DMD č. 13. pro 13. 4. 2023. Téma: Tichá voda

Obrázek uživatele Šmelda

Vrba

Drabble: 

Jovův příchod doprovázelo zahřmění. Bylo ale neobvykle tiché, skoro stydlivé.
Harpokratés vstal aby hromovládce přivítal.
Zeus se zdál zachmuřený, tak Harpokratés odložil úsměv, poklonil se a ukázal k lavičce pod růžovým keřem.
"Mám potíže, kamaráde."
Jupiter vyprávěl o vnadných smrtelnicích a smrtelnících, proměnách ve faunu (Fauna prý pozdravuje) a útěcích před manželi a manželkami.
Harpokratés přikyvoval, lapal po dechu a plácal se do čela v těch nejpřekvapivějších momentech.
"Už mě to zmáhá. Navíc mám dojem, že Juno něco tuší. Ještěže se aspoň tobě můžu svěřit."
Harpokratés ukázal nahoru k růžím a pak si přiložil prst na ústa.
Opodál zaječel páv.

Závěrečná poznámka: 

Harpokratés je jeden z méně známých antických bohů. Je méně známý možná i kvůli tomu, že nepochází z Řecka ani Itálie.
Římané si Harpokrata převzali z Egypta (jako mnoho jiných bohů), ale nepřevzali ho přímo, Harpokratés jim totiž vzniknul někde na cestě.
Harpokratova podoba (dítě, často s egyptskou korunou, dávající si prst k ústům) totiž představovala staroegyptský hieroglyf pro slovo dítě.
Vyjádření hieroglyfu dítě sochou mělo symbolizovat egyptského boha Hora (Horus) v jeho dětství (kdy byl rozsekán svým strýcem a později znovu sestaven svou matkou) a protože byl Horus mimo jiné bohem slunce, socha/hieroglyf znamenala například úsvit, počátek jara atd.
Římané posvátné sošky převzali, nazvali ho Harpokratés, což sice zní řecky, ale je to jen úprava staroegyptského slova Har-pa-khered (v anglické transkripci), které znamená Horus dítě, a podle prstu u úst (občas ale v nose), které už tehdy symbolizovalo mlčení a tajemství.
Harpokratés měl v mytologii blízko k bohyni lásky, a tak často splývá s Erótem/Kupidem, jsou to ale odlišné postavy. Erós podle jednoho příběhu dal Harpokratovi růži, aby bůžek mlčení zajistil, že se o záletech bohyně lásky nebude dále mluvit. Zavěšená růže se tak stala symbolem tajemství.

Co se člověk všechno nedozví, když dohledává mýty o mlčení...

Obrázek uživatele angie77

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Fandom: 
Drabble: 

„Nechápu, jak může dědeček té dámičce tak slepě důvěřovat. Cožpak neví, že tichá voda břehy mele? Ale, jak já vždycky říkám, kdo chce kam, pomozme mu tam. Protože komu není rady, tomu není pomoci. Ono se mu to vymstí,“ pronesla tetička Kateřina a důstojně se vzdálila.
„Oč šlo tentokrát?“ otázal se zdvořile doktor Vlach.
„Slečna Barbora připravila dědečkovi k svačině palačinky. Dal jim přednost před kompotem přineseným mu tetou Kateřinou,“ vysvětlil jsem.
„Inu, stalo se tak tento týden již potřetí, a to máme středu. Jeden by byl v pokušení použít přísloví, kterak moudrému stačí napovědět…“ vmísil se do hovoru Saturnin.

Obrázek uživatele Krákal

Průchod do komnaty

Úvodní poznámka: 

Trója, asi 2. tisíciletí před naším letopočtem...

Varování: 

Žádné varování...

Drabble: 

Odysseus našel průchod, který by měl vést až do Helenina pokoje. Ale narazili na špinavou tichou vodu. Agamemnón a Meneláos protestovali: "Snad si nemyslíte, že v tom půjdeme?"

"Nemáme jinou možnost," odpověděl Odysseus.

"Ach jo," vzdychli Meneláos a Agamemnón.

***

Odysseus, Meneláos, Agamemnón a pár vojáků se dostalo do Heleniny komnaty a Meneláos řekl: "Pojď s námi, Heleno."

