vole, cos tam napsal? To bylo dobrý!"
"Ale, jen jak se v Tremelnaru vyrábí víno..."

Stránky

-A A +A