Legenda

Obrázek uživatele Nora
Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Bylo jsem u kostela na Zelené hoře, který je zasvěcen Janu Nepomuckému a tam jsem si vzpomněla na tuto legendu.

Drabble: 

Jedna stará legenda vypráví příběh světce, který dovedl nám mnoho říci svým mlčením.
Tento světec byl váženým představením církve, ale také zpovědníkem samotné královny. A to se mu stalo osudným. Žárlivý král se totiž toužil dozvědět tajemství své manželky a dlouho se je snažil z nebohého zpovědníka vymámit.
Nejprve úplatky a úmluvami, pak výhrůžkami a když nic z toho nepomohlo snížil se i k mučení. Svatý však nehodlal prozradit tajemství svěřená mu královnou a tak byl umučen.
Jeho tělo mělo zetlít mimo hrob, jen jazyk rozkladu odolal.
A jazyk Jana z Nepomuku se stal symbolem jeho víry i jeho ducha.

Závěrečná poznámka: 

Berte tu legendu prosím s rezervou, je to už dávno,co jsem ji slyšela, a nepamatuji si ji přesně.

Komentáře

Obrázek uživatele Charlie

Moc pěkné :) Legendy jsou super :)

Moc hezký! A výbornej nápad.
Zachování jazyka Jana Nepomuckého byl jeden ze čtyř zázraků, které jsou nutné pro svatořečení. K tomu došlo dne 19. března 1729 kanonizační bulou Christus Dominus papeže Benedikta XIII.

Obrázek uživatele Nora

Děkuji za doplnění informací. ;)
Jelikož jsem to psala na poslední chvíli, tak jsem si už nestíhala ověřit, jestli si pamatuji všechno správně. Jsem ráda, že to vypadá, že jsem se v ničem nesekla. :D

Na téhle legendě je nejzvláštnější to, že je v podstatě celá smyšlená (Nepomuk existoval a byl umučen, ale ze zcela jiných důvodů) a přesto měla tak obrovský ohlas a vliv. A dovršil to ještě ten nález jazyka, který je ale ve skutečnosti prý zbytek mozkové tkáně...
Moc hezky podané.

Obrázek uživatele Tenny

Moc pěkné drabble, tuhle legendu jsem měla vždycky ráda, i když nebyla pravdivá... :)

-A A +A