Helena mu odpověděla: "Snad si nemyslíte, že půjdu zrovna tímhle průchodem. Co by tomu řekly dějiny."

"Pravda. Tak si pro tebe přijdeme později," řekl na to Odysseus a zalezl s ostatními do průchodu.

"Uf, už jsem se bála, že neodejde," řekla si Helena.

Obrázek uživatele Artie Wiles

Nečekané

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Harry Potter cestující v čase do doby Pobertů.

Drabble: 

Měl dobrou náladu. Možná proto se rozhodl být na Pettigrewa milý. Dokázal vtipkovat s Thorfinnem i Dolphem, měl pevnou hranici mezi Smrtijedy, co ho mučili, a puberťáky, kteří těmi Smrtijedy teprve budou. Proč by to samé nemohlo platit pro tu krysu prašivou?
Přísahal by, že si Pettigrew ucvrnkl, když k němu přišel. „Ahoj. Co ruka? Už je to lepší?”
Pettigrew polkl a slabě přikývl. Rozhlédl se a zmateně se na Harryho podíval. „Jo. Je.”
Usmál se na něj. „To jsem rád.”
„Co ode mě chceš?”
„Nic.”
Pettigrew bojovně zvedl bradu. „Taky nic nedostaneš.”
Hmm… zajímavé. Aspoň teď ještě páteř má.

Závěrečná poznámka: 

Vysvětlení:
Pettigrewova zrada byla nečekaná a dalo by se nato použít "tichá voda břehy mele". To, že má v tuto chvíli ještě odvahu se postavit někomu, koho se bojí, je nečekané zase pro Harryho a spíš si tím potvrzuje, proč byla jeho zrada tak nečekaná. Jedná se tedy o potvrzení tématu.

Obrázek uživatele Aveva

Pomíjivost

Fandom: 
Drabble: 

Křišťálově čiré kapky. Jedna se skládá vedle druhé. Dopadají. Dávají ti svou vnitřní horkost. Hřejí. Jsou a nejsou. Objímají. Symbol pomíjivosti. Tekoucí voda.
Voda je tichá. Voda nic nechce. Voda se na nic neptá.
Stéká po kůži a mizí.
Odplaví nános slov. Odplaví všechny požadavky. Odplaví každou otázku. Tu, která odpověď nemá, i tu, na kterou odpovídat nechceš.
Stéká po kůži a mizí.
Odnáší sebou únavu. Odnáší sebou strach, že zklameš. Odnáší sebou vinu, kterou sama sebe proklínáš.
Stéká po kůži a mizí.
Voda pomáhá.
Ale někdy… někdy si přeješ zavřít oči, rozpadnout se do kapek a zmizet s ní.

Obrázek uživatele Zuzka

Poezie vod

Drabble: 

Drahý Jamesi,
předně děkujeme za psaní a posíláme vřelé pozdravy radosti nad vaší nadějí.
Přiznávám, že jsem sdílel tvé obavy, které jsi adresu vyjádřil, když ses dozvěděl, kde budeme letos trávit zasloužené volno. Že by mi chybělo drnčení města jsem nepředpokládal, ale pravidelný rytmus vln, zpěvavý skřípot dřeva a lan i hladký hukot větru v plachtách, ten jsem se strachoval postrádat.
Severní krajina překvapila. Jezera rozhodně nejsou tichá. Ať už tě ukolébá šum hustého deště, nebo ti za slunce zpívá ptactvo písně, které tajně v srdci znáš, je tu nádherně.
Na shledání v pevném zdraví těší se
vždy přítel
Frederick

Závěrečná poznámka: 

a co teprve dudáci!

Obrázek uživatele Dirk

Déjà vu

Úvodní poznámka: 

Navazuje na À la beran.

Drabble: 

"Co si o tom myslíte, paní Havránková?"
"Další invaze z Alaberanu? To je snad déjà vu!"
"Cože to?" zarazil cizí termín paní Vonáskovou.
Do dveří Jasmínové cukrárny vstoupil metr vysoký zelený pumprlík s tykadly, v opalizujícím skafandu a s paprskometem v rukou.
"Zaveďte mě k vašemu vůdci," přistoupil mimozemšťan k pultu.
"Vedoucí odjel do Hradce pro nábojové pásy do kulometu, bude tu až zítra," usmála se omluvně brigádnice Jiřinka.
"Aha, tak to se omlouvám, nashledanou," zasalutoval mimozemšťan a vyšel z cukrárny.
"Příjemní lidé, tihle Alaberani," řekla paní Havránková.
"Ano, stejně jako náš Lojzík Beránek. To je také taková tichá voda."

Obrázek uživatele Mairam

Žbluňk

Fandom: 
Drabble: 

Upřímně, čekal jsem trochu dramatičtější efekt. Třeba nějaké to hluboké, nebezpečné burácení doprovázené křikem vyděšených lidí a zmateným pobíháním sem a tam. Možná jsem doufal, že se ti nevděční parchanti na poslední chvíli obrátí zpět ke svému pánovi, budou škemrat a doufat. Chtěl jsem se vznášet ve vzduchu nad vší tou zkázou a kochat se těmi zmatenými pohledy, když neudělám nic.
Ale moje představy byly liché. Ozvalo se tiché šumění a vody bylo tolik, že se neměla šanci rozlévat a rovnou se nad městem uzavřela. Tichá a klidná, jako by tam patřila.
Zatracená voda, zamumlal Islington a přihnul si vína.

Neviditelný fandom: 

Nové obzory (leč prašné)

Drabble: 

13. dubna, Solis Lacus, Mars

"Co tu děláme?" zeptala se Gwen, když Nameless přistála a prach se usadil.
Bennar se vynořil s rybářským náčiním.
Trins s iontovým dělem.
Thon s odchytovou klecí XXXXL velikosti.
"No?"
"Jdu lovit thursy. Aspoň jednoho," řekl Thon.
"Seržante?"
Trins pokrčil rameny.
"Můžu doufat v plecháče, ne?"
"Dobrá, tedy lovecký výlet."
Po sbalení dalších nezbytností se všichni vydali k řece.
Mimas zíral na vodu. Tedy na prach, plující rychle z jihu na sever. Voda pod ním nebyla ani vidět. Řeka sama byla tichá jako hrob. Ani bělice, ani grundle neplácla o hladinu.
"Tohle bude dlouhý výlet."

Závěrečná poznámka: 

Téma je?

Obrázek uživatele medvedpolarni

Loutkářka

Drabble: 

Otce si vodila, ještě jí nebyly čtyři. Na letenském Šemíkovi dokázala kroužit donekonečna. Bude nejmilejší taťulínek, když nechá svézt Mařenku ještě jednou. A ještě jednou.
Bratříček se narodil až po válce, přirozeně si ho vzala na starost. Zbožňoval ji, cokoliv by udělal. Vypiplaný k užitku.
Manžela pečlivě volila s ohledem na změněné politické poměry. Nepřebrala. Postarší zchudlý továrník, vdovec, teď oddaný straně a vládě. Měkký. Zaťala zuby. Koneckonců to nebude na dlouho.
Nebylo.
Letenský činžák restituovala jako vdova. Nájemníky pečlivě probrala. Zákony platí pro ostatní.
Nenápadná stará dáma. Trvalá ondulace, decentní zlatý šperk. Nic vulgárního.
Vodicí šňůry nepouští z ruky.

Obrázek uživatele strigga

Živá, věčná i smířená

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Stejná postava jako tady a tady z let minulých. A taky stejný soundtrack :-) protože je prostě jeho. Není to ale žádný spešl fandom, asi jde číst i jen tak.
Díky za tohle téma, jsem ráda, že jsem si o něm mohla zase něco napsat. :)

Drabble: 

Řeka není nikdy tichá. Když se zaposloucháš, zaplaví tě symfonie klokotání peřejí, cinkotu drobných vlnek, křiku žab a mrskání ocasních ploutví. Když se ponoříš, slyšíš šumění života i hukot proudu, té nekonečné masy, a můžeš se nechat unášet pod nazelenalou hladinou nekonečně daleko, třebaže ne do krajiny dětství, dávno ztracené a změněné k nepoznání.
Pod hladinou tak snadno znovu a znovu podléháš iluzi, že ti ještě patří svět.
A pak jsou tu večery, provoněné létem, měkkou trávou a stejně měkkou inkoustovou tmou s mrkajícími hvězdami.
Nejmilovanější chvíle na březích, kdy je ticho skoro dokonalé a v duši klid a smíření.

Obrázek uživatele Kitsune's Sun

Oko času

Fandom: 
Drabble: 

Kapka po kapce. Jedna miniaturní cihlička za druhou propadající někde seshora přes průrvu nebo připluvši po podzemní řece. Tak vzniká jeskynní krása plná chodeb a dómů. Sintr vytváří roztodivné obrazce a výzdobu a klidně by se mohl utkat s kdejakým umělcem. Závoje a krajky se blyští pyšně v koutě. Ze stropu se natahují stalaktity, ze kterých stéká tichá krůpěj, tikající jako krasové přesýpací hodiny. Dole rozsypané jeskynní sněhobílé perly krášlí lesklou podlahu. Stalagmit představuje němého svědka dějin, rozvážně pomalých, ale přesto okouzlujících. Labyrint temně mlčí, jen občas prostor protne písknutí netopýra. Tisíce let skryté v malebném soukolí zkázy a novotvorby.

Obrázek uživatele Tenny

Hlad

Fandom: 
Drabble: 

Vody ses nikdy nebál. Byla přívětivá, chladící, vlnky skákaly mezi kameny a zpívaly svou píseň. Nebylo nic jednoduššího, než si chytit rybičku, udělat si ohýnek...
Tyhle hlubiny jsou tiché. Čekají jako otevřený chřtán, temné stejně jako jeskyně kolem tebe. Občas ve stojaté vodě zachytíš pohyb. Ryby bílé jako sníh, bez očí.
Tvoje ruka se natáhne. Máš dost velký hlad? Nikde žádné dřevo, žádné křesadlo pro založení ohně. Zakousneš se do stříbrných šupin?
Už není cesty zpět. Slunce venku neúprosně pálí tvou bledou kůži.
Jediné, co ti zbývá, jsou syrové ryby v černočerné tmě.
A On. Tvůj miláček. Nikdy tě neopustí.

Závěrečná poznámka: 

Tichá voda ve mně hned vyvolala myšlenku na tento charakter... asi je jasné, o kom se mluví.

Obrázek uživatele ChaosPrince

Heiligwasser

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Nejedná se o konkrétní vesnici; její osud je však založen na mnoha a mnoha jí podobných.

Drabble: 

Svatá Voda, německé Heiligwasser. Na patnáct chalup, statek, kostelík. Od září se tu zřizuje obecní jednotřídka; poslední dobou se rodí hejna dětí, a starostová už se vidí jako paní řídící. Chlapi brblají – verdammt, škola, ale do hospody se musí až do Neusorg!
Starosta krčí – pro klid domova i duše – rameny.

V září čtyřicátého pátého roku už v Heiligwasser není, kdo by školu otevřel. Přijdou plískanice, po nich se do zdí zakousne lednový mráz.
Další jaro. Slepá okna chalup zrcadlí studené nebe.
Mine léto, podzim. Nové Československo hřmí lomozem těžkých strojů a radostným jásotem pracujících.
Prázdná vesnice v pohraničí zůstává tichá.

Miluji mazlíčky

Fandom: 
Varování: 

Týrání zvířat

Drabble: 

S překvapeným výrazem se dívám do malých korálkových očí. Hladím ho od čumáčku, přes ouška, až po ocásek.
„Musíš se starat lépe.“
„Ano, dědo.“

Brácha vešel do pokoje: „Další králík?“

Vytřeštila jsem oči. On zná mé tajemství. Ví, jaká jsem. Ví, co dělám. A proč u mě zvířata „záhadně“ umírají a mizí.

Děda si povzdechl: „Ano, další. Nemůže za to, že pošel… jen se musí lépe starat. Je to naše milá, hodná tichá holčička.“

„Joooo tichá holčička... Úplná tichá voda. Voda, co semele všechno….“
„Drž hubu, nebo to schytáš!“
„Už se bojím, co uděláš? Probodneš mě šroubovákem jako minulého mazlíčka?“

Obrázek uživatele Lejdynka

Jak dostat milého do Tollhausu

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

BEZ NÁROKU NA BOD.

Rok 1631.
Magdalena, kamarádka hlavní hrdinky, a její milý, Matyáš, z jehož pohledu je drabble vyprávěno, slouží v domě U Tří kaprů, který v knihách hraje důležitou roli.
A prostě chtěli ten drabble. (A já ho chtěla taky. Jsou roztomilý!)

Drabble: 

Chci jít po práci do šenku, ale to by nebyla ona.
Tentokrát chce nemožné. A myslí to úplně vážně.
„Musíš! Je to hrozně důležité!“
„Madlenko, buď rozumná. Co když nás chytí?“
„Budu plakat! Hrozně moc! Asi už mne nechceš! A já nechci tebe!“
„Co se čertíš?“ vyjedu na ni. „Neřekl jsem, že to neudělám!“
Jak se ta nevinná tvářička umí rozparádit!
„Já věděla, že mě máš rád,“ zazpívá něžně její andělský hlásek, lípne mi za ucho polibek.
Kvůli ní bych šel leckam. Do války, do očistce, do Brnna.
Tak tedy půjdu s tou její zatracenou kamarádkou i do židovského ghetta.

Závěrečná poznámka: 

Magdalena je ve skutečnosti moc milá a hodná, ale na toho jejího samozřejmě nejlépe platí ženské zbraně. Ano, je to genderově zcela stereotypní.
Brnno s dvěma N je kanonické, tak se to psalo. A omlouvám se, bylo to silnější, než já :D

Obrázek uživatele Gwendolína

Podvečer

Úvodní poznámka: 

Předchozí tu a tu.

Drabble: 

Paluba byla vydrhnutá, rozkazy splněny a posádka se v podpalubí scházela k večeři.
Izzy se ztěžka opíral o zábradlí a zíral do tiché klidné vody. Edward ho ze svých kajut rychle vyprovodil, a tak se teď pokoušel nasát trochu okolního míru.
Zatmívání před očima a bušení v hlavě ale stále nepřestávalo.

Cizí ruku na rameni chtěl hned setřást, ale neměl dost sil.
"Řekni mi, k čemu je ti dobré ztratit tolik krve," zabručel Frenchie a pokusil se mu vyhrnout promáčený rukáv.
Izzy vztekle zaprskal a chtěl se vytrhnout, ale Frenchie ho nekompromisně přidržel a vytáhl jehlu.
"Buď zticha a drž!"

Obrázek uživatele Esti Vera

Ta rána, kdy svět patří nám

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Jedno nostalgicky táborové

Drabble: 

Jedny z mých nejoblíbenějších vzpomínek. Táborová rána, tráva plná kapek rosy, ledový vzduch. Vstávali jsme jako první, rozdělat oheň v kamnech, postavit vodu na čaj, jen my tři a kolem nikdo. Miluji tu tichou melodii rána - praskající dřevo a potůček za kuchyní. I my tři jsme mlčeli. Oči ještě slepené ospalky, vlasy ledabyle svázané do culíku, bok po boku jsme začínali den. Tváří v tvář požehnané barvě ranní oblohy, v té chvíli, kdy jen stát a dýchat je modlitbou...
Vracím se do těch rán, kdykoliv mi ve shonu všedních dnů chybí mlčenlivé souznění. Vracím se - a budu se vracet dál.

Obrázek uživatele Elluška

Stříbrná

Obrázek: 
Úvodní poznámka: 

Skutečné příběhy medvědů z NP Katmai, Alaska.

Drabble: 

Slunce pospává těsně nad obzorem. Jezerní hladina se jemně houpe a černě leskne.
Vítr utichl a vrátily se vůně. Voní bahno, udusaná tráva, vrbovky, houby, mokré dřevo, ryby, život, smrt.
Vrátily se i zvuky. Šum řeky, vzdálené kroky, hlas člověka, cinkot oblázků ve vlnkách, bzučení komárů, pláč medvíděte, láska, nenávist.
Stříbrná sedí na pláži v malém pohodlném důlku. Zadní nohy natažené před sebou, přední pracky na zemi, světlešedý kožich zvlhlý, mírné hnědé oči upřené k vrcholkům hor, nepohnutá.
Žije teď a tady, nádherou svého domova, přichází a odchází sama, na okraji, bez vztahů, bez boje, bez slávy, a přesto šťastná.

Závěrečná poznámka: 

717 Silverbear je moje oblíbená medvědice. Ačkoli je jí už deset let, nikdy neměla medvíďata. Její životní strategie je být opatrná a nenápadná. Má kožich nápadně zbarvený do šeda, odtud přezdívka.
Že medvědi dlouhé hodiny sedí a sledují krásy krajiny je taky fakt :)

Obrázek uživatele tif.eret

Milá dívka

Fandom: 
Drabble: 

Byla to tichá, mile se tvářící dívka. Muži se mohli přetrhnout, aby jim dovolila doprovodit ji na procházce. A těch žádostí o ruku, co dostala.

Kdykoli však nějaký nápadník přišel za jejími rodiči, tvářili se ustaraně. Neodmítli ho, jen v jejich očích se zračily obavy.

Pak se začaly šířit řeči. Prý kvůli té krasavici už dva ženiši přišli o život. Vypadalo všechno jako nešťastné náhody, ale lidé v tom viděli cosi vyššího. Dívka jako kdyby po jejich smrti ještě zkrásněla.

Přesto se objevil další nápadník. Její rodiče ho vítali s obavami, ale ona… Olízla si rty a zářivě se usmála.

Obrázek uživatele Wolviecat

Gdaňsk - návrat

Drabble: 

“Jakouže vodu?”
“Tichou,” řekl si Arthur a bezradně kapal na podlahu. V pozadí ječela paní Szysyko-Bohusz.
“Půjdu si s ní promluvit,” zvedl se ze sedadla Martin. “Určitě ses jenom přeslechl.”
Za pár vteřin křik na moment utichl. Pak se zvedl znovu, ještě hlasitější. “Tíííchou!
Martin se vrátil a uraženě si zase sednul. Ze štítku čepice mu crčelo.
“Nemám tušení, co po mě chce.”
Douglas se ušklíbnul. Vstal. Ze skříňky vybral láhev vody a odkráčel.
Za minutu se vrátil, suchý, a s dýškem v kapse u košile.
“Co? To jste nikdy neměli takovou kocovinu, že vás rušili i bublinky v minerálce?”

Obrázek uživatele Aileeah

Slaboch

Fandom: 
Varování: 

Mírný spoiler

Drabble: 

„Otec říkával, že jsem až moc silný,“ zamumlal tehdy v trávě Peter a Phil se rozesmál.
„Moc silný? Ty? To se teda splet!“ vrtěl hlavou. Neduživý, nemluvný Peter, který neumí pořádně vzít za chlapskou práci, šišlá a skládá papírové květiny? Moc silný? Peter, plachá slečinka s laním pohledem? Cha!

Peter se s ním nehádal. Nikdy se s ním nehádal, nekřičel, nepraštil do stolu, což byl pro Phila jen další důkaz slabosti.

A tak se smál, vesele a bezstarostně – místo, aby mu krev varovně tuhla v žilách. Jeho neomylný instinkt, zvyklý na přímočaré nebezpečí, mlčel.

A Peter to moc dobře věděl.

Obrázek uživatele Profesor

Sbírky profesora von Draka 89.

Úvodní poznámka: 

Profesor von Drak a jeho svět dnes slaví třináct let od svého vzniku. Přejme mu hlavně pevné nervy, pádnou ruku a rychlé reflexy, to se ve sbírkách hodí vždy.

Drabble: 

Dobrý den, moji milí bývalí studenti. Víte, že je to dnes třináct let od vaší první návštěvy zde?
Do oddělení kostí vás ovšem vzít nemohu. Prochází rekonstrukcí po řádění nekalého živlu.
Tento si bohužel našel jinou zábavu. Proměnil několik uliček v kluziště.
Věděli jste, že i voda je schopna vytvářet dvoušroubovice, podobně jako DNA? Před časem to zjstili vědci, kteří dělali pokus na uhlíkových nanotrubičkách naplněných vodou.
Ano, vědci vodu zkoumají se značnou vášní. Věděli jste, že vzniká dokonce i působením hvězdného větru na vesmírný prach?
Inu, tichá voda... A ve vesmíru to platí dvojnásob. Ve vakuu není slyšet nic.

Obrázek uživatele Lejdynka

První

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Bylo to jako báseň, co jsem chtěl napsat a nevěděl, kde začít.
Jako obraz na plátně, který se pohybuje pod doteky štětce.
Jako nejvyšší nota Kyrie, zazpívaná horoucím srdcem.

Drabble: 

Nehybný svět rybníka. Zelené stříbro v odrazu světla. Dohasínající lekníny. Oči, propletené sítinou z rákosí.
Hladké tělo s pruhy plátna. Provazce vlasů jsou chaluhy, mořští hadi.
Hlas polétne nad vodou, snese se na hladinu list. Kaple v hájku objímá tichý pláč. Slaná chuť podzimu. Vzlyky modliteb.

Zvlněná hladina se zklidnila, když vystoupila z vody. Zavřel jsem oči.

Lidské tělo je krásné, když je nepoškozené.

Modré cáry v bílém poli, se zlatým klenotem. Heroldská figura je Blaumeise, místo přilby koruna z vlasů. Štítonoš je stesk. Neutop se, říká motto.
Erb ženy.

Promluv, nebo mlč navždy.
Divoká řeko, klidná vodo.
Ofélie, Siréno.

Závěrečná poznámka: 

Blaumaise = sýkora modřinka

Název drabblu odkazuje k počtu literárních a jiných děl, které vzniknou touto inspirací. Ale až mnohem později.

Rok 1630. Hlavnímu hrdinovi je 30 let, hlavní hrdince 18 let.

Obrázek uživatele kytka

Gracht

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Ještě jedno drabble inspirované Holandskem a Karlem Čapkem.

Drabble: 

Gracht je typicky holandská záležitost. Předně už to slovo: Holanďan jej vysloví s ch nejen uprostřed, ale i na začátku a s nosovým chrochtavým chrrr, takže i z úst něžné blondýnky z Goudy nebo Delft nebo Naardenu zní slovo gracht jako odchrchlání starého námořníka.

A pak: gracht to je voda a voda, to je Holandsko. Gracht je to, čemu v Benátkách říkají kanál. Jsou grachty tiché a zádumčivé, stíněné platany a porostlé žabincem, ale jsou i grachty rušné, ověnčené náhrdelníky zakotvených člunů, bárek a hausboatů, grachty s čilým provozem lodním.

A ve všech se odráží štíty domků z červených cihel.

Obrázek uživatele Blanch

Vanilla, pane Filchi?

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

To dmd mě naprosto kazí. Během dvou týdnů jsem stihla zpracovat témata a páry, o kterých jsem vždy tvrdila, že dřív zmrzne peklo, než abych k nim něco vymyslela.
No tak tady je nějaký ten snilch :D

Varování: 

Mám vás varovat? Nemám?

Drabble: 

Olízl špičku jazykem. Obemknul ji rty, než nakonec pohltil celou délku. Chuťové pohárky mu zahltila tolik známá příjemná chuť.
Jejich oči se střetly. Nemuseli mluvit. To tiché souznění jim vždy vyhovovalo. Za ta léta Argus pochopil, že Severus je tichá voda. A břehy mlela jen ve chvílích, kdy to byla nezbytná potřeba.
Vzdychl a zamlaskal, jak se snažil bílou nadílku polknout. Profesor si ho s pobavením prohlížel. Ale v jeho očích bylo něco víc.
Spřízněnost. Pochopení.
Argus věděl, že i když se svět kolem nich nepřestal točit, v tuto chvíli nebylo nic důležitějšího, než oni dva a jejich vanilkové nanuky.

Závěrečná poznámka: 

Co k tomu říct. Za všechno může bedrníka.

Obrázek uživatele mamut

Nenápadný záškodník

Fandom: 
Drabble: 

"Prosím tě, neviděl jsi rohlíky?"
"Jaký rohlíky?"
"No ty, co jsem donesla z obchodu. Dala jsem je do chlebníku."
"Jojo... Počkej! Napi?! Co to... ?" otočil se na mě "Všimla sis toho sáčku? Tak rohlíky nemáme. Psi si je vzali."

O dva dny později jsem si náhodou všimla dvou vzorně sedících psisek před linkou.
Na mikrovlnce je položený chlebník, v chlebníku sáček s čerstvými rohlíky.
Psí hlavičky jemně pokyvují, jako by poslouchaly neslyšitelné povely.
Najednou ´šup´! Rohlík letí k zemi a i se psem mizí v ložnici pod postelí.
U chlebníku sedí kočička Nebulla a s nevinným výrazem shazuje další rohlíček.

Závěrečná poznámka: 

Nebulla je náš nejmladší přírůstek do smečky - rodiny.
Přišla k nám před vánoci 2021, kdy jsem ji měla převézt do útulku - jenže...
... ty očička, ten kožíšek a tak krásně vrní...
Znáte to.
A jak si mne omotala kolem packy, tak nenápadně ovládá celou domácnost.
Naši psi ji milují, protože jim občas něco dobrého ne-ná-ped-ně pošle na zem :D :D :D

Obrázek uživatele Mir'sheb

Mlč a poslouchej

Drabble: 

Podle pravidel neměla hlídka u Senátu trvat déle než šest hodin.
Jak se blížil večer a bolest v zádech a nohách se přehoupla do té fáze, kdy ji přestáváte vnímat, došlo Leftymu, že pravidla jsou zase jednou spíš návrh.
Stěžovat si nemělo cenu. Komandér to mohl předat jedině kancléři, a křičet svoje problémy do drtiče na odpadky by bylo účinnější. Takže jste museli najít vlastní způsob, jak přežít.
Lefty většinou poslouchal. Lidé se snadno prořekli, když vás nebrali jako myslící bytost. Politika, podvody, aféry… a i mnohem důležitější věci.
Třeba kde se dá sehnat kávovar, zadarmo a v podstatě funkční.

Závěrečná poznámka: 

Zase jedna věc, na které se fandom shodl: Coruscantská hlídka je totálně šizená a co nenajdou/nevymění/neukradnou, to nemají.

Obrázek uživatele Rya

Skalní jezero

Fandom: 
Drabble: 

Za daných okolností odvedl dobrou práci.
Ovšem chirurgický zákrok provedený umírajícím čarodějem, sekerou uprostřed požáru, nezaručuje zázračný výsledek.
Unikla.
Ale radši by shořela s ním.

Krvácející pahýly křídel se zanítily, popálená kůže s šupinami se spekla v bolavou masu, celé tělo cítila jako otevřenou ránu. Přesto šla, potácela, plazila se lesy.
Až k zatopenému lomu, černé, hluboké, klidné vodě.
Položila se na ni.
Chlad ji konejšivě objal.
Úleva.
Ticho.
Hladina se nad ní zavřela.

"Tak jsem řekl..."
"Sklapni, Filipe!"
"Cože?"
"Viděls to?"
"Jako co?"
"V lomu plavala nějaká holka!"
"Fakt?"
"Jenomže už tam není."
"Pírko, vole! Dvacet metrů..."
"Skočíme?
"Jasně!"

Obrázek uživatele Lomeril

Apríl na Západním břehu

Úvodní poznámka: 

Delphine je Evangelinina sestra, mohli jste se s její starší verzí setkat zde.

Drabble: 

Gabrielovi mělo dojít, že aprílové žertíky mezi Nelidmi budou mít jinou šťávu.
Seděl u oběda s větší skupinkou a zrovna zaníceně rozvíjel plán na modernizaci výuky o magii na základních školách, když si v polovině věty uvědomil, že sice otvírá ústa, ale nevychází z něj žádný zvuk. Zkusil promluvit znovu, ale nic.
Stůl vybuchl smíchy. Přejížděl očima po všech přítomných, až se zastavil na Delphine, která se raráškovsky usmála a vytáhla z kapsy poloprázdnou lahvičku s průhledným lektvarem.
„Neboj, vyprchá to za deset minut.“
Jen se na ni usmál. Zatímco všichni věnovali pozornost jemu, Evangeline něco kápla do Delphinina pití.

Stránky

-A A +A